KYK yurtları boşaltıldı

banner37

TC Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun ülkemizdeki yurtları, genel müdürlüğün kararıyla boşaltıldı. Yurtlarda kalan 6 bin öğrencinin yüzde 90’ının ülkelerine döndüğü bildirildi

banner87
KYK yurtları boşaltıldı
banner90
banner99

ÖZTÜRK: YURTLARIN % 90’I BOŞALTILDI… Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yükseköğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün çağrısı üzerine KKTC’deki KYK yurtlarının boşaltıldığını, yüzde 90 öğrencinin ülkelerine döndüğünü, kalan bin civarı öğrencinin de bir kısmının ülkelerine dönmek üzere yolda olduğunu kaydetti.

“MAĞDURİYETLER GİDERİLECEK”… Öztürkler, ülkesine dönemeyen öğrencilerin ise Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’ne başvurmaları halinde mağduriyetlerinin giderileceğini söyleyerek  “Öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde biz ve üniversiteler de yardımcı olacağız. Bu öğrenciler bizim öğrencilerimiz” dedi.

Eniz ORAKCIOĞLU

TC Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü hem Türkiye’deki, hem de KKTC’deki Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtların boşaltılması çağrısında bulundu.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün bu çağrısının ardından KKTC’deki Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlar da boşaltıldı. 6 bin yatak kapasiteli yurtlarda kalan öğrencilerin yüzde 90’ının ülkelerine döndüğü, kalanların ise ülkelerine dönmeleri ya da konaklayabilecekleri yerler konusunda çalışma yapıldığı bildirildi.

Türkiye’de boşaltılan bazı yurtlar, Umre amacı ile Suudi Arabistan’da bulunan ve Türkiye’ye dönen TC vatandaşlarının karantinaya alınması amaçlı kullanılmaya başlandı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yükseköğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, KKTC’deki KYK yurtlarının toplam 6 bin yatak kapasitesi olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılan çağrı üzerine yurtların yüzde 90’ının boşaltıldığımı kaydetti.

Öztürkler, KYK yurtlarında kalan öğrencilerin şu an binden az olduğunu bunların bir kısmının da ülkelerine dönmek üzere yolda olduklarını kaydetti.

Öztürkler: Öğrencilerin yüzde 90’ı ülkelerine döndü

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yükseköğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, KKTC’deki KYK yurtlarının toplam 6 bin yatak kapasitesi olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılan çağrı üzerine Bu yurtların yüzde 90’ının boşaltıldığını ve öğrencilerin ülkelerine döndüğünü kaydetti.

Öztürkler, şu an bin kişiden az öğrencinin adada kaldığını, onların da bir kısmının ülkelerine dönmek üzere olduklarının altını çizerek, yurtların temizlik ve yiyecek konusunda sıkıntıya düştükleri için böyle bir karar üretildiğini söyledi.

“Mağduriyetler giderilecek”

Öztürkler, ülkede kalıp dönemeyen az sayıda öğrenci içinse Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin çağrısı doğrultusunda, ilgili makamlarla iletişime geçmeleri gerektiğini kaydetti.

Öztürkler, mağdur olan öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’ne başvurduklarını söyleyerek,  “Gerek Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği, gerekse bizler veya üniversitelerimiz bu mağduriyetleri hep birlikte gidereceğiz. Bu öğrenciler bizim öğrencilerimiz” şeklinde konuştu.

Yükselen: Öğrencilere yardımcı olacağız

Güzelyurt’ta 2, Lefke ise 3 KYK yurdu bulunuyor. Yurtlardaki birçok öğrenci Türkiye’ye döndü.

Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Mehmet Ali Yükselen, KIBRIS’a yaptığı açıklamada ülkelerine gitmeyecek olan öğrencilere ellerinden gelen yardımı yapacaklarını belirtti.

Yükselen, Lefke Avrupa Üniversitesi tesislerinde kapasitenin üstünde öğrenci olduğunu ifade ederek bazı öğrencilerin uçak biletlerini alıp ülkelerine göndermeyi de planladıklarını aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108