Cinayet zanlısını güneye iade etmek

Kıbrıs sorununun bize yaşattığı birçok sorun var. Kıbrıs Türk halkı bu sorunları yaşamının pek çok bölümünde fazlasıyla hissediyor...

Şimdi size bu sorunları sıralayacak değiliz ama Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs’ın suçlularla ilgili koordinasyonsuzluğuna dikkat çekmek istiyoruz. Kuzey ve güneydeki yönetimler birbirini tanımadığı için güneyde cinayet işleyip de kuzeye geçen kişi cinayetten yargılanmıyor.  Aynı şekilde kuzeyde cinayet işleyen bir kişi güneye geçtiğinde suçu cinayet olmuyor.

Örnek olarak “cinayet” suçunu seçtim ama başka suçlarda da durum aynı. Kişinin güneyde cinayet işlediği kesin olduğu halde kuzeyde yalnızca “sınırı ihlalden” yargılanıyor. Tuhaf ama durum böyle işte…

İşle suçu, geç sınırın diğer tarafına ve suçsuz duruma gel. Sanki kuzey açısından güney sanal, güney açısından da kuzey sanal... Evet yönetimler sanal gibi görebilir, saymayabilir ama bu ülke iki parçaya bölünmüş durumdadır ve o tarafında da bu tarafında da insanlar yaşıyor. İki, tarafta da hayat alabildiğine gerçek devam ediyor.

İki taraf arasında sorunlar olabilir ama en azından “suçlular” konusunda olsun işbirliği yapmak gerekir.

Dün akşam bu konuda olumlu bir gelişme yaşandı, bu olumlu gelişmeyi ele almak istiyoruz. Birkaç gündür gazetemizde ve diğer gazetelerde bir mahkeme haberi yer alıyor. Mutlaka dikkatinizi çekmiştir diye düşünüyoruz.

Güney Kıbrıs’ta ağustos ayında 25 yaşında yabancı uyruklu bir adamı bıçaklayarak öldüren, 44 yaşında bir kadını da yaralayan ve bu nedenle aranan 21 yaşındaki Hindistan uyruklu Malkit Singh, Girne’de yakalandı.

Güneyde cinayetten aranıyor ama biz güneyi tanımıyoruz ya, güney husumetimizin olduğu bir yer ya, biz onu cinayetten değil, “Birinci Derecede Askeri Yasak Bölgeyi İhlal Etmek” suçundan yargılandık. Tuhaf ama “katil” oluşu yok sayıldı...

Kıbrıs’ın iki tarafına bakın siz, ne tuhaf bir durum yaşanıyor. Sınır ihlali suçlamasıyla yargılanan Malkit Singh, önceki gün “Askeri Mahkeme” tarafından 40 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.  Kıbrıs sorunu nedeniyle yine bir suçlunun yırttığını, adaletin yerini bulmadığını düşünüyorduk ki dün akşamki haber yüreğimize su serpti.

KKTC’li yetkililer, takdir ettiğimiz bir davranışta bulunarak Malkit Singh’i Güney Kıbrıs’a iade etti.

Evet zanlı, Birleşmiş Milletler aracılığıyla Rum Yönetimi’ne iade edildi. Bu haber gerçekten de günün en önemli haberlerinden biridir.

Bu kişi Güney Kıbrıs’a değil de Türkiye üzerinden Hindistan’a gönderilseydi, cinayetin bedelini çekmeyecekti.

Bize göre KKTC’li yetkililer en doğru kararı verdi. Malkit Singh, Güney Kıbrıs’ta işlediği suç olan cinayetten yargılanacak, adalet yerini bulacak. Rum yönetiminin de benzer davranışları göstererek, kuzeyde suç işleyip güneye geçenleri, Kuzey Kıbrıs’a iade etmelidir.

Doğrusu budur, tanıma tanımama başka bir şey ama suçlular konusunda işbirliği şarttır. Suçluların kuzey ve güneyin birbirini tanımamasını istismar etmesini, kaçış olarak görmesini engellemeliyiz.

Tabii bu kişi yabancı uyrukluydu, onu güneye iade ettik. Peki merak ediyoruz, bir Kıbrıslı Türk güneyde suç işleyip kuzeye geçse, bir Kıbrıslı Rum kuzeyde suç işleyip güneye geçse ne olacaktı? Ya da tersten soralım; bir Kıbrıslı Türk kuzeyde suç işleyip güneye kaçsa, bir Kıbrıslı Rum güneyde suç işleyip kuzeye kaçsa...

Peki bir Türkiye vatandaşı kuzeyde suç işleyip güneye kaçsa, ya da bir Türkiye vatandaşı güneyde suç işleyip kuzeye kaçsa ne yapılacaktı? Hindistan asıllıyı gönderdik, peki bir İngiliz, bir Amerikalı güneyde suç işleyip kuzeye kaçsa, yine de Güney Kıbrıs’a iade edilir miydi?

Bize göre kim ve nasıl isterse olsun taraflar suçlularla ilgili işbirliği yapmalı, en basitinden suçun işlendiği tarafa iade edilmeli. Ha suç işleyip gelen kendi vatandaşınızsa ve iade etmek istemezseniz de onu bu tarafta işlediği suçtan yargılayacaksınız. Dün akşamki iade kararını tebrik eder, bundan sonra da benzeri konularda aynı tavrı beklediğimizi belirtmek isteriz.

YORUM EKLE