'Çevre Günü'nde dünyada ve ülkemizde çevre

Bugün “5 Haziran Dünya Çevre Günü”...

Çevre… Kuzey Kıbrıs’ta sınıfta kaldığımız konulardan birisi.

Birçok konuda sınıfta kaldık ama çevre konusunda durumumuz tam bir felaket.

“Çevre Günü”, kutlanacak bir gün değil.

Bugün gazetemizde açıklaması bulunan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yasemin Çobanoğlu’nun da dediği gibi “Çevre Günü” mücadele günüdür.

1972 yılında Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen Stockholm Konferansı’nda insanların çevre ile etkileşimine, çevre sorunlarına halkın dikkatini çekmek ve katılımını geliştirmek amacı ile “5 Haziran”, Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edildi.

Çevreyi katleden yalnızca biz değiliz tabii ki, dünya bu sorunla uğraşıyor.

Çağdaş, gelişmiş ülkelerde bu sorunla mücadele ediliyor ve belli bir yere kadar da başarı sağlanıyor ama geri kalmış veya gelişmekte olan ülkelerde çevreyle ilgili ciddi sorunlar yaşanıyor.

Duyarlı kesimlerin, örgütlerin çabasıyla çevreyi koruma mücadelesi; karada, denizde, havada yapılıyor.

“5 Haziran Dünya Çevre Günü”ne kısa bir süre kala ABD Başkanı Donald Trump’ın ilkim anlaşmasını tanımaması ve çekilme kararı alması, dünyanın birçok ülkesinde tepkiyle karşılandı.

Trump’ın kararıyla, anlaşmayı imzalamayan Suriye ve Nikaragua’nın yanına ABD de eklenmiş oldu. Çin’in ardından en fazla karbon salınımına neden olan ikinci ülke olan ABD’nin anlaşmaya taraf olması, diğer ülkeleri de teşvik açısından önemliydi.

Anlaşmayı destekleyenler, ABD’nin anlaşmadan çekilmesinin diğer ülkelerin anlaşmaya bağlılığını zayıflatmasına veya anlaşmadan çekilmesine neden olmasından endişe ediyor.

Kanada, Hindistan, Avrupa Birliği ülkeleri ve Çin, ABD ayrılsa bile anlaşmaya bağlılıklarını devam ettireceklerini duyurdu.

Bu “Çevre Günü”nde iklim anlaşmasının neden önemli olduğuna bakalım isterseniz. Bundan iki yıl önce 200 ülkenin katılımıyla gerçekleşen iklim zirvesinde, küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar iki derecenin altında tutulması için anlaşmaya varılmıştı.

Anlaşma, karbondioksit ve diğer fosil yakıtlardan çıkan gazların emisyonlarını azaltarak küresel ısınmayı kısmen sınırlamayı hedef alıyordu. Anlaşma uyarınca ABD, 2025 yılına gelindiğinde, gaz emisyonlarını 2005 yılındaki düzeyinden yüzde 26 ile 28 oranında daha düşük düzeye getirme sözü vermişti.

Ancak ABD’de başkan seçilen, olumsuzluklardan yana aykırı bir kişilik olan Trump, başkanlık yarışından bu yana, iklim değişikliğine karşı mücadeleye sert çıkmasıyla ve durumu ciddiye almamasıyla biliniyor ve eleştiriliyor.

Trump, başkanlık seçim kampanyası sırasında göreve gelmesinin ardından ABD kömür ve petrol sektörlerini destekleyebilmek için görevde ilk 100 gün içinde “Paris İklim Anlaşması”nı iptal edeceğini söylemişti.

Fakat Trump, göreve geldikten sonra anlaşmada kalması için yatırımcılar, uluslararası güçler ve kömür sektöründen bazı kesimler de dahil olmak üzere iş dünyasının liderlerinden baskı görmüştü. Donald Trump danışmanlarıyla da görüş ayrılığı yaşamıştı. Gelinen aşamada ABD’siz bir iklim anlaşması dünya adına önemli bir olumsuzluk...

Ülkemize dönecek olursak, bu küçücük ülkede çevremizi koruyamıyor oluşumuz gerçekten üzüntü verici bir durum. Atıklarımızı arıtmada yetersiz kaldığımız ve ciddi şekilde çevreye çöp bıraktığımız için yeraltı sularımızı koruyamaz hale geldik.

Yaşadığımız çevreyi temiz tutmuyor, görüntü kirliliği yaratıyoruz ama yalnızca kent, köy içleri değil, ovalarımızı, derelerimizi, denizlerimizi, dağımızı, tepemizi, ormanımızı, her tarafı kirletiyoruz. Hem de öyle böyle bir kirletme değil, perişan ediyoruz. Her türlü çöpümüzü, eski eşyamızı çevreye atıyor ya da bırakıyoruz.

Çevreye ve denize akıtılan lağım suları son dönemlerin en ciddi sorunlarından olarak önümüzde duruyor. Özellikle Girne’de artan nüfusa yeterli gelmeyen kanalizasyon sistemi sıkça taşmalara neden oluyor. Öte yandan, kimyasal atıkların ne kadar tehlikeli olduğunun farkında bile değiliz.

Biraz daha rahat tarla sürebilmek adına anız yakarak, üstelik bu anız yakma işinin zaman zaman siyasilerin insafıyla sulandırılması, doğaya ciddi zararlar veriyor. Anız nedeniyle doğadaki birçok canlı zarar görüyor.

Süratle ve sistemsiz binalaşma, betonlaşma doğal alanların daralmasına, bazıları ülkemize özgü ve bize göre kıymetli bazı hayvanlar ve bitkilerin yok olmasına neden oluyor.

Bilinçsizce “ısınma” ve “çağdışı yakarak yok etme” sistemleri ile hava kalitemiz de zarar görüyor.

Ülkemize aidiyetimiz yokçasına ülkemizi kirletiyor, sanki de çevremizi, doğamızı, doğal zenginliklerimizi yok etmek için uğraşıyoruz... Halkın bilinçlenmesi şarttır, bu konuda kampanyalar düzenlenmeli ama yönetenler de çevreye saygısı olmayanlara tolerans göstermemeli, sürekli denetleyerek ve gerekirse en ağır cezaları vererek ülkemizi korumalı. Hep birlikte gelecek nesillere güzel bir ülke bırakmalıyız...

 

YORUM EKLE