ABD, Moderna’nın corona virüs aşısını yarım dozlar halinde uygulamayı planlıyor

banner37

ABD’de üst düzey bir sağlık yetkilisi, yüzde 94 etkili Moderna aşısının, daha fazla insanı yeni tip corona virüse karşı aşılama amacıyla iki seferde yarım doz halinde uygulamayı planladıklarını duyurdu. Öte yandan ülkede, Türk bilim insanı Prof. Uğur Şahin’in kurucusu olduğu BioNTech ve ABD’li Pfizer tarafından geliştirilen aşı şimdiye kadar 4 milyonu aşkın kişiye uygulandı, ancak rakamlar beklenenin çok gerisinde kaldı.

ABD, Moderna’nın corona virüs aşısını yarım dozlar halinde uygulamayı planlıyor
banner90
banner8

ABD’nin federal aşı programı Warp Speed ​​Operasyonu Başkanı Moncef Slaoui,  daha fazla insanı corona virüse karşı aşılamak için Moderna’nın aşısını iki seferde yarım dozlar halinde uygulamayı plandıkladıklarını açıkladı. 

"TAM DOZ İLE AYNI BAĞIŞIKLIK TEPKİSİNİ TETİKLİYOR"

Slaoui,“Moderna’nın aşısını 18 ile 55 yaş arasındaki kişilere yarım doz halinde iki sefer uygulamayı planlıyoruz. Bu şekilde sahip olduğumuz aşılarla hedeflenenin iki katı insana ulaşabiliriz. Ayrıca, bunun tam doz ile aynı bağışıklık tepkisini tetiklediğini biliyoruz” ifadelerinin kullandı. 

banner134

Öte yandan, konuya ilişkin Amerikan Gıda İlaç İdaresi (FDA) ve Moderna’dan yorum yapılmadı. 

2020'NİN SONUNA KADAR 20 MİLYON KİŞİNİN AŞILANMASI HEDEFLENİYORDU

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ülkede 4 milyon 225 bin 756 kişiye Moderna’nınki  gibi iki doz uygulanması gereken Pfizer/BioNtech Covid-19 aşısı uygulandığını ve toplamda 13 milyon 71 bin 925 aşının sağlık merkezlerine dağıtıldığını duyurdu. Ancak, yetkililer 2020'nin sonuna kadar 20 milyon kişinin aşılanmasını umduğundan, aşılar erken hedeflerin çok gerisinde kaldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2021, 22:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75