Bu ülke hep böyle mi kalacak?

Gazeteniz KIBRIS, bugün 30 yaşına bastı... Tam 30 yıldır bizi tartışmasız zirvede tutan halkımıza teşekkür ederiz. Bugün bizim için önemli bir gün ama kendimizden söz etmek yerine bu önemli günde ülkemizle ilgili birkaç söz söylemek istiyoruz.

Ülkemizin bulunduğu noktanın iyi olduğunu söylemek imkansız. Her alanda çok istikrarsız bir yapı var. Peki hep böyle mi kalacağız? Bu şekilde kalmayacağımız inancı içindeyiz ama çalışmadan, üretmeden, en alttan en yukarıya kadar harmoni içinde çaba sarf etmeden başarıya ulaşamayız. Yapılacak tüm çalışmalar, insanların hayatını kolaylaştırmak için olmalıdır... Ülkede birlikteliğe ihtiyaç vardır, artık halk da ülkeyi yönetenler de didişmekten vazgeçmelidir. Devlet yetkilileri ile hükümet yetkilileri birbirini tenkit etmek, birbirleriyle manasız tartışmalara girmek yerine birbirine destek olmalıdır. Sendikalar, sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri illa ki her konuda kendi zümreleri ekseninde, çıkarcı bir anlayışla değil, toplumsal fayda çerçevesinde hareket etmelidir.

Ülkemizde çok sayıda dernek, birlik, sendika, odalar, örgütler, kurumlar var... Bu örgütlerin kimisi özel, kimisi devlet çatısı altında ama özerk, kimisi tamamen hükümete bağlı... Peki çoğu doğrudan ekonomiyle ilgiliyken ve bu kadar çok örgütümüz varken neden ülke ekonomisi iyi değil? Fikir mi üretilemiyor, proje mi yapılamıyor, yasa mı yapılamıyor, yapılan yasalar mı uygulanamıyor? Sorun nedir? Aslında ne yapılacağı da bellidir, yeni bir şey keşfetmeye gerek yok... Sorunun ne olduğunu biliyoruz, teşhisi koyuyoruz ama çareyi bulamıyoruz... Üretime ve ihracata ihtiyacımız var. İthalatla ihracatı dengelemeliyiz. Yeni yatırımlara, yatırımcılara da ihtiyacımız var, gerçek anlamda yatırım niyeti olan ve ülkeye artı değerler kazandıracak yatırımcıların önünü açmalıyız.

Ülkemizde önemli projeler yapacak, üretimi artırmanın yollarını bulacakken, ülke yöneticileri birbiriyle didişip, puan kazanmaya çalışıyor. Bırakın puan kazanmayı, karşı tarafa puan kaybettirmeyi… Bunlar zaman kaybı ve halkın nezdinde güven kaybından başka işe yaramaz. Üretime giremiyor diye sıkıntı içinde olan halk, iş insanı, yöneticilerin puan kazanma savaşına sempatiyle bakmaz. Elbirliğiyle, ekonomik varlığın oluşması için çaba sarf edelim. Üreterek, daha refah bir ortamı sağlamak mümkündür. Yok olmamak için boş şeylerle uğraşacağımıza mücadele etmeliyiz.

Üretmeden, sürekli tüketerek, kendi kendine yetemeden, daha nereye kadar bu şekilde gideceğiz? İşte, ülke yönetiminde değişim de oldu. Yeni bir hükümet yeni bir umut... Yeni hükümet halka umut veriyor ama vaatler lafta kalmamalı. Hükümet edenler, projelerini, yasalarını, reformlarını süratlendirmeli, bunlar için zaman kaybetmemeli. Hükümet edenler, ülkeyi ileriye taşıyacak olan yatırımcılara yardımcı olmalı, bürokratik engellere boğmamalı, geçmişten gelen hantallığa mahkûm etmemeli. Herkes bu ülkenin düzelmesini istediğine göre, neden ülkenin her tarafı bu şekilde dökülsün? Ne yapalım? “Lütfen” diyerek mi başlayalım?

30 yıldır KIBRIS Gazetesi olarak bu ülkenin sorunlarının çözüm bulması, refaha ulaşması için çalışıyoruz. Ülkemizin düzlüğe çıktığı, ekonomik refaha ulaştığı bir başarı öyküsü yazmanın hasretini yaşıyoruz. Ülkemiz yöneticilerinin bize sunacağı büyük bir başarı öyküsünü yazmak istiyoruz. Bugüne kadar başarılı olamadılar, arka arkaya hayal kırıklıkları yaşıyoruz ama ümidimizi yitirmedik. Birlik beraberliğimizi kaybetmeden, hep beraber çalışarak, gerçekçi, çağdaş projelerle, yapacağımız reformlarla, siyasi istikrarı sağlayarak, ekonomik kalkınmaya erişerek, iyi noktalara gelebiliriz. Yeter ki yönetenler popülizme esir olmasın, yeter ki yönetenlerde istek, irade ve beceri olsun, yeter ki çok sayıda örgütümüz de yönetenlerin çabalarına yardımcı olsun, mutlaka güzel günler görürüz...

Bu toplum daha fazla hayal kırıklığı yaşamasın. Umut ederiz ki gelecek yıl KIBRIS Gazetesi’nin 31’inci kuruluş yıldönümünde yukarıda yazdığımız olumsuzlukları tekrar etmek zorunda kalmayız. Gelecek yıl ve yıllarda ülkemiz adına çok daha güzel haberlerle karşınızda olmak dileğiyle.

YORUM EKLE

banner75