Korkulan oldu

banner37

Ülkemize karantinasız giriş yapan yolculardan bazılarının test sonuçları çıkana kadar izole olmak yerine halk arasına karışması ayrıca 3 yolcunun PCR testinin ‘pozitif’ çıkması, ‘karantina’ kuralını kaçınılmaz kıldı

Korkulan oldu
banner90
banner8

VAKA SAYISI ARTTI, TEMASLILAR VAR… Bakanlar Kurulu’nun “1 Temmuz, ülkeye karantinasız girişlerin başlaması” kararına yönelik haftalardır süren uzmanların tepkilerinin haklılığı ortaya çıktı ve korkulan oldu. Türkiye’den KKTC’ye 1’i deniz yolu, 2’si ise havayoluyla gelen 3 kişinin adaya girişte yapılan PCR testi ‘pozitif’ çıktı. 2’si TC, biri de Kazakistan uyruklu olan vakalar, karantinaya alındı. TC uyruklu kişilerin ise temaslıları olduğu belirlendi.

SONUÇ ÇIKANA KADAR KARANTİNA… Gelen yolcular arasından pozitif vaka çıkmasının yanı sıra bazı yolcuların PCR test sonuçları çıkana kadar belirttikleri adreste kalmayarak halk arasına karışması ise tedirginliği artırdı. Yolcuların izole denetiminde ve takibinde sıkıntı yaşanması ayrıca pozitif vaka sayısındaki artış Sağlık Bakanlığı’nın ‘karantinasız giriş’ uygulamasını gözden geçirmesine neden oldu. Bu kapsamda, artık ülkeye gelen tüm yolcular, PCR sonuçları çıkana kadar karantina otellerinde tutulacak. Dün ülkemize uçakla gelen 210 yolcu bu kapsamda karantinaya alındı.

   Ülkemize deniz, kara ve hava yoluyla ‘karantinasız’ girişlerin başlaması, haftalardır uzmanlar tarafından yapılan ikazların ne kadar doğru olduğunu ortaya çıkardı.

   Yolculara adaya girişte PCR testi yapıldı, sonuçları çıkana kadar kalacakları yerlerde izole olmayı kabul ettiklerine yönelik taahhütname imzalatıldı. Ancak yolcuların bazıları bu taahhütnameye uymayarak halk arasına karıştı.

   Bir kişi havaalanında taksiye bindi, Lefkoşa’nın içerisindeki berbere gitti. Başka 2 kişi ise, PCR test sonucu çıkana kadar belirttikleri adreste bulunmadı.

   Ülkeye karantinasız giriş sonrası, yolcuların izole denetiminde ve takibinde sıkıntı yaşanması ayrıca pozitif vaka sayısının dün 3’e çıkması, Sağlık Bakanlığı’nın ‘karantinasız giriş’ uygulamasını gözden geçirmesine neden oldu.

   Bu kapsamda, dünden itibaren ülkeye gelen tüm yolcuların, PCR sonuçları çıkıncaya kadar, karantina otellerinde gözetim altında tutulacakları açıklandı.

   Bu kapsamda dün hava yoluyla ülkemize Türkiye’den gelen 210 yolcu, PCR testleri yapıldıktan sonra otobüslerle karantina otellerine götürüldü.

   KIBRIS’a konuşan Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi, yolcuların bir bölümünün özel uçakla geldiğini kaydetti.

Vaka sayısı 3’e çıktı

   Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının 569 olduğunu, 2 pozitif vakanın tespit edildiğini açıkladı.

   Bakan Pilli, dün yapılan 569 test sonucuna göre 2 pozitif vaka tespit edildiğini belirterek hava yoluyla ülkemize gelen vakalardan birinin TC uyruklu diğerinin ise Kazakistan uyruklu olduğunu söyledi. Pilli, önceki gün çıkan 1 pozitif vaka ile birlikte ülkemizde vaka sayısının 3’e çıktığını ifade etti.

“Kazakistan uyruklu

vaka, karantinadaydı”

   Pilli, Kazakistan’ın C Grubu’nda yer alan ülkeler arasında olması nedeniyle bu kişinin zaten karantina altında olduğunu, ülkemizde yapılan PCR testinin pozitif olarak belirlenmesinin hemen ardından, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Karantina Bölümünde alınarak tedavisine başlandığını açıkladı.

“TC uyruklu kişinin temaslıları var”

   Yine TC uyruklu kişinin ülkemizde yapılan PCR testinin pozitif çıkmasının ardından, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Karantina Bölümüne alınarak tedavisine başlandığını söyleyen Bakan Pilli, pozitif çıkan TC uyruklu kişinin temaslı takibinin yapıldığını, Sağlık Bakanlığı ekipleri tarafından temaslılarının tespit edildiğini ve gözlem altına alındıklarını kaydetti.

   Bakan Pilli, halkımızın bu dönemde kurallara uyması gerektiğini bir kez daha yineleyerek, maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini vurguladı.

banner134

“Yolcular, PCR sonuçları çıkıncaya

kadar karantinada olacak”

   Sağlık Bakanı Ali Pilli, dünden itibaren ülkeye gelen tüm yolcuların, PCR sonuçları çıkıncaya kadar,  karantina otellerinde gözetim altında tutulacaklarını açıkladı.
   Pilli'nin çarşamba akşam yaptığı yazılı açıklama aynen şöyle:
   "2.07.2020 tarihi itibariyle deniz ve havayoluyla gelen tüm yolcuların, Güney Kıbrıs üzerinden gelenler dâhil olmak üzere, PCR testlerinin yapılmasının ardından test sonuçları çıkıncaya kadar Sağlık Bakanlığı tarafından karantina otellerinde gözetim altında tutulacaklar".

Belirttikleri adreste kalmayan

2 kişiye yasal işlem

   Öte yandan polis, çarşamba günü Ercan Havalimanı’ndan ülkeye giriş yapan ancak Bakanlar Kurulu kararı gereğince PCR test sonuçları çıkana kadar belirttikleri adreste kalmayan biri berbere de giden iki kişi hakkında yasal işlem başlattı.
   Polis Basın Bülteni’ne göre, H.A.B.’nin (E-36) PCR testinin sonucu çıkana kadar belirttiği adreste kalması gerektiği halde Bakanlar Kurulu kararına uymayıp Köşklüçiftlik’te faaliyet gösteren bir berber dükkanına gittiği, Y.A.’nın (E-35) da Bakanlar Kurulu kararına uymayarak belirtilen adreste kalmayarak yasal emirlere riayet etmedikleri tespit edildi.
   Bahse konu şahıslar hakkında yasal işlem başlatıldı.

 

   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Ercan Havalimanı’nda uygulanacak pandemi tedbirleri genelgesini yayımladı.

   Ercan Havalimanı’nda Covid-19 esnasında havacılık faaliyetleri kaynaklı yayılımı önlemeyi amaçlayan genelgede önemli maddeler şunlar:

   Havalimanını kullanacak yolcuların sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve kişisel koruyucu donanımlarının kullanımı zorunludur. Bu kurala uymayan kişiler havalimanına, tesislere ve uçağa kabul edilmeyecek.

   Havalimanına ulaşım için özel toplu taşıma servislerini kullanacak olan yolcuların maskesiz olmalarına izin verilmeyecek.

   Havalimanını kullanan yolcuların vücut sıcaklıkları ölçülecek.

   Refakatçi zorunluluğu olan yolcuların refakatçisi haricindeki yolcu olmayan kişilerin terminal binasına girişine izin verilmeyecek.

   Maskesiz kişilerin havalimanına girişine izin verilmeyecek.

   Yolcu ve bagajları ile yakın temasta bulunacak personel için kişisel koruyucu donanımlar tıbbi maske eldiven ve yüz koruyucu gözlük işveren tarafından temin edilecek.

   Çalışanların havalimanı ana girişleri veya terminal binasına girişlerinde vücut sıcaklıkları ölçülecek.

   Havalimanına ait tüm tesisler ve terminal binasında en az bir metre olacak şekilde sosyal mesafenin korunmasına yönelik önlemler alınacak.

   Yolcuların kullanabilmesi için kontrol noktası öncesi ve sonrasında el antiseptiği yerleştirilecek.

   Havalimanında giden yolcular için önlemler otopark bölgesinden itibaren başlayacak ve yolcuların bu bölgede sosyal mesafe kuralına uygun olarak hareket edip etmedikleri gözlemlenecek, şüpheli durumlar da havalimanı pandemi planına göre hareket edilecek.

   Uçuşlarda dizüstü bilgisayar, el çantası, evrak çantası ve bebek eşyası haricinde kabin bagajı kabul edilmeyecek.

   Yolcuların temasının çok olduğu alanların temizliği artırılacak.

   Havalimanı tuvaletleri ve bebek bakım odaları kullanım sonrası temizlik ve dezenfeksiyon kurallarına göre işleme tabi tutulacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75