Korona Karpaz’da

banner37

Koronavirüs Karpaz bölgesine sıçradı, Sipahi, Yenierenköy ve Dipkarpaz köylerinde giriş-giriş çıkışlar denetim altına alındı

banner87
Korona Karpaz’da
banner90
banner99

BAŞBAKAN VE BELEDİYE BAŞKANLARI AÇIKLADI… Başbakan Ersin Tatar, Alman turist kafilesini gezdiren bir tur şoförünün pozitif çıkmasının ardından Yenierenköy, Sipahi ve Dipkarpaz’da bazı tedbirler alındığını açıklarken, Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, bölgede 9 kişinin test sonucunun pozitif çıktığını, bunun zamanında tedbir almayan Sağlık Bakanlığı’nın zafiyeti olduğunu söyledi, Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun da bugün bölgede geniş çaplı bir tarama yapılacağını duyurdu.

Ayşe BULUT

Ülkemizde KKTC vatandaşı 10 kişide daha Koronavirüs testi pozitif çıktı, toplam vaka sayımız 57’ye yükseldi.

Sağlık Bakanlığı şu an karantinada 25 KKTC vatandaşının, 1 Türkmen’in ve 2 Alman’ın tedavi gördüğünü açıkladı. Hatırlanacağı üzere ülkemizde bulunan ve pozitif vaka olarak kayıtlara geçen 31 Alman vatandaşının 29’u taburcu edilmişti, KKTC’de kalan 2 Alman’ın durumu ise ağırlaşmış solunum cihazına bağlanmıştı.

Yaklaşık iki haftadır ülkedeki hayatı kilitleyen Koronavirüs salgını, Karpaz bölgesinde de üç köyün giriş-çıkışlarının sıkı denetim altına alınmasına neden oldu.

Ülkede ilk Koronavirüs vakasının görüldüğü Alman turist grubunu gezdiren ve Karpaz bölgesinde ikamet eden bir tur şoförünün önceki gün testinin pozitif çıkmasının ardından ailesinden de bazı kişilerin sonuçları pozitif çıktı. Virüsün bölgede bulaş yoluyla yayılması ihtimalini göz önünde bulunduran yetkililer, Karpaz bölgesinde Sipahi, Yenierenköy ve Dipkarpaz köylerine giriş ve çıkışlara kısıtlama getirdi, denetimleri artırdı.

Başbakan Ersin Tatar, Alman turist kafilesini gezdiren bir tur şoförünün pozitif çıkmasının ardından Yenierenköy, Sipahi ve Dipkarpaz’da bazı tedbirler alındığını açıklarken, Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, bölgede 9 kişinin test sonucunun pozitif çıktığını, bunun zamanında tedbir almayan Sağlık Bakanlığı’nın zafiyeti olduğunu söyledi, Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun da bugün bölgede geniş çaplı bir tarama yapılacağını duyurdu.

Başbakan Tatar, üç köyde bazı tedbirler alındığını açıkladı

Bazı vatandaşlara yapılan Koronavirüs testlerinin pozitif çıkması nedeniyle Yenirenköy, Sipahi ve Dipkarpaz köylerine giriş çıkışlar, polis kontrolünde sağlanıyor.

Polis Basın Subaylığı, söz konusu üç köye giriş çıkışların polis kontrolünde sağlandığını, bölge halkının ihtiyaçlarını izinli olsalar dahi bölgeden karşılayacaklarını, sadece çalışanlar ve çok acil ihtiyaçlıların giriş çıkış yapabileceğini açıkladı.

Başbakan Ersin Tatar da BRT’de katıldığı programda, üç köyde tedbir amaçlı bazı önlemler alındığını; Sipahili bir şoförün, ilk Koronavirüs vakasının görüldüğü Alman turist kafilesini gezdirdiğini ve yapılan test sonucu pozitif olduğunun saptandığını söyledi.

Tatar, dün Yenirenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak’la da görüştüklerini ve duruma derhal müdahale ettiklerini kaydetti.

Ülkede zaten kısmi sokağa çıkma yasağı olduğunu hatırlatan Başbakan Tatar, Yenierenköy, Sipahi ve Dipkarpaz’a, hastalığın yayılmaması için giriş çıkışların kontrollü yapıldığını söyledi.

Yeşilırmak: Sağlık Bakanlığı, zafiyet gösterdi

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, ülkemize gelen Alman turistleri gezdiren tur şoförlerinden birinin virüs testinin pozitif çıkması üzerine önceki geceden itibaren söz konusu kişinin görüştüğü ve temasta bulunduğu kişileri tespit etmeye başladıklarını söyledi.

Bölgede 9 kişinin testinin sonucunun pozitif olduğunu belirten Yeşilırmak, Sağlık Bakanlığı’nın tur şoförlerini zamanında karantinaya almayarak zafiyette bulunduğunu savundu.

Yeşilırmak, Yenierenköy’de bulaş riski olan yaklaşık 120 kişiye dün test yapıldığını kaydetti.

Coşkun: Bölgede bugün tarama yapılacak

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun da dün akşam sosyal medya hesabından canlı yayın yaparak bölge halkına seslendi ve Sağlık Bakanlığı ile görüştüklerini ve bugün bölgede geniş çaplı bir tarama yapılacağını duyurdu.

Coşkun, köylerin karantina altına alınmadığını ancak köylere giriş çıkışlardaki güvenliğin artırılarak denetim altına alındığını söyledi.

Coşkun, Sipahi köyündeki bir aile üyelerinin test sonuçlarının pozitif çıktığını duyurarak, zorunlu olmadıkça sokağa çıkılmaması gerektiğini vurguladı. Coşkun, köy yerlerinde çocukların sokağa oynamaya bırakıldığını da söyleyerek, çocukların virüsü evlere taşıyabileceğini ve hastalığın yayılabileceğine dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108