KKTC'de vaka sayısı 69'a yükseldi

banner37

KKTC’deki Koronavirüs vakalarının 9’unun Lefkoşa’dan, 2’sinin Gönyeli’den, 3’ünün Gazimağusa’dan, 3’ünün Beyarmudu’ndan, 6’sının Lapta’dan, 2’sinin Girne’den, 14’ünün ise İskele-Karpaz’dan olduğu açıklandı

banner87
KKTC'de vaka sayısı 69'a yükseldi
banner90
banner99

   Sağlık Bakanı Ali Pilli, dün 74 Koronavirüs testi daha yapıldığını ve 5 kişiye daha teşhis konulduğunu açıkladı.

   Pilli, toplam test sayısının 1177'ye vaka sayısının ise 69'a yükseldiğini; bu süreçte 1 hastanın hayatını kaybettiğini, 29 kişinin de tedavisinin tamamlanarak taburcu edildiğini söyledi.

   BRT televizyonuna canlı telefon bağlantısıyla konuşan Bakan Pilli, 39 hastanın tedavisinin sürdüğünü, yoğun bakımdaki 3 hastanın durumunun stabil, servisteki hastaların durumunun da iyi olduğunu bildirdi.

   Dün teşhis konulan vakalardan birinin Karpaz, 2'sinin Lapta, 2'sinin de Gönyeli'de ikamet eden kişiler olduğunu açıklayan Ali Pilli, bu kişilerin hastalarla temastan dolayı virüsü bulaştıklarının belirlendiğini kaydetti.

   Sağlık Bakanı Ali Pilli, KKTC'de tedavi gören 39 vakanın bölgelere göre dağılımının da, “Lefkoşa 9, Gönyeli 2, Gazimağusa 3, Beyarmudu 3, Lapta 6, Girne 2, İskele-Karpaz 14” olduğunu söyledi.

   Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da vaka sayılarıyla ilgili bilgi verdi.

“İngiltere'de 19 Kıbrıslı

Türk hayatını kaybetti”

   Özersay, şu ana kadar İngiltere'de 19 Kıbrıslı Türk'ün hayatını kaybettiğini hatırlatarak ölenlere rahmet, ailelerine ve topluma başsağlığı diledi.

   Şu anda KKTC'de 69 hasta bulunduğuna işaret eden Özersay, "Yapılan testler ne kadar çok test yaparsak o kadar iyi düşüncesiyle değil temaslı takibi üzerinden yapılıyor. Belirli bazı olasılıklar takip edilerek testler yapılıyor. Örneğin ülkemize giren ve sonradan pozitif olduğu tespit edilen hastaların, ülkeye giriş yaptıkları tarihte muhacerette görev yapan polislere testler yapılarak temaslı takibi üzerinden yürütülüyor" dedi.

   32 Alman, 37 KKTC vatandaşına Koronavirüs teşhisi konulduğunu, 1 Alman vatandaşının hayatını kaybettiğini hatırlatan Özersay, biri Alman 2'si KKTC vatandaşı 3 kişinin yoğun bakımda bulunduğunu söyledi. 40 yaşındaki hastanın hastaneye geç getirilmesi sorunu yaşandığını, yoğun bakımda tutulduğunu ve durumunun stabil olduğunu söyledi. Diğer hastaların tedavilerinin ayrı odalarda profesyonel biçimde sürdüğünü kaydeden Özersay, yurt dışından gelen ve karantinada tutulan vatandaşların 1-2-3 ve 9 Nisan'da karantinadan çıkacağını, kendilerine test yapılacağını ve bir hafta da evlerinde izole kalmaları gerektiğini hatırlattı.

“897 kişi 9 farklı merkezde misafir ediliyor”

  

   Özersay, devletin farklı kurumlarında ve eczanelerde hijyen malzemeleri ve kıyafetlerden ne kadar bulunduğunun tespiti için bir çalışma yapıldığını bildirerek merkezi karantina uygulamasına başlandığı 10 Mart'tan bugüne kadar toplam 897 kişinin 9 farklı merkezde misafir edildiğini; bundan sonra gelecek KKTC vatandaşları için yeni kullanılacak karantina merkezleri için de bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

   Özersay, İstanbul ve Ankara'dan charter seferlerle gelecek vatandaşların karantina sürelerini geçirecekleri ortamların hazırlıklarının da Afet ve Acil Durum Yönetim Komitesi'nde ele alınıp değerlendirildiğini kaydetti.

   Ülkede çeşitli kurumlarca dağıtılmaya başlanan yardım paketleri konusunda da bir değerlendirme yaptıklarını belirten Özersay, tüm ilgili kurumların bir araya gelmesiyle koordinasyonun sağlanması ve merkezi ve adil bir dağıtımın yapılabilmesinin hedeflendiğini anlattı.

“Charter seferle Kuzey Irak'a 317

yabancı uyruklu kişi gitti”

   Özersay, KKTC ile Türkiye arasında charter seferlerin söz konusu olduğunu belirterek, şu ana kadar 1 Nisan’da İstanbul’dan, 4 Nisan’da da Ankara’dan Ercan'a charter seferler düzenleneceğini açıkladı. Özersay, bir özel firmanın düzenleyeceği charter seferle gelecek yolcuların burada hazırlanacak öğrenci yurtlarında 14 gün karantinada kalacaklarını söyledi.

   Özersay, dün charter seferle Kuzey Irak'a 317 yabancı uyruklu kişinin gittiğini; 10 Mart’tan itibaren kara kapıları hariç ülkeden 47 bin 432 kişinin çıkış; 15 bin 478 kişinin de giriş yaptığını açıkladı.

   Dünyanın mücadele ettiği Koronavirüs’le başarının halka bağlı olduğunu ifade eden Özersay, belediyelere, marketlerdeki hijyen ve mesafe kurallarını denetlemesi çağrısını yineledi.

   Başbakan Yardımcısı Özersay, "Başarılı olabilmemiz için toplumsal bilinçle hareket etmemiz gerekir, herkesin kendini, sevdiklerini ve toplumu düşünerek evde kalması gerekir. Başarılı olacağımıza ben inanıyorum. Bugüne kadar gayet iyi götürdüğümüze inanıyorum. Bir ada ülkesi olarak eğer tedbirli olursak, herkes sorumluluğunun bilincinde olursa, canımız yanmaz, can kayıplarımız artmaz. Buna herkes dikkat etmeli" dedi.

   Dün ödemeler nedeniyle bankaların ve bazı devlet dairelerinin önünde kuyruklar olduğunu kaydeden Özersay, birinin gelmesini beklemeden herkesin kendi tedbirini alması ve mesafe kuralına uyması gerektiğini vurguladı.

“Eğer tedbirli olursak...”

   Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararları açıklamasının ardından soruları yanıtlayarak, hastalığın bulaşıcılığı hakkında bilgi verdi ve dikkat edilmesini istedi.

   Özersay, halen 3 kişinin tedavisinin solunum cihazına bağlı sürdüğünü, cihaz sayısında şu anda sıkıntı olmadığını belirterek şöyle konuştu:

   "Cihaz ve ilaç eksikliği şu anda söz konusu değil. Eğer tedbirli olursak böyle bir açığımız çıkmayacak. Hastane, yatak sayısı ve cihaz bağlamında, sadece kamunun değil özelin de imkanlarının ne kadar olduğunun toplam değerlendirmesi şu anda yapılıyor. Dolayısıyla bir kötü senaryoda, kapasitemizin ne olduğunu bilerek hareket edeceğiz, inşallah öyle bir kötü senaryoyla karşı karşıya kalmayacağız. Şu anda hastanemizde 4 enfeksiyon uzmanı ve 7 göğüs hastalıkları uzmanı ekip olarak tedaviye odaklanmış çalışıyor. Ama aynı zamanda tesadüfi test yapılmıyor. Pozitif çıkan hastanın temaslıları takip ediliyor. Başhemşire başkanlığında 8 kişilik bir temaslı takip ekibi var. Pozitif çıkanların temaslılarına test yapılıyor. Doğru kişilere doğru zamanda test yapmak önemli. Doğru zamanda yapılmadığında sonuç negatif çıkar ama sonradan pozitif olduğu anlaşılır. Dolayısıyla herkesin kendini potansiyel virüs taşıyıcısı addedip önemli ölçüde izole etmesi gerekiyor.

   Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, riski azaltmaya çalıştıklarını vurgulayarak " yol kat ettik ama vatandaşların da yardımcı olması lazım. Gezme tozmaya son vermek gerek. O yüzden akşam 21.00'den sonra sokağa çıkma yasağı kararı aldık. İhlal edenlere hem para hem hapis veya iki ceza birden verilebilecek" dedi.

   Özersay, başka bir soru üzerine Ankara ve İstanbul'dan gelecek uçakların bir firmanın uçuşları olacağını, eğer talep olursa İstanbul'dan bir uçuş daha söz konusu olabileceğini, bu aşamada kesin bir şey söyleyemeyeceğini kaydetti.

   Karpaz'da karantina altındaki 15 köyle ilgili koordinasyon biriminin, bölge belediye başkanları ve muhtarlarla görüşüldüğünü, yardımların koordine içinde yapılması için çalışma sürdürüldüğünü bildiren Özersay, hayvan üreticilerinin yem alabilmek için bankadan para çekme ihtiyacının olduğunu, bunu çözeceklerini kaydederek bölgedeki vatandaşlara biraz sabırlı olmaları çağrısı yaptı.

   Kudret Özersay, Koronavirüs’ün Karpaz'a özgü bir salgın olmadığını belirterek, bu bölgedeki vakaların bir aile ekseninde devam ettiğini ve vakaların takibinin bilimsel şekilde yapılabilmesi için karantina kararı alındığını kaydederek, bölgedeki karantina süresinin çok fazla uzatılabileceğini düşünmediğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75