banner6

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 82 milyon 600 bini aştı

banner37

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 82 milyon 675 bini aşarken, salgında hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 803 bine yükseldi. İyileşenlerin sayısı ise 58 milyon 591 bini geçti.

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 82 milyon 600 bini aştı
banner99

Vaka sayısı ABD'de 20 milyon 2 bini, Hindistan'da 10 milyon 264 bini, Brezilya'da 7 milyon 577 bini ve Rusya'da 3 milyon 131 bini aştı.

ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden, Trump yönetiminin Koronavirüs aşısı dağıtım planının yetersiz kaldığını ve olması gerektiği gibi ilerlemediğini belirterek, "Aşılama programı şimdiki hızıyla devam ederse, Amerikan halkının aşılanması yıllar sürer." dedi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise salgına yönelik ekonomik destek paketindeki 600 dolarlık nakit para yardımının dağıtımına ABD yerel saatiyle salı gecesi başlanacağını duyurdu.

Koronavirüsün İngiltere'de mutasyon geçiren ve daha hızlı yayılan bir türüne ABD'nin Colorado eyaletinde de rastlandığı bildirilirken, yeni seçilen 41 yaşındaki Kongre Üyesi Luke Letlow, Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

İngiltere, Oxford Üniversitesinin İngiliz-İsveç ilaç firması Astra-Zenaca iş birliğinde geliştirdiği Koronavirüs aşısının kullanımını onayladı. İngiltere'de yaygın kullanımına izin verilen aşının 4 Ocak'tan itibaren yapılmaya başlanacağı bildirildi.

İngiltere'de, virüs sebebiyle son 24 saatte 981 kişinin hayatını kaybetmesiyle "nisandan beri en yüksek günlük can kaybı sayısı" kaydedildi.

Avrupa'da salgından en çok etkilenen ülkelerden Belçika'da alınan tedbirlerle yeni vaka sayılarında düşüş devam ediyor. Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsünün verilerine göre, ekimden beri devam eden salgınla mücadele tedbirleri sayesinde günlük yeni vakalar, 2 ay önce kaydedilen ortalama 15 binli sayılardan 1800'e kadar indi.

Almanya'da hükümetin Koronavirüsün yayılmasını engellemek için uyguladığı kısıtlamalara karşı çıkanlar protesto edildi.

Katar Emiri, Koronavirüs aşısı olduğunu açıkladı.

Dünyada 3. kez karantina uygulamasını başlatan ilk ülke olan İsrail'de, günlük vaka sayısındaki yükseliş devam ederken, 650 binden fazla kişiye aşı yapıldı.

Çinli Sinopharm şirketi, Koronavirüse karşı geliştirdiği aşılardan birinin son aşama deneylerde koruyuculuğunun yüzde 79,3 olduğunu açıkladı.

Çin’de, yılın en fazla seyahatinin yaşanacağı Çuncie (Bahar Baramı) öncesi artan Koronavirüs vakalarının salgın riskini artıracağı belirtilerek, halka "gereksiz seyahatlerden kaçınmaları" çağrısı yapıldı.

Venezuela, Rusya’nın geliştirdiği "Sputnik V" isimli Koronavirüs aşısından 10 milyon doz aşı alımı için anlaşma imzalandığını açıkladı.

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce Catacora, Sputnik V'den 5 milyon dozdan fazla alacaklarını ifade etti.

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, salgınla mücadelede "sosyal mesafe ve kısıtlamalara uyulması" çağrısını yineleyerek, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınları ve ailelerini düşünmek gerektiğini söyledi.

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, AstraZeneca ve Novavax firmalarıyla toplam 100 milyon doz aşı alınması için hükümetin anlaşmaya vardığını duyurdu.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Koronavirüs aşısı olduğunu açıkladı.

KKTC'de ülkeye giriş yapacaklar için yürürlükteki karantina uygulaması 31 Ocak 2021'e kadar uzatıldı.

Ukrayna, 1,9 milyon Koronavirüs aşısı için Sinovac Biotech ile anlaştığını bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104