Bugün başkasına olan, yarın bizim başımıza gelebilir

Ülkede çok fazla sorun var… İş olsun diye söylenmiş bir söz değildir bu. Gerçekten de ülkede çok fazla sorun vardır. Seçimdi, hükümet kurma çalışmalarıydı falan derken bazı sorunlar gözden kaçmış olabilir. Ya da siz sorunları görmezden gelebilirsiniz…

Aslında sorunlar gözümüzün önünde, biz seçim çalışmaları yaparken de hükümet kurmaya çalışırken de çok sayıda sorunumuz vardı ve sorunlar devam ediyordu.

Milletvekillerimizi seçmeye çalışırken ve hükümet üçlü mü olsun dörtlü mü olsun diye fikir ortaya atar, hangisi olacak diye bahis tutuşurken iş kazalarında insanlar öldü. Bu ülkeye ekmek parası için gelmiş bir insan inşaatta can vermiş umurunuzda değil mi?... Olmalı aslında, işverenler tedbirli olmazsa yarın bir yakınınız ya da siz iş kazasında can verebilirsiniz. Umurumuzda olmalı ve iş kazaları artık can almamalı.

Peki, biz seçim çalışması yapar ve hükümet kurmaya hazırlanırken ve de aynı anda da trafikte insanlar can verirken, vatandaşlar olarak nasıl duygular içindeyiz? Umurumuzda mı? Umurumuzda olmalı aslında çünkü trafikte bugün tanımadığımız bir kişi hayatını kaybetmişse, yarın kurban biz olabiliriz. Trafikte her an hepimize denk gelebilir bu kötü durum.

Biz seçim için, hükümet için uğraşırken, gencecik insanlarımız uyuşturucudan yakalanıp, mahkemeye götürülürken çok umursadık mı? Umursamalıyız, çünkü bugün başkalarının çocukları bu illete bulaşırken, yarın bizin çocuklarımız uyuşturucu tacirlerinin ağına düşebilir. Kimse “Benim çocuğuma, benim yakınıma olmaz” demesin.

Peki, birilerinin evi soyulurken “bana ne?” diyor musunuz? Demeyin sakın, çünkü yarın sizin evinizi de soyabilirler.

Bir grup insan bir gazetenin çalışanlarını linç etmeye giderken, “Bana ne o da yazmasaydı” mı diyorsunuz? Demeyin, bugün başkasını linç etmeye gidenler yarın sizi linç edebilir?

Bir grup genç, toplanıp bir genci öldürünce, hiç mi sızlamıyor içiniz? Sızlamalı aslında. Bugün o şiddeti uygulayan gençlerin arasında yarın çocuğunuz, kardeşiniz olabilir veya şiddete uğrayan bir yakınınız ya da siz olabilirsiniz. O nedenle umurunuzda olsun bu işler…

Bugün birisinin evini ya da otomobilini kundaklamışsa birileri “Ne yapayım?” mı diyorsunuz? Demeyin, çünkü yarın sizin de evinizi, otomobilinizi kundaklayabilirler.

Bugün derenin içine bina yapanlara tepki göstermiyor, “Bana ne?” mi diyorsunuz? Sakın “Bana ne?” demeyin. Bugün onlar derelere ev yapar, başka gün başkası ağacı keser, ormanı yok edip bina yapar, başka gün birileri kişisel amaçları için göleti doldurur, daraltır, sonra da hep beraber, su baskınları doğal felaketlerle uğraşırız.

Bugün başkalarını kanser eden tehlikeleri önemsemezsek, yarın biz de kanser olabiliriz…

Örnekleri çoğaltabiliriz... Çevrede de, sağlıkta da, eğitimde de, aklımıza gelebilecek her konudaki sorunda toplumsal düşünebilmeliyiz.

Bugün başkalarının başına gelenlerin yarın bizim başımıza gelebileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Bencil ve nemelazımcı olmamalıyız, bireysel düşünmemeliyiz, başkalarının acılarını hissedebilmeli, sorunlarını anlayabilmeli ve çözmesine yardımcı olmalıyız. Sorunlar başımıza geldiğinde değil, başkalarının da başına geldiğinde çözmeye çalışmalıyız.

Yaşadığımız sorunların nasıl çözülebileceği konusunda mutlaka katkı koymalı ve ülkeyi yönetenlerin üzerinde baskı kurmalıyız. Menfaat gözetip de gerçekleri görmezden gelmemeli, yönetenler üzerinde baskı kurmaktan çekinmemeliyiz.

Ülkemize ve insanımıza sahip çıkmalıyız… Yeni hükümete bu sorunlarla ilgili büyük görevler düşmektedir, doğru yaptıklarını desteklemeli, yanlışlarında karşılarına dikilmeli ve onlara ne için o koltuklarda bulunduklarını hatırlatmalıyız. Ülkemizin elden gitmesine izin vermemeliyiz.

YORUM EKLE