Bu şekilde devam edemeyiz, şimdi karar zamanı

2018 hiç hatırlamak istemeyeceğimiz bir yol oldu.Başta Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle baş gösteren ekonomik kriz olmak üzere, halkımız ülkemizde çok sayıda sorunla uğraşmak zorunda kaldı. Ekonomik kriz, halkımızı fakirleştirdi, hayat kalitesini düşürdü. Durmak bilmez bir hızla yükselen döviz, birçok kişiyi perişan etti. Hükümet tedbir almaya çalıştı ama halk bu tedbirleri çok fazla hissedemedi.

Kriz döneminde toplumda dayanışma ruhunu göremedik. Tam tersine krizi “kâr fırsatına” çevirenleri gördük, stokçular kârına kâr kattı. Döviz yükselirken raflardaki artan fiyatlar, dövizdeki düşüşte aşağıya çekilmedi. Önce ithalatçının, ardından da üreticinin yaptığı indirim kampanyaları hiç yoktan iyiydi ama halkı “oh be” dedirtecek kadar rahatlatmadı.

Hükümet, Türkiye’deki sistem değişikliğinden dolayı, Türkiye’den yeterli desteği göremeyince zor günler geçirdi. Bu gelişme, hükümeti yerel kaynaklarla nasıl devlet yönetileceği konusunda zorunlu bir sınava da tutmuş oldu. Başta kamu maaşları olmak üzere birçok ödeme yerel kaynaklardan yapıldı ama yapılması gereken birçok ödeme ve yatırım da aksadı.

Birçok şanssızlıkla karşı karşıya kalan hükümet, buna rağmen iyi niyetli çalışmalar ortaya koydu ama bir türlü aşılamayan bürokrasiden kaynaklanan bıktırıcı hantallık yine ülkeyi yönetenlerin en büyük zaafıydı. Kamuda beklenen reform geçen yıl da yapılamadı. Geçmiş yıllardan gelen sorunların birçoğu 2018’de de karşımıza çıktı, hatta bazı sorunlar daha da yakıcı hale geldi. Biriken sorunlar vatandaşın moralini bozdu, umudunu kırdı.

Ülkeye girişlerin kontrol edilememesi, artan polisiye olayların/ suçların engellenememesi, trafik kazaları ile iş kazalarının can almaya devam etmesi, çevre kirliliğine çare bulunamaması, yolsuzlukların cezalandırılamaması, kaçakçılığın önüne geçilememesi, doğanın dengesinin bozulmasına engel olunamaması, ekonomide ezber bozacak gelişmelere imza atılamaması, ülke insanının moralini bozmaktadır. Hayvancı, çiftçi, narenciye üreticisi, patatesçi de sorunlar içinde yüzüyor.

Yeni yıla girerken sorunları sıralayarak moralinizi bozmak değildir niyetimiz ama sorunları görmezden gelemeyiz. Dün gece yılbaşını kutladık, bugün uyandığımızda her şey değişmeyecek, yine aynı sorunları yaşayacağız. Kıbrıslı Türkler olarak, kararımızı vermeliyiz, böyle mi kalacağız, yoksa bu ülkenin kaderini değiştirecek adımlar mı atacağız?

Artık hem toplum hem de yönetenler, daha fazla çalışmamız, daha fazla üretmemiz, devletin dışında istihdam imkanı sağlayacak projeleri, yatırımları desteklememiz gerektiğini görmeliyiz. “Başkası para versin de harcayalım” değil, “çalışalım, üretelim, biz kazanalım” ilkesiyle hareket edersek daha onurlu bir yaşamımız olur.

Kısır çekişmelerle birbirimizi yemeyi, birbirimizi hırpalamayı bırakmalıyız. Birliktelikle ve ortak toplumsal kaygıyla en erken zamanda ekonomik kalkınma planları yapmalıyız. Ekonomik olarak kalkınan bir Kuzey Kıbrıs, Kıbrıslı Rumlarla çözüm yapabilir. Ekonomik olarak kalkınamayan bir Kuzey Kıbrıs’ın müzakerelerde her zaman eli zayıf olacaktır. Bu şekilde devam edemeyiz, bir yılı daha böyle geçiremeyiz. Şimdi artık karar verip, harekete geçelim. Bu şekilde devam edemeyeceğimiz çok açık. Ülke olarak yeni yıla sorunları çözecek ve kalkınmayı sağlayacak sıra dışı, popülizmden uzak, yeni vizyonla girmemiz gerektiğini kavrayabileceğimizi temenni eder, tüm halkımızın yeni yılını kutlarız...

YORUM EKLE

banner107

banner75