Çocuklar ve hayvanlar

Çocukların hayvanlarla olan dünyasını görebiliyorsunuz değil mi? Hayvanlar çocuklar için ilgi çekici. Renkli, hareketli, parlak ve ses çıkarıyor. Elbette ki sadece bunlar değil hayvanlar ile bu kadar yakın olmalarının iletişimlerinin iyi olmasının sebebi.

Bir oyuncak ile canlı bir hayvanı koyduğunuzda daha önceden bir travma yaşamamış bir çocuk ise bu konuda, çocuğun tercihi canlı hayvanlar oluyor. Onlar kedilere, köpeklere, böceklere, kuşlara ve diğer hayvanlara değişik bir ilgi duyuyor. Bir veteriner hekim olarak gözlemlerim özellikle kedi ve köpeklerin çocuklara karşı ayrı bir sabır gösterdiğidir. Çocuklar kuyruğundan tutar, bir çanta gibi alır sallar, üstüne çıkar.. Tüm bunlara rağmen köpekler çocuklara sabır gösterirler.

Tabii ki her insanın karakteri farklı olduğu gibi her hayvanın da karakteri farklı. Çocuk sevmeyen kedi ve köpekler de mevcut. Zaten onlar insan sevmiyor genelde, ya da sevdirilmemiş. Çocuklar bizim için çok değerli elbette. Tanımadığımız bir kedi veya köpeğin yanına yaklaşırken önce köpeğin zarar verip vermeyeceğini anlamalıyız. Bu nedenle ailelerin kedi ve köpek dilinden de anlamaları gerekecek. Köpek ve kedi dilini çözen anne ve babalar çocuklarını hangi kedi ve köpeğe yaklaştıracaklarını biliyorlar. Çok az risk alıyor, çocuklarını koruyorlar. Tabii ki bu dili öğrenmek için yine hayvansever aileler gerekecek. Onlarla zaman geçiren aileler bu dili çözecektir. Çocukların en iyi iletişim kurdukları canlılardan mahrum bırakılmaması en doğrusu. Bu konuda çalışmamız gerekmektedir.

Çocukların gelişiminde hayvanların olumlu etkisi yapılan bilimsel araştırmalar ile defalarca gösterilmiş. Çocuk dokunuyor, sıkıyor, sarılıyor, kokluyor. Bu hareketler bir oyuncak gibi kalmıyor tabii ki. Hepsinin bir tepkisi, hepsinin bir cevabı var. Çocuk aldığı tepkilere göre reflekslerini ayarlıyor. Refleks gelişimi kedi ve köpek bakan çocuklarda daha hızlı oluyor. Aralarında bir sevgi bağı oluşuyor. Kötü bir sonuç ama oluşan bu bağ ömrü en fazla 20 yıl olan kedi ve köpeklerde ölüm ile sonuçlanıyor. Ölümü erken tanıyan çocukların psikolojisinin olumsuz etkileneceğini düşünseniz de acı gerçekler ile hayata hazırlanıyor, olumlu gelişiyor, olgunlaşıyor. Bu acının aile üzerinde olması onu hayattan koparacaktır.

Bir çok zihinsel rahatsız çocuk ya da yarı veya tam felç çocuk, hayvanlar sayesinde büyük oranlarda iyileşmeler gösteriyor. Heyecanlanıyor, kan akışı hızlanıyor, sinir sistemi uyarılıyor, beyni ve tüm vücudu istekle çalışıyor. Bu süreklilik de sonunda iyileşmeyi getiriyor.

Yapılan araştırmalar, evde hayvan besleyen çocukların bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu ortaya koymuştur. İngiltere de yapılan bir araştırmada evde hayvan besleyen çocukların, okula 18 gün daha fazla gittikleri saptanmıştır. Hayvan beslemenin en ideal yaşı 5-8 arasındadır. Çocukların yüzde otuzunun korkunca hayvan sayesinde sakinleştiği, yüzde 28’nin aile içinde anlaşmazlıklar yaşandığı zaman hayvanın şefkatine sığındığı görülmüştür.
 

Hayvan beslemenin çocuklar için faydaları

•Daha sakin olurlar

•Olaylara ve kişilere karşı daha hoşgörülü ve sabırlı olurlar

•Sosyalleşmeleri daha çabuk ve sağlıklı gerçekleşir.

•Sorumluluk almayı daha erken yaşta öğrenmeye başlarlar

•Duygularını paylaşırlar.

•Sahiplenmeyi-bakımı-yardım vermeyi öğrenirler

•Empati yapma yetenekleri gelişir.

•Korumayı –korunmayı öğrenebilirler

•İçe kapanık hallerinden sıyrılabilirler.

•İnsanlar arası ilişkilerde öğrenmesi zaman alacak birçok duyguyu hayvan yoluyla kısa zamanda kazanabilirler.

Bunları tecrübe edebilmeleri için siz ebeveynlere büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Onları hayvanlardan, hayvan sevgisinden yoksun bırakmayın. Dünyada yaşayan tek canlıların biz olmadığını, onların da bir dünyaları olduğu, duyguları, düşünceleri, istekleri, yaşam hakkı olduklarını çocuklarınıza küçük yaşta öğretin. Emin olun ki çocuklarınızın kişilik gelişimi üzerine olan faydalarını çok kısa zamanda göreceksiniz.

 

YORUM EKLE

banner107

banner75