Çocuklarımıza karşı merhametli olmalıyız

Çocuklarımız… Doğumu ve yetişmesi oldukça meşakkatli olan çocuklarımız…

Çiçek gibidir onlar… Emek, sevgi, sabır ve fedakârlık ister. Her çiçek değişiktir. Bazıları suyu çok sever, bazısı güneşi, bazısı ise her ortamda yetişir. Fakat bütün çiçekler sevgiyle büyür, güzelleşir. Çocuklar da farklı farklıdır. Hareketli, sakin, sinirli, kaprisli, merhametli… Kimisi ilgiyi çok sever, kimi de fazla ilgiden sıkılır. O hâlde nabza göre şerbet vermek gerekir. Çok sevdiğim bir söz var:

“Bir yıl sonrasını düşünüyorsanız, tohum ekin. On sene sonrasını düşünüyorsanız, fidan dikin. Asırlar sonrasını düşünüyorsanız, insan yetiştirin.”

En zor ve en güzel iş, insan yetiştirmek!.. Eğitim, ailede başlar. Bu yüzden anne-babalara, özellikle de annelere, çok iş düşüyor.

Evlatlarımızı bir çiçek hassasiyetinde yetiştirmeliyiz. Yaşı kaç olursa olsun, her insan sevgiye muhtaçtır. O hâlde çocuklarımızı şartsız sevmeli; onlara, “Seni, sen olduğun için seviyor, değer veriyorum!” mesajını her an verebilmeliyiz. Sevgiyle yapılan hiçbir eğitim başarısız olmaz. Muhabbetini kazandığımız insan bizimdir.

Her anne-baba, şüphesiz evlâdını sever ve iyiliğini ister. Ama bazen farkında olmadan onu kendisinden uzaklaştırır. Yavrularımıza olan muhabbetimiz, güneş gibi olmalı; hem aydınlatmalı, hem de ısıtmalıdır. Bu da ancak çocuklarımıza değer vermekle mümkün olur.

Çiçeğin güneşe meyletmesi gibi, insan da değer gördüğü tarafa yönelir. Ailesinden ilgi gören kişi, muhtaç olduğu ilgiyi asla dışarıda aramaz. Çocukta anne ve babasına karşı öyle bir sevgi oluşmalıdır ki; onların sevgilerini kaybetme korkusu ile hata yapmaktan sakınacak hâle gelmelidir. İşte bu aşamada ailenin işi kolaylaşır. Çünkü çocuk, her şeyi anne-babasıyla paylaşır, kararlarını ona göre alır.

Peki bu aşamaya nasıl gelmeliyiz? Çocuklarımızı suçlamadan, onları anlamaya çalışarak dinlemeliyiz. Eğer suçlarsak; problemlerini ailesinden gizleyip başkalarına anlatırlar. Arkadaşça yaklaşıp, hatalarını uygun bir dille söylemeliyiz. Yani etiket takmadan;

“- Sen zaten tembelsin, inatçısın, beceriksizsin…” gibi hitaplardan sakınarak!..

“- Yavrum seni seviyorum; ama şu hareketin hoşuma gitmiyor!.” Dediğimiz zaman, çocuk da “Ailem, beni sevdiği için hata yapmamı istemiyor” diye düşünür.

Her şeyden önce çocuklarımıza iyi birer örnek olmalıyız. Onlar, söylediklerimizden çok, yaptıklarımızla ilgilenirler. Evlatlarımızı güzel davranışlara özendirmeliyiz.

Allah’ın rızasına uygun olduğu takdirde, çocuklarımızın fikirlerine saygı göstermeliyiz. Sonuçta onlar da ayrı birer ferttir ve bazı konularda bizim gibi düşünmek zorunda değillerdir. Bu yüzden yavrularımıza, eşyamızmış gibi davranamayız. Onlara, bazen “hayır” deme imkânı sunmalıyız. Aksi takdirde çocuk, kendisini hep “evet” demek zorunda hisseder ve iyi-kötü her şeyi kabul eder. Allah korusun, kötü bir şey teklif edildiğinde de “hayır!” diyemez.

Çocuklarımızın yaptığı işlere de saygılı olmalı, onları yetenekleri doğrultusunda desteklemeliyiz. Allah’ın rızasına da uygunsa, yavrumuz hoşlandığı bir şeyi neden yapmasın ki?

Güzel işler yaptıklarında çocuklarımızı takdir etmeyi ihmal etmemeli, onların olumlu yönlerini dile getirmeliyiz ki; o yönleri güçlensin.

Çocuklarımıza karşı merhametli olmalıyız. Merhametten kastım, onlara hayatı toz pembe gösterip, bütün imkanları önüne sermek değil!.. Hayatın zorluklarının da olduğunu bilmesini ve bu zorlukların üstesinden gelebilecek güçte olmasını sağlamaktır.

Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde iyi bir evlat yetiştirmek gerçekten çok zor. Elimizden geleni yaptıktan sonra, Rabbimize çok dua etmeliyiz

YORUM EKLE

banner75