ABD’de sokağa çıkma kısıtlamalarına neden büyük bir tepki var?

banner37

banner87
ABD’de sokağa çıkma kısıtlamalarına neden büyük bir tepki var?
banner90
banner8

ABD’nin çeşitli eyaletlerinde geçen haftadan bu yana sokağa çıkma kısıtlamalarını protesto etmek için yüzlerce kişi bir araya gelerek sokaklara çıkıyor, gösteriler düzenliyor.

Koronavirüs salgını sırasında sosyal mesafe kuralları koyulurken ve birçok ülkede 10’dan fazla insanın bir araya gelmesi yasakken, yüzlerce kişinin maskesiz olarak toplanması ve yakın mesafede slogan atması, ABD’li yetkilileri alarma geçirdi.

BBC'nin Kuzey Amerika muhabiri Aleem Maqbool, buitirazların sebebini araştırdı.

Washington eyaletindeki protesto gösterilerinin organizatörü olan Tyler Miller, BBC’ye yaptığı açıklamada “Bize göre eyaletin valisi kendisine tanınan anayasal hakların ötesine giderek evde kalma ve bazı iş yerlerini kapatma kararı verdi.” dedi.

Mart ayı ortasında Washington eyaletinin valisi Jay Inslee olağanüstü hal ilan ederek restoranlarla barları kapatmıştı. Kalabalık toplanmalar da yasaklanmıştı.

Ancak Miller’a göre bu olağanüstü hal ilanı, anayasaya aykırı:

“Bu kararı protesto ediyor olmam, kalabalık toplanmaların yapılmasının iyi bi fikir olduğunu düşündüğüm anlamına gelmiyor. Ben sadece eyalet valilerinin bu yasakları ilan etme yetkisi olmadığına inanıyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75