Sağlık görevlilerinin sağlıkları korunuyor mu?

banner37

Koronavirüs teşhisi konmuş hastaların tutulduğu karantina bölgesini de bünyesinde taşıyan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan sağlık personeli için alınan tedbirlerin yeterliliği tartışma konusu oldu

banner87
Sağlık görevlilerinin sağlıkları korunuyor mu?
banner90
banner99

“GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI”… Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, bünyesinde karantina bölümünü de barındıran Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki sağlık personeli ve tedavi için hastaneye giden hastalar için alınan tedbirlerin yeterli olmadığını savunurken, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa, gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

Ahmet UÇAR

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, bünyesinde karantina bölümünü de bulunduran Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan sağlık personeli ve tedavi için hastaneye giden hastaların sağlığı için yeterli tedbirlerin alınmadığını savundu.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut ile Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa ise, gerekli her türlü tedbirin alındığını söyledi.

Gardiyanoğlu: Sağlık personeli risk altında

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, bünyesinde karantina bölümünü de barındıran Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde gerek karantina bölgesinde gerekse de hastane içerisindeki diğer alanlarda görev yapan sağlık personeli için gereken tedbirlerin tam olarak alınmadığını savundu.

Gardiyanoğlu, öncelikle karantina bölgesinin hastane içerisinde bulunmasının riskli bir ortam yarattığını belirterek, sağlık personelleriyle birlikte hastaların da büyük bir risk altında olduğunu kaydetti.

Onkoloji bölümünde tedavi gören, tomografi ve MR çektiren yaklaşık 500 civarında hastanın mevcut olduğunu dile getiren Gardiyanoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın bu noktada gereken adımları atmadığını iddia etti.

Gardiyanoğlu, hastanede havalandırmanın, temizliğin ve dezenfektan uygulamalarının da yapılamadığına dikkat çekerek, büyük bir risk ortamının ortaya çıktığını savundu.

Bakanlar Kurulu’nun kararları üzerine de konuşan Gardiyanoğlu, hükümetin belli tedbirler alabilmek adına girişimlerde bulunduğunu ancak temel sorunun sağlık alanında yaşandığına inanç belirtti.

Gardiyanoğlu, karantina bölgesinin hastaneden uzaklaştırılarak, başka bir bölgeye kurulması gerektiği görüşünü ortaya koyarak, aynı zamanda toplumun olabildiğince sağlık testlerinden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Bu testler sonucunda risk teşkil eden hastaların da hastane dışında kurulmuş karantina bölgelerinde tedavi görmesi gerektiğini kaydeden Gardiyanoğlu, vaka sayısının artması durumda birçok sorunla karşı karşıya kalınacağını dile getirdi.

Gardiyanoğlu, en gelişmiş ülkelerin bile Koronavirüs salgını noktasında çaresiz kaldığını hatırlatarak, vaka sayısı arttıkça ülkedeki çaresizliğin de aratacağını söyledi.

Ülkede yeterli sayıda solunum cihazının da mevcut olmadığına dikkat çeken Gardiyanoğlu, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin getirileceğini söylediğini ancak ortada hâlâ bir hareket olmadığını ifade etti.

Çağa: Gereken tedbirler alındı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan sağlık personeli için gereken tedbirlerin alındığını belirterek, hastanede buna uygun şartların oluşturulduğunu kaydetti.

Çağa, sağlık personellerinin nasıl korunacaklarını, tedbir alacaklarını bildiklerini dile getirerek, Koronavirüs teşhis edilen hastalara bakan uzmanların ise gereken önlemleri aldığını ifade etti.

Hastanede çalışan personelin karantinadaki hastalara gereken uzaklıkta durduğunu belirten Çağa, bu nedenle tedirgin olunmaması gerektiğini savundu.

Çağa, halkın paniğe girmemesi gerektiğine de işaret ederek, “Mümkün olduğunca dışarı çıkılmaması gerekiyor. Ortak alanlara girildiğinde maske takılmalı. Yolculuk yapanlar ise 14 gün boyunca evde kalarak, ailesinden olabildiğince uzak durmalı. Bunlar yapıldığında ortada panik yapacak bir durum da kalmaz” şeklinde konuştu.

Gürkut: Sağlık personelleri için önlemler alındı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan sağlık personeli için gereken tedbirlerin alındığını belirterek, Koronavirüs teşhisi konmuş hastaları tedavi eden uzmanların ise özel kıyafetlerle çalıştığını kaydetti.

Gürkut, hastane içerisinde görev yapan diğer personellerin de Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri doğrultusunda kişisel tedbirlerini aldığını dile getirerek, en riskli olan kişilerin ise bu hastalara hizmet sunan uzmanlar olduğunu vurguladı.

Koronavirüs noktasında en önemli tedbirlerin başında acil durumlar söz konusu olmadığı sürece evden çıkılmamasının yer aldığına dikkat çeken Gürkut, bu önlemin hastalığın yayılmasını engelleyebileceğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75