Güney'de virüsten 2 kişi daha yaşamını yitirdi

banner37

Rum tarafında Koronavirüs vaka sayısı 8 kişi artarak 124’e yükseldi

Güney'de virüsten 2 kişi daha yaşamını yitirdi
banner90
banner8

Güney Kıbrıs’ta Koronavirüsten dolayı iki kişi daha hayatını kaybetti, ölenlerin sayısı 3’e çıktı, toplam vaka sayısı ise 8 kişi artarak 124’e yükseldi.

Rum Kesimi’nde dün 2 kişinin daha Koronavirüsten dolayı hayatını kaybettiğini duyuran Rum haber kaynakları, Güney Kıbrıs’ta 3 gün önce 70 yaşındaki birinin hayatını kaybetmesinin ardından, dün de Koronavirüs kaynaklı 63 yaşındaki bir İngiliz ile 58 yaşındaki bir Kıbrıslı Rum’un hayatını kaybettiğini bildirdi.

Güney Kıbrıs’ta daimi olarak ikamet etmekte olan 63 yaşındaki İngiliz’in Baf Hastanesinde tedavi görmekte olduğunu ve buradan Limasol’a sevk edildiği, 58 yaşındaki Kıbrıslı Rum’un da tedavi görmekte olduğu “Mağusa” bölgesindeki hastaneden Lefkoşa Rum Genel Hastanesine sevk edildiği ifade edildi.

Rum Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 58 yaşındaki kişinin pilot olduğu ve bu kişinin geçtiğimiz günlerde hastalık semptomları göstermesinin ardından, yetkili makamlarla irtibat kurduğu ve yapılan test sonucu Koronavirüs testinin pozitif çıktığı kaydedildi. İlgili haberlerde, 58 yaşındaki Kıbrıslı Rum’un, herhangi bir tıbbi geçmişe sahip olmadığı da vurgulandı.

Haberde, dün tespit edilen 8 yeni Koronavirüs vakasıyla birlikte, Güney Kıbrıs’taki vaka sayısının 124’e yükseldiği de belirtildi.

3 vakanın hali hazırda Güney Kıbrıs’ta teyit edilmiş olan vakalarla temasların araştırılmasıyla tespit edildiği belirtilirken, 2 vakanın ise Avrupa ülkelerinden dönüş yapan kişiler olduğu kaydedildi.

Geriye kalan 3 vakanın geçmişinin ise incelenmekte olduğu ifade edildi.

Öte yandan haberde, Limasol ve Lefkoşa Rum Genel Hastaneleri yoğun bakım ünitelerinde 4 kişinin Koronavirüsten dolayı tedavi görmekte olduğu da belirtildi.

“Mağusa” bölgesindeki hastanede 3’ü yoğun bakımda olmak üzere 19 kişinin tedavi gördüğünü de kaydeden Rum haber kaynakları, Lefkoşa Rum Genel Hastanesinde bir kişinin de normal serviste tedavi altında olduğu ifade edildi.

Anastasiadis: Önlemlere uyulmazsa bir sonraki

adım istisnasız sokağa çıkma yasağı olur

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Rum kesiminde dün Koronavirüs dolayısıyla iki kişinin hayatını kaybetmesinin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu ve Rum halkını uyardı.

banner134
Anastasiadis, Twitter’da yaptığı paylaşımda şunları yazdı;

“Salgın sonucunda iki vatandaşımızı kaybettik. Önlemlere tam anlamıyla uyulmaması durumunda, sonuçların herkes açısından asimetrik olacağının farkına varmalıyız. Bu savaşı kazanmamız için, evlerinizde, sığınaklarınızda kalın.

İçişleri Bakanı ile İnovasyon Müsteşarının açıklamalarının çarpıtılmaya çalışılmasından ötürü, şunu netleştirmek istiyorum: Eğer açıklanan yeni önlemler suistimal edilir veya bunlara uyulmazsa, bir sonraki adım, istisnalar olmadan sokağa çıkma yasağı olacaktır.”

Hastanelerin durumu
 

Alithia gazetesi Rum Devlet Sağlık Kurumu tarafından alınan kararın ardından, Baf ve Limasol Hastanelerinin çalışmalarının 48 saatliğine daha askıya alınmasına karar verildiğini de bildirdi.
   Baf ve Limasol Hastanelerinin kazalar ve acil durumlarla ilgili bölümlerinin önümüzdeki 48 saat için güvenlik personeliyle özel sektörün müdahale edemeyeceği vakalara hizmet vereceği belirtildi.
   Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Baf’taki bütün özel hastanelerin yeniden faaliyet vermeye başladığını yazdı.
Baf’taki “İasis” isimli hastanenin ardından dün de “Evangelismos” isimli hastanenin yeniden hizmet vermeye başladığını kaydeden gazete, Evangelismos hastanesindeki bir doktorun testinin pozitif çıkmasının ardından, personelin takibe alındığını ve testlerinin negatif çıktığını belirtti.
   Hastanenin tüm bölümlerinin normal şekilde hizmet verdiğini, fakat doktorla yakın temasta bulunduklarından ötürü bir kısım personelin tedbir amaçlı iş başı yapmadığını yazan gazete, bu özel hastanenin, Baf Genel Hastanesinin desteklenmesine yardımcı olacağını kaydetti.
Öte yandan Rum Sağlık Bakanlığının salgınla mücadele planına Rum tarafındaki özel hastanelerin de dahil olduğunu yazan Politis gazetesi, özel hastanelerin yalnızca acil vakalara hizmet vereceklerini belirtti.

 

Kamu sağlığı klinikleri de hizmette
 

Fileleftheros gazetesinde yer alan bir haberde de, Rum kesimindeki tüm şehirlerde “kamu sağlığı kliniklerinin” hizmet vermeye başladığını ve Koronavirüs semptomları gösteren kişilerin aile hekimleri tarafından buralara yönlendirildiğini belirtti.
   Gazete bu kliniklerin randevu usulüyle ve öğleden sonra 3’e kadar hizmet verdiklerini de belirtti.

 

Açıklanan vakaların arasında doktor da var
 

Gazete son açıklanan ve Baf hastanesiyle alakalı olan yeni vakaların arasında, Baf Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Müdürü Adonis Elefteriyu’nun bulunduğunu da belirtti.
 

Nöroloji ve Genetik Enstitüsü 3 bin 500 test yaptı
 

Öte yandan, Nöroloji ve Genetik Enstitüsü Direktörü Leonidas Filaktu ise önceki gün Kıbrıs Rum Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Nöroloji ve Genetik Enstitüsünün geçtiğimiz Pazar gününe kadar Koronavirüsüyle ilgili 3 bin 500 test yaptığını söyledi.
   Filaktu, nüfus oranına göre işledikleri numune sayısının diğer birçok ülkeden fazla olduğunu ve numunelerin gecikmeksizin işleme tabi tutulduğunu dile getirdi.
   Sağlıkla ilgili iki toplumlu komitenin eş başkanı da olan Filaktu, açıklamasında ayrıca, Kıbrıs Türk tarafının komite aracılığıyla, Kıbrıslı Türklerin Rum tarafından tedarik ettikleri ilaçların Kuzey Kıbrıs’a nakli için düzenlemeler yapılması talebinde bulunduğunu da öne sürdü.
   Rum İçişleri Bakanı Nikos Nuris’le istişare içerisinde, Kıbrıslı Türklerin ilaçlarını alabilmesi için yardımcı olmaya çalıştıklarını dile getiren Filaktu, iki tarafın, Koronavirüs konusunda, sağlıkla ilgili iki toplumlu komite aracılığıyla sürekli temas içerisinde olduğunu da dile getirdi.

 

İlaç teslimatında sıkıntı
 

Gazete başka bir haberinde de, Güney Kıbrıs’ta özel eczanelere, ilaç teslimatında sıkıntı yaşandığını yazdı.
Güney Kıbrıs’ta özel eczane sahibi eczacıların siparişlerinin gecikmeli olarak teslim edilmekte olduğunu yazan gazete, ecza depolarının, Koronavirüs salgınıyla mücadele edilmesi için alınan önlemler dolayısıyla personel sıkıntısı çekmekte olduklarını belirtti.
   Haberde, Güney Kıbrıs’taki ilaç ithalatçılarının vatandaşlara düşüncesizce ilaç almamaları ve stokların yeterli olduğu çağrısında bulunduğu da ifade edildi.
 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75