Cep telefonlarının ve sosyal medyanın esiri olmayalım

Almanya’da çocukların yaptığı eylem, birçok gazetede yer aldı, geçen çarşamba günü biz de gazetemizde yer verdik.

Almanya’nın Hamburg kentinde ailelerinin kendileriyle ilgilenmek yerine akıllı telefonlarla ilgilenmesinden şikayetçi olan çocuklar sokağa çıktı, eylem yaptı.

Çocuklar, sosyal medya düşkünü ailelerine, “Telefonuna değil, çocuğuna bak” mesajı verdi.

Anne babalarının akıllı telefonlarına gömülmelerindense kendilerine ilgi göstermelerini talep eden minikler, ailelerin evlatlarıyla vakit geçirmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Bu çocuklara hayran olmamak elde değil...

Ailesine çağrıda bulunan minik bir protestocu, “Bir kilometrelik alan içinde cep telefonlarına karşı eylem yaptık. Beni rahatsız eden ebeveynlerimin sürekli telefona bakması. Bu yüzden başka şeylere zamanları olmuyor” demiş…

Gerçekten çok haklı bir sitem... Cep telefonları ve sosyal medya, hem aile hem de arkadaşlık ilişkilerini zayıflatıyor... İnsanların yakınlarına birebir ayıracağı zamanı cep telefonuyla oynayarak geçiriyor.

Alman haber ajanslarında verilen bilgilere göre, protesto fikri ebeveynlerinin devamlı telefonlarıyla ilgilenmesine tepki gösteren 7 yaşındaki Emil Rustige’den çıkmış.

Rustige, “Parkta arkadaşlarımla oynamak istiyordum ancak izin vermediler. İzin vermeyince babamla oynamak istedim ama o sürekli telefonu ile oynayıp duruyordu” dedi.

Evet, çocuklara oyun hakkı tanımayan aileler, kendileri de çocuklarıyla ilgilenmiyor.

Hatta birçoğu eve kapadıkları çocuklarının da eline bir cep telefonu veya tablet veriyor ve tüm aile bu aletlere teslim oluyor.

Habere dönecek olursak, babasının ilgisizliği nedeniyle hayal kırıklığına uğrayan Emil, annesine durumu anlatmış ve izin istemiş.

7 yaşındaki Emil Rustige'nin ebeveynleri sorun çıkmaması açısından yürüyüşü polise bildirdi. Yaklaşık 150 çocuk gösteriye katılırken, ebeveynleri de bu protestoyu izledi.

Alman polisi, çocukların etrafında geniş güvenlik önlemleri alarak, “Çocukların eylemlerini ciddiye alıyoruz” dedi.

Protesto edilmesine rağmen alanda bulunan bir anne ise, “Bence bu yaptıkları harika. Bazen birilerinin ‘dur’ demesi gerekiyor. Gazeteler ‘dijital detoks’ haberleriyle dolu. Genç anneler sadece telefonlarıyla ilgileniyor, çocuklarına zaman ayırmıyor” diye konuştu.

Alman çocukların eylemi hoş ve pembe bir haber olarak görülmemeli, bize göre bu haber çok büyük önem taşıyor, güzel mesajlar veriyor.

Tüm dünyada akıllı cep telefonlarının ve dolayısıyla sosyal medyanın insanları teslim alışını tartışıyor.

İnsani ilişkileri koparan, kişileri cep telefonlarına, tabletlere teslim eden bu davranış, yığınla da zarara yol açıyor.

Sosyal medya hastalığı; zamanı boşa harcamaya, özelini başkasıyla paylaşmaya, kişilerin art niyetli insanlar tarafında istismar edilmesine neden oluyor.

Sosyal medyadaki tedbirsizliğin, hırsızlığa, soyguna, dolandırılmaya, tacize, tecavüze kadar varan olaylara sebebiyet verdiğine de sıkça tanık oluyoruz.

Uzmanlar, sosyal medya paylaşım platformlarının psikolojik sorunlara neden olduğunu da vurguluyor.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda Alman çocukların eyleminin çok yerinde bir tepki olduğunu düşünüyor ve buradaki mesajın iyi alınması gerektiğini düşünüyoruz.

Umarız ülkemizde de cep telefonu bağımlılığı ile sosyal medyanın zararlarını iyice kavrarız, teknolojiyi faydalı kullanır, teknolojinin kölesi olmayız.

YORUM EKLE