“Aşılar, bu ay gelecek, planlama da hazır”

banner37

Sağlık Bakanı Pilli, Türkiye’den gelecek 500 bin aşının, Türkiye’yle eş zamanlı olarak uygulamaya başlanacağını söyledi

“Aşılar, bu ay gelecek,  planlama da hazır”
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

   Sağlık Bakanı Ali Pilli, hem Türkiye’den, hem de Avrupa Birliği’nden gelecek olan Koronavirüs aşılarının bu ay içinde geleceğini belirtti.

   Pilli, Türkiye’den gelecek aşıların 15 günlük kontrolden sonra ülkemize gönderileceğini ifade ederek Çin’in ürettiği aşıların Türkiye ile eş zamanlı olarak yapılmaya başlanacağını söyledi.

   Pilli, aşı planlaması ve buzluklar dahil olmak üzere her şeyin hazır olduğunu belirterek, “Ocak ayında aşılar gelir gelmez önce sağlık çalışanları, huzur evinde kalanlar ile personel, 80 yaş ve üzeri, kronik hastalar aşılanacak” dedi.

banner134
   Sağlık Bakanı Ali Pilli, aşılarla ilgili farklı kesimlerden farklı yorumların olduğuna değinerek, yapıcı yorumların yanı sıra, olumsuz yorum yapanların da olduğunu, ama olumsuz yorumların sırf yorum olsun diye yapıldığını belirtti.

   Yol haritasının net olduğunu defalarca söylediklerini ifade eden Pilli, aşıların bir kısmının Türkiye, bir kısmının da Avrupa Birliği üzerinden geleceğini hatırlattı.

   Pilli, Türkiye’den 500 bin aşı geleceğinin altını çizerek, Türkiye’ye gelen aşıların 15 gün kontrolden sonra ülkemize de geleceğini ve Türkiye ile eş zamanlı aşıların yapılmaya başlanacağını kaydetti.

   Avrupa Birliği’nden ocak ayı içerisinde aşıların geleceğinin söylendiğini belirten Pilli, Güney’e gelen birinci parti aşılardan Kuzey Kıbrıs’a verilmediğini, 2’nci parti gelecek aşılardan Kuzey’e de verileceğini kaydetti.

   Pilli, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komite’nin konunun takibinde olduğunu söyleyerek, komitenin Koronavirüs aşılarının ocak ayı içinde geleceğine dikkat çektiğini vurguladı.

   Pilli, Türkiye’den gelecek olan aşıların Çin’in ürettiği pratik aşılar olduğuna dikkat çekerek, Avrupa Birliği’nden gelecek aşıların ise Pfizer BioNTech aşılar olduğunu vurguladı. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75