Cenevre öncesi güzel gelişmeler

Kıbrıs sorunuyla ilgili çok önemli bir döneme giriyoruz.

Herkes gözünü Cenevre’ye çevirdi…

Cenevre’de liderlerin 8 Ocak’tan 11 Ocak’a kadar ciddi bir ilerleme kat etmesi ve 12 Ocak’taki beşli Kıbrıs konferansıyla bunu perçinlemeleri, ortaya ciddi sonuç çıkması bekleniyor...

Birçok kişi 2004’ten bu yana ilk kez bu denli çözüme yaklaşıldığını düşünerek çok heyecanlı.

Tabii ki ülkemizde hiç çözüm olamayacağına inananlar da var...

Bu tür renklerin olması doğaldır…

Herkes görüşlerini ortaya koyuyor...  Bununla da yetinmeyip gazetelere paralı ilanlar vererek düşüncelerini ve beklentilerini paylaşan örgütlerimiz var…

Kavga etmeden, bir birimizi incitmeden herkesin fikirlerini ortaya koyması, beklentilerini açıklaması bir renktir, demokrasinin bir gereğidir.

Elbette Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da yapılan çağrıları, ortaya konulan endişeleri, talepleri dikkate alacak, halkın hassasiyetlerini de masaya yatıracaktır.

Halkının endişelerini cumhurbaşkanımızın da hissettiğine eminiz…

Ülkede elbette bazı sorunlar yaşıyoruz, gereksiz gerginliklerle uğraşıyoruz ama artık her şeyi bir tarafa bırakarak, dikkatlerimizi Cenevre’ye yönetmeliyiz. Sorunların anasını çözmek için hayati bir sürece giriyoruz.

Cumhurbaşkanı Akıncı’ nın ve heyetinin omuzlarında büyük ve önemli bir yük var.

Herkesin onlara destek vermesi gerekmektedir.

Kıbrıs’ın her iki tarafından çok kalabalık bir heyet Cenevre’ye gidiyor.

Bu önemli ve hayati dönemde siyasiler yanında sivil toplum örgütlerinin de Cenevre’de olması önemlidir.

Cumhurbaşkanı Akıncı’ nın arkasında halkını hissetmesi, onlardan güç alması Cenevre’de gerçekten hayati önem taşımaktadır.

Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile heyeti bugün Cenevre’ye hareket ediyor.

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Müzakereci Özdil Nami ve müzakere heyetiyle görüşmeleri takip edecek basın mensupları, DP, CTP ve TDP heyetleri de yarın Cenevre’ye gidecek.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da yarın öğle saatlerinde adadan ayrılacak.

Kıbrıs’ta çözüm olması gerektiğini savunan ve bu konuda katkılar koyan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, İşadamları Derneği’ni temsilen Metin Şadi ve Çözüm ve Barış Platformu temsilcisi Mertkan Hamit görüşmelere destek için de Cenevre’de bulunacak.

Türkiye’den de Kıbrıs’ta bir çözüm bulunması gerektiği yönünde önemli mesajlar geliyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun birkaç günden beridir gündemi Kıbrıs.

Çavuşoğlu, bu yönde yaptığı ziyaretlerde Türk tarafının nasıl bir çözüm istediğinin şifrelerini de veriyor.

Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile New York'taki BM Genel Merkezi'nde yaklaşık 45 dakikalık bir görüşme yaptı.

Çavuşoğşlu, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile görüşerek, Türkiye’nin tutumunu anlattı.
     Bakan, “Her zamankinden daha iyimserim, Ciddi konular var, kolay da değil. Yöntemler ve çerçeve ortada, Kıbrıs'ta çözüme ulaşabiliriz. Sadece Türkiye’nin değil, Yunanistan ve Kıbrıs'taki iki tarafın da, Doğu Akdeniz ve bölgemizin, böyle olumlu bir gelişmeye ihtiyacı var. Kolay değil ama çözüme ulaşılması konusunda kararlıyız” diyerek, pozitif görüşler ortaya koydu.
     Tabii ki “Nasıl olursa olsun da çözüm olsun” gibi bir tavırları olmadığını da belirten Çavuşoğlu, her türlü tavizin de verilemeyeceği uyarısında bulunup, Türkiye’nin hassasiyetlerini sıkça vurguluyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Cenevre görüşmeleri öncesi hükümet ortakları ve Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin başkanlarına süreçle ilgili bilgi vermesi oldukça anlamlı.

Akıncı, bu çerçevede bugün de 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’yla bir araya gelecek.

Akıncı’nın kendisinden önce o yollardan geçen eski cumhurbaşkanları ile bir araya gelecek olması, hem onlara süreci anlatması hem de onların tecrübelerinden yararlanmak istemesi halkın takdirini kazanmıştır.

Akıncı ile görüştükten sonra açıklama yapan Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün söyledikleri de çok güzeldi...

Başbakan Özgürgün, “İyi niyetle gidiyoruz. Gerek Cumhurbaşkanı gerek hükümet gerekse siyasi partiler olarak orada bulunacağız. Bu da ciddiyetimizi gösteriyor” dedi.

Cenevre öncesi, Türkiyeli yetkililer, Cumhurbaşkanı, hükümet, muhalefet, sivil toplum örgütleri pozitif görüntü ve mesajlar vermektedir.

Temenni ederiz ki bu pozitiflik, Rum tarafından da karşılığını bulur ve Cenvre’den çok önemli bir sonuçla dönülür, Kıbrıs’ta yaşayabilir bir çözümün ilk adımı atılır.

YORUM EKLE

banner107

banner75