Cep telefonu ve seyrüsefer!

Cep telefonu ile konuşurken araç kullanmak, Rus Ruleti oynamak gibidir...

Araç kullanırken telefonda konuşmak, her an, tetiği çektiğinizde şakağınızdan içeriye kurşun girmesi kadar tehlikelidir... Bu konuda tedbir almak da devletin görevidir.

Sokaktaki her hangi bir vatandaş, her an önünden geçen araçların büyük çoğunluğunda telefonda konuşan sürücü görebiliyor... Günlük yaşantımızda, en çok rastladığımız manzara, direksiyon başındaki bir çok vatandaşın aynı anda telefonda konuşuyor olmasıdır... Dünyanın bir çok ülkesinde, telefonla konuşurken araç kullanımını önlemek için hem caydırıcı cezalar yaşama geçiriliyor hem de eğitim çalışmaları yapılıyor...

Benzer uygulamaların, çalışmaların bu ülkede yapılmaması için bir engel mi var?

Polisin huzur operasyonları ile ilgili gazeteye gelen haberlerde, en büyük trafik suçu olarak "sürat" ve "direksiyon başında telefonda konuşmak" geliyor...

Mesela polisin verdiği bilgiye göre, son yapılan huzur operasyonunda 7 bin 370 araç sürücüsü kontrol edildi.

Bunların 847'si hakkında ileri işlem yapıldı. Sürücülerin 238'i süratli araç kullanmaktan, 138'i ise seyir halinde cep telefonu ile konuşmaktan "ceza" alacak...

Gerek sürat, gerekse araç kullanırken cep telefonu ile konuşma suçlarına verilen cezaların artırılmasının işe yaramayacağını söylemek doğru değildir. Mutlaka işe yarar. Bu konuda hükümetin bir çaba sergilemesi, insan hayatı açısından çok önemlidir ve bu konu üzerinde titizlikle durulmalıdır.

Bu arada, polisin son kontrollerinde 79 araçta "seyrüsefer ruhsatı" bulunmaması da dikkat çekicidir.

Bu konuda vatandaş ikiye ayrılmış durumdadır...

Birinci gruptaki vatandaşlar, seyrüsefer ruhsatlarını ödemekte ve kesinlikle aksatmamaktadır.

İkinci grup ise, "mutlaka af çıkacak" beklentisi içerisindedir.

Haliyle, seyrüsefer ruhsatının bedelini ödeyenler, "af çıkması" halinde, kendilerini "enayi" yerine koyabilecektir... Hatta koymaktadır...

Bu garip durumun da ortadan kaldırılması için, hükümetin göreve başladığı günlerde vermiş olduğu sözlerin bulunduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Seyrüsefer meselesi, ülkenin ciddi kanayan yarası haline gelmiştir ve aynı ciddiyette çözüm beklemektedir.

Hükümetin verdiği sözler arasında, bozuk ve ışıksız oto yolların kalmayacağıydı...

Bu konuda verilen sözlerin tutulması, KIBRIS'ın sürekli takibinde olacaktır.

-*-*-

Dünya'da çok ciddi bir ırkçılık tartışması başladı.

Buna sebep, Amerika'nın yeni Başkanı Donald Trump...

Trump'ın, yedi Müslüman ülkeden Amerika'ya gelenlerin ülkeye sokulmaması yönündeki kararı, kesinlikle kabul edilemez bir karardır.

İngiltere'de, Trump'ın bu yıl içinde bu ülkeye yapması planlanan ziyaretin iptal edilmesini isteyen bir dilekçeye, üç gün içinde 1 milyonu aşkın imza atıldı.

İngiltere'de bir dilekçenin parlamento gündemine alınması için 100 bin imzalı olması yetiyor.

Ancak İngiliz Başbakanlığı, Trump'ın ziyaret davetini kabul ettiğini ve gezisinin iptalinin söz konusu olamayacağını bildirdi. Yine de bir milyonu aşkın imzanın toplanmış olması, Trump'ın bu ülkeye ziyaretini iki kez düşünmesine sebep olacaktır.

Tüm Dünya'da benzer tepkiler artmaktadır.

Bazı uzmanlara göre, güvenlik tedbirleri gereğince, bu tepkilerin artışı, Trump'ın kendi ülkesinin dışına çıkışını engelleyebilir.

Daha seçim kampanyası sırasında tüm Dünya'yı karıştıran Trump'ın, daha ne tür felaketlere yol açacağı merak konusu olmaya devam ediyor...

-*-*-

Çok iyi tanıdığımız ve Kıbrıs sorununu çok iyi bilen iki isim, ülkelerinde siyasi hayatta hızlı bir şekilde yükselmeye başladı.

Daha geçtiğimiz haftalara kadar Avrupa Parlamentosu Başkanı olarak görev yapan Martin Schulz, ülkesindeki en büyük siyasi partilerden biri olan Alman Sosyal Demokratik Parti'nin (SPD) başına geçti... Schulz'un, eylüldeki genel seçimlerden sonra, olası bir koalisyona başkanlık etme ihtimali bulunuyor.

Bu arada, BM'nin eski Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, ülkesi Güney Kore'de en güçlü başkan adayı... Ancak Moon'un kardeşi Ban Ki-Sang ile ilgili bir skandal, eski genel sekreterin başını ağrıtıyor...

YORUM EKLE