Çocukların çeteleşmesi

Ülkemizde sorunlara her gün yenileri ekleniyor. Çocukların çeteleşmesi de bu sorunlardan birisi. Her ne kadar yetkililer kendilerinin bilgisine bu tür olaylar gelmediğini söylese de çok sayıda vatandaşımız bu konudan şikayetçi...

Ülkede son zamanlarda okullarda ve sokak aralarında okul çağındaki çocuklar arasında çeteleşmenin yaygınlaştığı söyleniyor. Bazı aileler bu sorun karşısında ne yapacağını bilemez halde olduğunu anlatıyor. Çocuklar arasında çeteleşme olduğu ve bazı çocukların gruplaşarak öğrencileri ve gözlerine kestirdikleri kişileri tehdit veya darp ederek paralarını aldıkları iddia ediliyor.

Sorunlarımız sanki azmış gibi, yeni sorunlarla karşılaşıyoruz. Şiddet her tarafımızı kapladı, doğal olarak çocuklar da bundan nasibini alıyor.

Ülkemizde okul çağındaki çocuklar arasında son zamanlarda yaygınlaşan çeteleşme olayı ile ilgili KIBRIS’a açıklama yapan uzmanlar ile eğitimciler, “sorunun devletin etkin kontrol yapmayışı”, “eğitim sistemindeki çarpıklık”, “ailelerin çocuklarına zaman ayırmaması”, “televizyon kanallarındaki şiddet içerikli öykülemeler” ve “ailelerin ekonomik şartları” gibi faktörlerden kaynaklandığını söyledi.

Oyun yaşındaki çocukların çeteleşip, başka çocuklara saldırması elbette endişe edilecek bir durumdur.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, ülke genelindeki bazı okullarda ve Lefkoşa Surlariçi’nde küçük yaşta çocukların oluşturduğu çetelerin olduğuna dair zaman zaman aileler aracılığıyla bilgilerine geldiğini söylüyor. Elcil, özellikle Surlariçi’nde bu tür çetelerin küçük gruplar halinde yaygınlaştığını ve okullara girmeye çalıştığını belirtti.

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel de sorunun yeni olmadığını, bu tür şiddet konuları hakkında yetkilileri uyardıklarını ifade ediyor. Başel, okullarda ve eğitim ortamlarında şiddetin önlenmesi için çok bir şey yapılmadığını söyledi. Sosyal adalet ve gelir dağılımındaki eşitsizliğin de bu tür şiddet olaylarını tetiklediğini anlatan Başel, özellikle çocuk ve ergenlerde riskli davranışlarda çok ciddi bir yaygınlığın yaşandığına dikkat çekti.

Kuşkusuz, ülkeye gelen kontrolsüz nüfus bu tür olaylara neden oluyor. Ülkeye gelen nüfus, ekonomik koşulların ağır olması nedeniyle zor durumda kalıyor ve bu tür sorunlara neden oluyor.

Ailenin geçimini sağlaması için anne-baba çalışıyor, ilgisiz ve sevgisiz kalan çocuklar ise okulun dışında bir takım faaliyetlere bulaşıyor. Hatta ekonomik koşulların kötü ve yetersiz olmasından dolayı bazı çocuklar ağır koşullar altında çalıştırılıyor.

Uzmanların da dediği gibi, bu tür suça eğilimli çocukların engellenmesi için okullarda sosyal ve kültürel faaliyetlerin daha fazla olması gerekiyor. Okuldan çıkan çocukların, uğraş alanı olmadığında ilk gittikleri yerler ya sokaklar ya da farklı yerler oluyor.

Teknolojik gelişime bağlı olarak çocukların çok şiddet içerikli görüntülere maruz kaldığına da dikkat çeken uzmanlar, özellikle TV kanallarında gösterilen dizilerin neredeyse tamamının vurdulu-kırdılı, mafya ve suç örgütlerini ön plana çıkarmasına bağlı olarak bu tür olayların çoğaldığını kaydetti.

Yıllardan beridir bu tür şiddet konuları hakkında yetkilileri uyardıklarını söyleyen uzmanlar, okullarda ve eğitim ortamlarında şiddetin önlenmesi adına fazla çalışma yapılmadığını vurguluyor.

Sosyal adalet ve gelir dağılımındaki eşitsizliğin de bu tür şiddet olaylarını tetiklediğini belirten uzmanlar, özellikle çocuk ve ergenlerde riskli davranışlarda çok ciddi bir yaygınlığın yaşandığına dikkat çekti.

Erken yaşta sigara, alkol ve diğer madde kullanımına geçiş sürecinde bireyin çeteleşme ve organize şekilde suça yönelik davranışlar sergilediğini anlatan uzmanlar, bireysel olarak değil, ancak birkaç kişinin bir araya gelerek organize halde hareket etmesiyle bu tür şiddet olaylarının arttığına işaret etti.

Bu türlü sorunları dikkate almalıyız. Bugün ilgilenmezsek, yarın çok daha kötü durumlarla karşılaşabiliriz. Yapılan ihbarları, yaşanmış olayları, şikayetleri ciddiye almalıyız.

Hem toplumun huzursuz olmaması hem de bu tür çocukları topluma kazandırmak açısından bu sorunlarla ilgilenip, ciddi tedbirler alınmalıdır.

YORUM EKLE

banner107

banner75