Çok tehlikeli bir bölgede yaşıyoruz

Musul Operasyonu başladı... Çeşitli haber ajanslarının bildirdiğine göre, operasyona 30 bin Irak askeri, Peşmerge ve Şii milis katılıyor. Reuters, Türkiye'nin Başika'da eğittiği 3 bin Sünni yerel gücün yarısının da operasyonda yer aldığını duyurdu. Önce bin 500 kişi dendi, ardından bu gücün tamamının operasyonda aktif görev aldığını bildirdi.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon da operasyona hava desteği veriyor. Fransa, Limasol'da dinlendirdiği Charles De Gaulle uçak gemisindeki savaş jetleri ile bombardımana katılıyor... Bir şekilde Kıbrıs'ın da savaşta olduğunu dün bu köşede yazmıştık...

Musul'da yaklaşık 8 bin IŞİD militanının olduğu sanılıyor.

Askeri üniforma ile televizyonların karşısına çıkan Irak Başbakanı Haydar El İbadi şehir merkezine sadece Irak ordusu ile Irak polisinin gireceğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Türkiye'nin hem operasyonda, hem de bölgenin IŞİD'den temizlenmesinin ardından masada olacağını vurguladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Musul Operasyonu nedeniyle yaklaşık 100 bin sivilin Suriye ve Türkiye’ye kaçmaya başlayabileceği uyarısını yaptı.

Musul’dan kaçacak sivillere yardım için 61 milyon dolarlık ek fonlamaya gerek duyduklarını söyleyen UNHCR, özellikle kış aylarında gerekli olacak çadır, battaniye ve ispirto ocaklarına acil ihtiyaç olduğunu söyledi.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin göçmenlere hazır olacağını açıkladı ama bazı çekinceler ortaya koydu. Musul harekâtının doğru yönetilmesi halinde göçmen yaratmayacağını da kaydetti.

Amerika, hem havadan harekâta savaş anlamında destek veriyor, hem de kendi önderliklerindeki koalisyonun Musul'u almakta kararlı olduğuna vurgu yapıyor.

Rusya, olaya müdahil... Diplomatik girişimlerden söz ediyor... İran izliyor. Irak'taki Şii'ler çok endişeli...

Ve en önemli konulardan biri; Musul, Türkiye için çok değerli.

BBC Türkiye muhabiri Mark Lowen, BBC Türkçe Servisi'nde yer alan yorumunda, Türkmenlerin ve Sünni çoğunluğun yaşadığı Musul'un Ankara için büyük önem taşıdığını ifade ediyor:

Lowen'e göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul'daki etkisinin kaybolmasını engellemek istiyor.

Ancak Bağdat - Ankara hattındaki gerilime de bu konu neden olmuş durumda. İbadi Hükümeti Ankara'nın izinsiz biçimde Başika kampında bulunduğunu ifade ediyor.

ABD'nin hassas dengeleri gözetmesi gerek: IŞİD'e karşı mücadelede Türkiye'ye ihtiyaçları var. Ancak Musul Operasyonu’nda başrolü Irak ordusunun oynaması gerektiğini de biliyorlar. Her iki tarafı da memnun etmek zor olacak.

BBC muhabirinin yorumu pek de yanlış değil.

Türkiye, "olayın içindeyiz, Musul'da hakkımız var" diyor.

Irak buna pek sıcak bakmıyor ama neredeyse harekâtı birlikte götürüyorlar.

Türkiye, resmen savaşta...

Türkiye Suriye'de de benzer bir şekilde bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'den Sibirya'ya kadar, Türkiye'nin tarihsel haklarından söz ediyor.

Ortalık karışık...

IŞİD eğer Musul'u kaybederse, başka bölgelerde daha küçük gruplarla çirkin ama etkili saldırılar yapabilir.

Kısacası, bölgede kan durmaz.

Ve bu ateş, daha geniş alanlara yayılıp, genişleyebilir.

Elbette bu bir "kara" tablo...

Umarız, en kısa sürede, bölgedeki tüm insanları huzura kavuşturacak bir çözüm bulunur.

Ama, gidişat pek de bunu göstermiyor.

Huzursuz bir izlemedeyiz...

Bölge tehlikeli. Biz de ne yazık ki bu tehlikeli bölgedeyiz.

Ve bu tehlikenin her yana sıçraması olasılığı yok değil...

YORUM EKLE