Çocuk anne meselesi

Temmuz- ağustos ayları basının, medyanın en kesat aylarındandır… Meclisin kapalı olması, adli yılın tatile girmesi, dairelerin yaz mesaisinde olması, okulların kapalı olması, üstüne bir de müzakerelerin durması gündemi oldukça kısır bir hale getiriyor.

Zaten ülke insanı da tatilde, araya bayram tatilleri, milli tatiller falan da girince neredeyse memlekette yaprak kıpırdamıyor.

Hani şikayet ettiğimiz suçlar işlenmese, suçlular mahkemeye çıkmasa, mahkeme haberleri olmasa neredeyse gazeteler haber de bulamayacak. Basın için bu da böyle tuhaf bir durum…

Hal böyle olunca, medya bir şeyi yakaladı mı hemen can simidi gibi sarılır, hatta çeke çeke suyunu bile çıkarır.

Çöp evde yaşayan, 1.5 yaşında çocuğu bulunan ve hamile olan 15 yaşındaki Bulgaristan asıllı çocuk, bir anda ülkenin gündemine oturdu.

Aslında bu çocuk anne meselesi, çok boyutlu bir konu… Her aşaması bir ders gibi… İşin içine ajitasyon katanlar, çocuğa karşı öfke duyanlar, çocuğu çaresiz bırakan ailesi ve çocuklarının babasına nefret kusanlar, devlete kızanlar var... Girne Belediyesi’ne tepki gösterenler de var çocuğu deşifre etti diye.

Her kafadan bir ses çıkıyor… Evet “Girne Belediyesi basına bilgi vermek yerine yetkilileri arasa ve sorun sessiz sedasız çözülse daha iyi olacaktı” diyebiliriz. Belki doğrusu budur ama sonuçta bu olayın basına yansıması, her basın organında aynı etik ölçüler çerçevesinde kullanılmasa da, bizce bir anlamda yararlı da oldu.

Evet bunu söylememiz bazı kesimleri kızdırabilir ama bu çocuk anne sessiz sedasız daire tarafından koruma altına alınsa, olayın birçok yönü gündeme gelmeyecekti.

Sonuçta Girne Belediyesi çocuğun ismini açıklamadı, fotoğrafını da yayınlamadı. Bir çocuk anneden söz etti. Evet bu haberler ve sosyal medya paylaşımları çocuk anneyi psikolojik olarak yıprattı ama zaten bu çocuk anne hayatın bütün acılarını çekmiş birisi.

Onun yaşadıklarını kimseye temenni etmeyiz ve bundan sonra hayatının geriye dönmeyecek şekilde huzurlu olmasını dileriz. Ancak onun yaşadıkları devletin ve toplumun birçok defosunu da ortaya çıkarmış oldu.

Onun o acılı, eziyetli hayatından çok fazla dersler çıkarabiliriz. Çıkarabilirsek eğer… Bugün Girne Belediyesi’ne kızıyor olabilir bu çocuk anne ama konusunun basına yansıması, devletin ona daha çabuk el uzatmasına neden olmuştur. Maalesef öyledir.

Çocuk anne, bir gazetemize konuşarak daha önce Girne Sosyal Hizmetler Dairesi’ne başvurduğunu ve yabancı uyruklu olduğu için kendisine yardım edemeyeceklerini söylediğini anlattı. Ancak basına yansıyınca bakın devlet ona el uzattı…

Bazı derslerden söz etmiştim… Bir çocuk 13 yaşında çocuk sahibi oluyor, 15’inde yine hamile kalıyor. Ailesinin yanında olsa da, birileri bu çocuk anneyi eş olarak seçse de (ki birlikte yaşadığı kişiyle nikahı yok) devletin kontrolü altında olmalı.

Bakın kız anlatıyor, ailesi hayırsız, ona bakmıyorlar, birlikte yaşadığı adam bir zanlı, üstelik yurt dışına gidiyor ve 40 bin TL’lik vize borcu nedeniyle geri dönemedi. Devletin gözü bu çocuk annenin üzerinde olsa, onu koruma altına alır bu çileleri yaşamasının önüne geçilirdi.

Ya toplum, buna tanık olanlar hiç mi yardım eli uzatmaz? Kimse elinden tutmaz, yol göstermez mi?

Bu ülkeye gelen yabancılar, böyle kaderine terk edilip de hep perişanlıkları mı oynayacaklar? Bu ülkeye gelen yabancılarla kim ilgileniyor, neden geldiler, parayla geldiler mi, bir yerlerde çalışıyorlar mı, ülkemiz şartlarına uyabildiler mi, yoksa suç işlemeye, suç içinde boğulmaya başladılar mı?

Sosyal Hizmetler Dairesi ve diğer kurumlar yabancıları da korumak için yasal düzenleme mi ister? Sosyal devlet kavramının içine kimler giriyor? Evet “sosyal devlet” anlayışının tam olarak KKTC vatandaşları için de uygulanamadığını söyleyebilirsiniz. Doğrudur, söylemeye çalıştığımız da budur. Sosyal devlet; “Ekonomik ve toplumsal yönden yurttaşlarının tümüyle ilgilenen, onların yaşam düzeyi, sosyal güvenliği gibi konularda gereken önlemi alan devlet” demektir. Ancak biz bunu göremiyoruz. Sosyal devlet, çocuğa ailesi kötü davranıyorsa, terk edip sefalete sürüklüyorsa, birlikte yaşadığı çocuklarına babalık edecek kişi zor duruma düşmüş ona bakamıyorsa, işte bunları da fark edebilmelidir. Devletin gözü sürekli olarak bu çocuk annenin üzerinde olmalıdır...

Yine topluma dönecek olursak, öyle sosyal medyalarda nefret kusacağınıza, oturduğunuz yerden ahkam keseceğinize bu çocuk anneyi anlayabilmeyi, yardım edebilmeyi denemelisiniz.

Hani yabancıların bir de vize borcu var ya, yasaklı duruma düşmemesi için kişilerin hem işvereni hem kendisi mercek altında olmalıdır. Bakın işte adam Türkiye’ye gitti dönemiyor, birlikte yaşadığı kadın perişan…

Girne Belediyesi’ne kızmayın, bakın hem çocuk anneye devlet el uzattı hem de birçok konuyu tartışmamıza neden oldu. Bazıları konuyu istismar etse de çocuk annenin dramı birçok ayıbımızı yüzümüze vurdu…

 

YORUM EKLE