Bugün, basınımız ve KIBRIS’ımızın doğum günü

11 Temmuz, Kıbrıs Türk basını için iki açıdan önem taşımaktadır.

Birincisi Kıbrıslı Türklerin adada Türkçe gazete yayınına başladıkları kabul edilen tarihin yıl dönümü.

Diğeri de Kıbrıs Türk basınının kabuk değiştirmesine yol açan KIBRIS Gazetesi’nin yayın hayatına başladığı gün.

Kıbrıslı Türk gazetecilerin basın günü olarak kutlamayı seçtikleri 11 Temmuz tarihi, o dönemlerde ulaşılabilen Kıbrıslı Türklerin yayınladığı ilk gazetenin yayın hayatına başlama günüydü.

Kıbrıs’ta toplumun kanaat önderleri ve iktidar mücadelesinde rakiplerinin bir adım önüne geçmek isteyenlerin hepsi seslerini duyurma ve taraftar toplamak için gazete yayınlamışlardır.

Mücadeleci basın diye nitelendirdi tarihçiler Kıbrıs Türk basınını. Bazıları buna kavgacı da ekledi.

İngiliz yönetimi dönemi, Kıbrıs Cumhuriyeti süreci, 1974’e kadar olan dönem ve bugünün basınına baktığımızda kavgacı ruh halen kendini göstermektedir.

Kavgacı derken, görüşlerin çatışması değil, kişisel ilişkilerin basında savaşa dönüşme şeklidir bahsettiğimiz. Bu da basın tarihinin her döneminde ateşli örnekleriyle mevcuttur.

Zor bir meslek olan gazetecilikte çalışanlar her zaman dar gelirli sınıfından yükselemezken, gazete yayıncılarının da hiçbiri bu sektöre kâr elde etmek için girmemişler, bu nedenle basının gelişmesi geç olmuştu.

Ta ki, Asil Nadir’in ülkesine dünya standartlarında bir gazete kurmasına kadar. Bugün bünyesinde olduğum ancak meslek hayatımın büyük evresinde dışarıdan seyrettiğim için KIBRIS Gazetesi’nin katkılarını daha objektif görebildiğime inandığım için bu değerlendirmeleri yapacağım.

Bugünkü baskı tekniğiyle 30 yıl önce KIBRIS Gazetesi yayın hayatına başladığında sektör bir deprem yaşamıştı. Sayfa sayısı ve kalitesi erişilemez bir hedef olmuştu diğer gazeteler için. Öyle erişilmez bir hedefti ki bugün bile bu hedef güncelliğini koruyor.

Zamanla okurlarını tutamayan gazeteler teknolojik imkanları ve haber kalitesini artırmaya yönelmek zorunda kalındı.

Ben de Halkın Sesi’nde bu sürece dahil olmuştum. Gece yaşanan gelişmeleri verebilmek için baskı saatini geciktirme gayretlerimiz o kadar çoktu ki teknolojik imkanlar içinde formüller geliştiriyorduk. Tüm gazeteyi basıp bir sayfayı bekletip, bugünün teknolojini bilenlerin anlayamayacakları süreçlerdi.

Gazeteye renk katma, renkli sayfaların sayısını artırma gayretleri bugünün gazetelerinin görüntüsünü yarattı.

Yukarıda anlattıklarım KIBRIS Gazetesi’nin basına teknolojik olarak yaptığı katkı ve rakiplerin kendilerini geliştirme süreçlerinden bugüne gelişimizi aktardım.

Ama bir şeyler daha getirmişti KIBRIS Gazetesi. Kendi dağıtım ağıyla ülkenin her noktasına ulaştığı ve diğer gazetelerden çok daha fazla sayfalı ve dolu dolu içerikle ulaştığı için okuru kendine çekti. Nerdeyse her eve girer konuma geldiği için de toplumsal yaşamda kilit bir rol üstlendi.

Politik kavgalar ve gündemler dışında toplumsal sorunlar da haber olmaya başlayınca diğer gazeteler de içeriklerini çeşitlendirmeye yönelmeleriyle birlikte 1990’lı yıllarda gazetelerin muhabir sayılarının artma zorunluluğu doğmuştu. Ve içerik zenginleşmesiyle herkesin sesinin de duyulma ağı genişlemiş olmuştu.

Bugüne baktığımızda Kıbrıs Türk basını gelişerek bugünlere gelirken, övgü yanında birçok eleştiriyi de hak edecek süreçler geçirmektedir.

Ülkeler demokrasisinin özgür basınla ilişkilendirildiği dünyamızda, yaratılan özgür basın oranı ne kadar demokrasi istediğimizi de gösteriyor.

Bir asrı geçen basın tarihi içinde bugün 30. yaşını kutlayan bir delikanlı kadar canlı ve enerjik yayıncılık yapan gazeteniz KIBRIS, Kıbrıs Türk basınının kılavuzu olma misyonunu devam ettirecektir.

KIBRIS Gazetesi’nde çalışanlar her zaman üzerlerinde ekstra bir sorumluluk hissetmektedir. Bu sorumluluğun verdiği güç ve inançla her yeni günde daha güzel bir gazeteyi sizlere sunmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

YORUM EKLE

banner107

banner96