Kanada’da son 48 saatte 330 kişi kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

banner37

Kanada’da son 48 saatte 330 kişi kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti
banner8

Kanada’da son 48 saatte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı 330 kişi daha yaşamını yitirdi. 
Kanada Federal Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülke genelinde 48 saatte Kovid-19 kaynaklı ölümler 330 artarak 4 bin 678’e ulaştı.
Ülkede testleri pozitif çıkan Kovid-19 vaka sayısı da aynı zaman diliminde 2 bin 938 artarak 63 bin 496’dan 66 bin 434’e yükseldi.
Salgının başladığı günden bu yana gördüğü tedavilerle iyileşen Kovid-19’lu hasta sayısı da 30 bin 406 oldu.
Kanada’da hem pozitif vaka sayısı ve hem de ölümlerle salgının merkez üssü haline gelen Montreal’de, hastaneler tamamen doldu.
Quebec Acil Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Dr. Gilbert Boucher, yatırılacak hastalar için yatak olmayışıyla ilgili "Bu, yeni bir sorun ve hızlı bir şekilde ele alınması gerekiyor." dedi.
Sorunun kaynağında, yeni hasta akışına ilave olarak eyalet genelindeki yaşlı bakım merkezlerinde yaşanan kriz nedeniyle hastanelere getirilen yaşlıların bulunduğunu aktaran Boucher, şöyle devam etti:
"Hastaneye yatırılan vakaların çoğu, uzun süreli yaşlı bakım merkezlerinden gelmektedir. İyileşen ve artık hastane bakımı gerektirmeyen hastalar, Kovid-19’la yeniden pozitif olabilecekleri ve gidecek başka yerleri olmadığı için hastanelerde tutuluyor."
Quebec eyalet hükümeti, Montreal’de uygun bazı otel ve spor tesisi gibi binalara hasta yatağı ve mobil tedavi üniteleri kurarak, sorunu çözmeye çalıştığını açıklamıştı. 

banner134
Öte yandan Quebec Eyalet Sağlık Bakanı Danielle McCann, sağlık sistemindeki büyük personel sıkıntısının işleri daha da zorlaştırdığını açıkladı.
Halen 11 binden fazla sağlık elemanı açığı bulunduğunu vurgulayan McCann, "Fiziksel olarak gerekli yerlere sahibiz. Ancak şu anda hastanelerde olan ve tampon bölgelere taşınabilecek durumdaki hastalarımızı transfer edecek personelimiz yok." dedi.

AVUSTRALYA’DA KOVİD-19 NEDENİYLE CAN KAYBI 98’E ÇIKTI

Avustralya’nın Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) bir kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülke genelindeki can kaybı 98’e yükseldi.
NSW Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Sydney’deki yaşlı bakımevinde Kovid-19’a yakalanan 92 yaşındaki kadın hasta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Yaşanan can kaybıyla birlikte ülke genelinde Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 98’e yükseldi. Yaklaşık 757 bin kişiye test yapılırken virüs tespit edilen 6 bin 919 Avustralyalıdan 6 bin 79’u iyileşti.
Halen 21’i yoğun bakımda, toplam 840 aktif vakanın bulunduğu Avustralya’da son 24 saatte yapılan testler sonucunda 20 kişinin virüse yakalandığı belirlendi.
Yeni Zelanda Sağlık Bakanlığı, dünden itibaren 7 bin 204 kişiye uygulanan testlerde iki pozitif vaka tespit edildiğini açıkladı.
Kovid-19’dan 21 kişinin hayatını kaybettiği ülkede, 183 binden fazla kişiye yapılan testlerde virüs tespit edilen 1492 Yeni Zelandalıdan 1368’i de iyileşti.
Virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla 25 Mart-27 Nisan tarihlerinde uygulamaya konulan olağanüstü hal ve zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı Yeni Zelanda’da virüsün kontrol altına alınmasını sağlamıştı.
Tedbirlerden sonuç alınması üzerine "dördüncü seviyede" uygulanan yasak ve kısıtlamaların kaldırıldığı ülkede çalışma, alışveriş, dışarı çıkma ve bazı su sporlarının yapılmasına izin verilen daha hafif kuralların bulunduğu "üçüncü seviye" kısıtlamalar uygulanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75