Cenevre heyecanı

Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı çabalar yarın İsviçre'nin göl manzaraları Mont Pelerin kasabasında yeni bir "umuda" yolculuk yapacak.

Liderler, BM Genel Sekreteri Ban Ki - Moon'un da bulunacağı ilk gün seremonisinin ardından, beş gün süreyle yoğun müzakereler yapacak.

Her iki lidere, ciddi sayıda yardımcı ve Kıbrıs'ın her iki tarafından gazeteci ordusu eşlik edecek.

KIBRIS Gazetesi de müzakereleri içinden takip edip, okuyucularına aktaracak. Bu amaçla, tecrübeli diplomasi muhabirimiz Emine Davut Yitmen Mont Pelerin'de olacak.

İki lider ve öncesinde öteki liderlerin zeminini hazırladığı "iki bölgeli iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon"un kurulup kurulamayacağı, büyük olasılıkla bu beş günlük İsviçre macerasında ortaya çıkacak.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın çeşitli defalar ve geçtiğimiz akşam ulusal televizyon kanallarından ortak yayınlanan açıklamalarında, hangi konularda mutabakat olduğu, hangi konularda ise olmadığı artık netleşmiş durumdadır.

Olası bir anlaşmanın temeli, 11 Şubat 2014'te, III. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Nikos Anastasiadis arasında kabul edilen ortak açıklamada da belirtilen, "tek egemenlik, tek vatandaşlık, tek uluslararası temsiliyet" temelinde olacak.

Federal hükümete verilecek yetkiler hemen hemen tamamlandı... Bu yetkiler kaleme alındı...

Cumhurbaşkanı Akıncı'nın verdiği bilgiye göre, “Federal seviyede alınacak olan kararlarda Kıbrıslı Türklerin onayının aranması çeşitli düzenlemelerle büyük oranda temin edildi”

“Dönüşümlü başkanlık" henüz netleşmiş değil... Akıncı'ya göre "Bu konu Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinin iki temel unsurundan biridir ve mutlaka olmalıdır”...

Bu konuda henüz tam net bir uzlaşma olmadı.

Mülkiyet konusu henüz tamamlanmış değil... Ancak Sayın Akıncı'ya göre, mülkiyetin tazminatlarla çözüleceğini söylemek mümkün...

Çözümün ilk gününde, tüm KKTC vatandaşları, herhangi bir köken farkı gözetilmeksizin Federal devletin vatandaşı ve AB vatandaşı olacak.

Türkiye, müzakerelerin mutlaka içindedir...

Kıbrıs Türk müzakere heyeti geçtiğimiz gün Ankara'da TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve bürokratlarla görüştü.

Akıncı, dün İsviçre öncesi TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Evet, Akıncı'nın son açıklamalarından derlediğimiz bazı saptamaları tekrar etmekte fayda görüyoruz...

"... Çözüm, federasyon olacak... Bunun tek bir egemenliği ve tek bir uluslararası kimliği bulunacak. Bu egemenlik Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlardan eşit olarak kaynaklanacak. Federal hükümetin yetkileri Anayasa tarafından belirlenecek. Anayasada artık yetkilerin kurucu devletler tarafından kullanılacağı da belirlenecek. Eşit statüde iki kurucu devlet söz konusu olacak. Bu kurucu devletler tüm yetkilerini federal hükümetin müdahalesi olmaksızın tamamen ve geri döndürülemez şekilde kendileri kullanacaklar. Bir merkezi hükümet olacak onun organları olacak ama iki tane de kurucu devlet olacak. Biri Kuzey’de biri Güney’de, onlar kendi artık yetkileri çerçevesinde fonksiyon yapacaklar onların da ayrı meclisleri, hükümetleri, yargı organları polis teşkilatları her şeyleri olacak. Hatta uluslararası anlaşma yapma yetkileri bile olacak belli spesifik alanlarda. Bir de Merkezi Hükümet olacak. Merkezi federal hükümet ve kurucu devletin birbirleri üzerine otorite kurmayacaklar. Kimse kimsenin yetki alanına müdahale edemeyecek. Kurucu devletlerin yasalarını federal devlet ihlal edemeyeceği gibi, kurucu devletler de federal devletin yasalarını ihlal edemeyecek. Federasyonun bu iki bölgeli iki toplumlu yapısı ve AB’nin üzerine inşa edilmiş olan ilkeler adanın bütünü üzerinde geçerli olacak."

"Siyasal sistem konusunda başkanlık sistemi geçerli olacak... Federal yapılanmada, federal yürütme, federal yasama ve federal yargı söz konusu olacak. Başkan ve başkan yardımcısı başkanlığı simgeleyecek”.

Bakanların sayısı ve dönüşümlü başkanlık henüz çözülmeyen sorunlar arasında...

Federal senatonun 20 20, temsilciler meclisinin dörtte bir oranında olacağı da anlaşılan konular içerisinde...

Federal yargı 4’e 4 olacak...

Sayıştay, Başsavcı, Ombudsman ve Merkez Bankası Başkanı 2'şer kişiden dörder başkandan oluşacak ve dönüşümlü olacak...

Kamuda temsiliyet 67'ye 33 oranında olacak...

Dileyen herkes, istediği yerde yaşayabilecek. İnsanlar gelip istediği yerde kalabilecek, iş kurabilecek ancak nüfus oranı yüzde 20'yi geçmeyecek.

Siyasal haklar, dilenen tek tarafta kullanılabilecek.

Yer değiştirmek zorunda kalacak olanlar sıkıntı yaşamayacak...

Bunlar derlediklerimizin bazı önemli noktaları...

İsviçre'de asıl konuşulacak olan "toprak"...

Ve eğer toprakta uzlaşı olursa, akabinde belki başka bir yerde, güvenlikle garanti konusu...

Peki İsviçre'den olumsuz bir sonuç çıkarsa ne olacak?

Bir 50 yıl daha beklenecek!

Umarız, olumsuz sonuç çıkmaz...

YORUM EKLE