Açıklama: Salgının Çin'de başlayıp başlamadığını henüz bilmiyoruz

banner37

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Wuhan ekibinin yürüttüğü çalışmada, salgının Çin’de başlayıp başlamadığı konusuna ilişkin herhangi bir sonuca varmak için henüz çok erken olduğunu duyurdu...

Açıklama: Salgının Çin'de başlayıp başlamadığını henüz bilmiyoruz
banner90
banner99

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) cuma günü yaptığı açıklamada, Wuhan ekibinin yürüttüğü çalışmada, Koronavirüs salgınının Çin’de başlayıp başlamadığı konusuna ilişkin herhangi bir sonuca varmak için henüz çok erken olduğunu duyurdu.

DSÖ’ye bağlı bir dizi uzmandan oluşan bir ekip Koronavirüsün kaynağını araştırmak için, salgının başlangıcından bir yıldan fazla bir sürenin geçmesinin ardından 14 Ocak’ta ilk vakaların ortaya çıktığı Wuhan’a ulaşmışlardı. Ekip karantinaya alınmak üzere bir otele nakledildi.

Çin, özellikle de salgının ülke dışında ortaya çıktığına yönelik hikayesini yavaş yavaş destekledikleri için, DSÖ’ya bağlı uzmanlardan oluşan ekibin incelemesinin hikayesine neler katacağını takip ediyor.

“VİRÜSÜN KAYNAĞI HAKKINDA KESİN BİR SONUCA VARMAK İÇİN HENÜZ ÇOK ERKEN”

banner134
DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Michael Ryan “Tüm varsayımlar masaya yatırıldı. İster Çin’nin içinde ister dışında olsun virüsün kaynağı hakkında kesin bir sonuca varmak için henüz çok erken.” dedi. Ryan Cenevre’de düzenlenen bir basın konferansında “Dünyanın farklı bölgelerinde farklı bilimsel gözlemler var (...) ve hepsi büyük resmi oluşturdukları için büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı. Ryan durumu “büyük bir yazboza” benzeterek, “10 bin parçadan birine bakarak tüm resmin bilinemeyeceğini” ifade etti.

Virüs bugüne kadar 2 milyondan fazla insanın ölümüne, on milyonlarca insanın enfekte olmasına neden oldu ve küresel ekonomiye zarar verdi.

DSÖ, gelecekte benzer salgınların ortaya çıkmasını önlemek için virüsün hayvanlardan insanlara bulaşma yolunun belirlenmesinin gerekli olduğunu ve araştırmanın ilk vakaların tespit edildiği yerde başlaması gerektiğine inanıyor.

Ryan, “Bir geri adım atalım, kanıtları ve bilimi takip edelim. Ekibimiz sahada ve Çinli meslektaşlarımızla iyi bir çalışma deneyimi elde ediyor.” dedi ve “verileri” hazırlamak için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Ryan “Veriler bizi virüsün kaynağına bakmak için gidilmesi gereken ikinci adımdaki yere götürecektir.” dedi ve konuşmasını şu ifadeler ile sonlandırdı: Herhangi bir sonuca varmak için henüz çok erken, ancak bazı ilerlemeler kaydettiğimize inanıyoruz ve gelecekte de halk sağlığı adına bunu yapmaya devam edeceğimizi umuyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75