Çocukları ve gençleri kuşatan tehlikeler

Ekonomik sorunlarla, günlük sıkıntılarla uğraşırken çok ciddi başka sorunlarımızı göremiyoruz.

Aslında başta ekonomik ve çözüm bulamadığımız diğer başka birçok sorun, dolaylı olarak zincirleme başka sorunlara yol açıyor... Hiçbir sorunu diğer sorunlardan bağımsız değerlendirmemek gerekir.

Bazı sosyal sorunları ilk etapta fazla ciddiye almıyoruz ama doğru yapmıyoruz.

Zaten bir süre sonra bu sorunlar bizi bastırınca işin ciddiyetine varıyoruz.

Gençleri ve çocukları kötü alışkanlıklardan koruyamaz olduk.

Zamane gençliğine iyiyi, kötüyü anlatmakta zorlanıyoruz, bu sorunla baş etmekte çoğu kez başarısız oluyoruz.

Ebeveynler, çocuğu fazla sıkmamakla, serbest bırakma arasında sıkışıp kaldı.

İçinde “söz dinleme”, “boyun eğme”, “buyruğa uyma” anlamları taşıyan “itaat” pek sevimli bir söz değil ama aileler bunun ölçüsünü bulabilmeli.

Katı bir itaat değil belki istenmesi gereken ama “doğruyu”, “yanlışı” anlatabilmeli aileler.

Kastettiğimiz bağırma, çağırma, dayak atma, ağır cezalar verme değil...

Çocuğa veya gence bunu anlatabilmenin yolları vardır, kolay değildir ama vardır.

Aileler kesinlikle çocuğunun güvenini kaybetmemelidir, anne- babasına güvenmeyen, güvenemeyen bir çocuk her türlü olumsuzluğa açıktır. Bu konuda başarısız olundu mu profesyonel destek almaktan da çekinmemeli.

Gençleri bekleyen tehlikeleri biliyoruz... Sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve sosyal medya sakıncaları... Çocukları ve gençleri kuşatan büyük tehlikeler...

Lefkoşa’da iki çocuğun alkol komasına girmesi çok ciddiye alınması gereken bir haberdir. Her ikisi de 12 yaşında olan bu çocuklar, nasıl olur da alkol kullanır? Alkolü nereden bulurlar? Aileleri fark etmez mi alkol kullandıklarını? Gerçekten korkunç bir olay...

Yetişkinler sigara ve alkol kullanmayı çok “övünülecek” bir şeymiş gibi sunarsa, çocuklar da bunu “büyümenin bir kanıtı” gibi görür. Çocuklar, gençler sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlıları kullanmayı bir ayrıcalık, bir “statü kazanma” aracı gibi görüyor. Buna da yetişkinlerin yanlışları yol açıyor. Çocuklara, yaptıklarıyla kötü rol model olan yetişkinler suçludur. Sigara ve alkol yetişkinler için de çok zararlıdır ama çocukların yanında son derece normalmiş gibi kullanılıyor.

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, önümüzdeki 10 yıl içinde alkolizmin, ülkemizin en ciddi sorunlarından biri olacağını söylüyor. Başel, ülkemizdeki bilimsel çalışmalarda, alkol ve sigaranın ‘ilkokul’ düzeyinde en çok denenen maddelerden olduğuna dikkat çekiyor. Bu maddelere çocuklar ve gençlerin kolay ulaşılabildiğini söyleyen Başel’e ve diğer uzmanlara kulak vermeliyiz. Hiçbir şeyi denetlemediğimiz gibi alkol ve sigara satışı yapan işyerlerini de denetleyemiyoruz.

Sigara, alkol, uyuşturucu okullara, hatta ilkokula kadar inmiş durumda. Çocuklar-gençler, bet oynuyor, harçlığını bunun için kullanıyor, daha küçücükken kumara adım atmış oluyor. Çocuklarımız dört koldan kuşatılmış durumdadır, tüm bunlara sosyal medyadaki kötü alışkanlıklar da eklenince durumun ne kadar ciddi olduğunu varın siz tahmin edin.

Bu zararlı alışkanlıklar için çok ciddi tedbirler gerekmektedir. Çağa göre değişkenlik gösteren tehlikeler için ailelerin, öğretmenlerin eğitiminden tutun da çocukların bilinçlendirilmesine kadar dev bir proje hazırlanmalı, ciddi tedbirler alınmalı. Bu tehlikeleri yaratanlar, sağlayanlar için ağır cezalar ve yaptırımlar getirilmeli. Aileler ve çocukların zararlılardan kurtulması için profesyonel destek zorunlu kılınmalı.

Bu sorunları ciddiye almazsak, bir nesli kaybetmeye mahkûmuz... Seçime hazırlanan siyasi partilerin bu sorunları da gündemlerine almalarını tavsiye ederiz. Boş vaatler vermesinler, ciddi projelerle karşımıza çıksınlar, nasıl mücadele edeceğimizi söylesinler... Ciddi, inanılır tedbir paketleri, projeler bekliyoruz...

YORUM EKLE