Fahrettin Koca: Çin'den gelen aşıların ara sonuçları güvenli

banner37

TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den gelen aşıların ara sonuçlarının güvenli olduğunu belirterek, "Aşıların güvenlik testleri tamamlandıktan sonra acil kullanım onayı vereceğiz" dedi.

Fahrettin Koca: Çin'den gelen aşıların ara sonuçları güvenli
banner90
banner99

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı.

Çin'den 50 milyon doz aşı için anlaşma yapıldığını açıklayan Bakan Koca, "İnaktif aşının ara sonuçları güvenli, onay sürecini başlattık. 60 yaş üzerinde kullanılmasının önünde bir engel bulunmuyor" dedi.

banner134
Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"2021 yılının ilk Bilim Kurulu toplantısında Aşı planlamasını ele aldık. Planlarımız hazır. Küresel salgının yıkıcı etkisine son vermesini ümit ettiğimiz aşılama için var gücümüzü kullanacağımızdan emin olunuz.

Bugün itibarıyla 50 milyon doz inaktif aşı için kesin anlaşma yapmış ve 3 milyon dozluk ilk bölümü depolarımıza teslim almış durumdayız.

Teslim aldığımız aşılar için güvenlik testleri devam etmektedir. Testler tamamlanır tamamlanmaz sonuçların uygun olması halinde Acil Kullanım Onayı verilecektir.

Acil Kullanım Onayı'nı takiben büyüklerimiz ve kritik görevdeki kişilerden başlayarak 18 yaş üzerindeki vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz

mRNA temelli aşı için de bugün yine bir görüşme yaptık. 4,5 milyon doz garanti ve 30 milyon doza kadar anlaşmamız imzalandı."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75