Cezaların artırılması, başkanlık sistemi ve KTOEÖS'te örnek görev değişimi

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, araç kullanırken cep telefonu ile konuşmanın cezasının artırılacağını açıkladı.

Dürüst, Başsavcılık ve Mevzuat Dairesi’nin olumlu görüş vermesi halinde yürürlüğe gireceğini belirttiği yasa değişikliğiyle, bir sürücünün araç kullanırken cep telefonu ile konuştuğu, araç kullanırken dikkatini dağıtacak şekilde bir şeylerle uğraştığı polis veya sabit kameralarla tespit edilmesi durumunda asgari ücretin yüzde 40’ı oranında ceza ödemesinin öngörüldüğünü söyledi.
Bakan Dürüst, cezanın caydırıcılığının arttırılması ve buna bağlı olarak trafik kazalarının en aza indirilmesini sağlamak amacıyla hazırlanan yasal değişiklikle, özellikle araç kullanırken cep telefonu ile konuşmanın cezasının yaklaşık 800 TL para cezası ve 30 ceza puanı olacağını ifade etti. 
Bu yasanın derhal hazırlanmasını ve yaşama geçirilmesini destekliyoruz.

"Cezaların yüksekliği suçları engellemez" görüşüne katılıp katılmamakla ilgili bir durum olduğu inancında da değiliz.

Bu tartışmayı yersiz buluyoruz.

Örneğin dün Gazimağusa'da mahkemenin bir vahşi cinayetle ilgili olarak katile verdiği 28 yıllık hapis cezasının, ülkemizde hızla artan benzer suçlara bir nebze de olsa caydırıcı etki yapabileceğinden eminiz.

Çevre kirliliği ile ilgili suçlarda da şu anda komik sayılan cezaların artırılması için derhal çalışma başlatılması gerektiğine inanıyoruz.

İlgili Bakana da buradan çağrı yapıyoruz.

-*-*-

Son dönemlerde bazı siyasilerimiz, "Başkanlık Sistemi"ni konuşmaya ve önermeye başladı... Bazı yayın organlarında da bu konuda haber ve yorumlar yayınlandı...

KIBRIS, aylar öncesinde bu konuyu gündeme getirmiş ve "Başkanlık Sistemi"nin, ne yazık ki güven yitiren parlamenter sistemin ciddi alternatifi olacağını savunmuştu.

Konu, parlamenter sistemin işlemeyişi konusu değildir. Ancak mevcut sistem özellikle siyasetçiye güven açısından ciddi sıkıntı yaşamaktadır.

Değişiklik, önce buna engel olacak ve "yeni sistem" ile birlikte "yeni güven" de umarız kazanılmış olacaktır.

Elbette, birçok kişiye göre, Başkanlık Sistemi'nin tartışılması gereken iyi ya da kötü yanları olabilir.

Bizim de en başta savunduğumuz, konunun ciddi şekilde tartışılmasıdır.

-*-*-

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın (KTOEÖS) Genel Başkanlığı'na Selma Eylem seçildi.

Eski Genel Başkan Tahir Gökçebel, Yürütme Kurulu'nda görev aldı... Sendika tüzüğü gereği olsa da, genel başkanlığın süresinin sınırlanması ve yeni bir kişinin seçilmesi, tüm benzer kurumlara örnek olmalıdır.

KTOEÖS, ülkemizin en önemli sendikalarından biridir... Üye sayısı açısından da en büyükler arasındadır... Bu demokratik tavrın, tüm benzer kurumlar tarafından örnek alınması gerektiğine olan inancımızı da eklemek istiyoruz.

 

YORUM EKLE