Corona Virüsü süreci-başarı için kriz yönetim planı

   8 Aralık'ta Çin'in 60 milyon nüfuslu Hubei Eyaleti'nin başkenti Wuhan'da ortaya çıkan Corona virüsü (COVID-19) tüm dünyayı sarsarak küresel bir tehdit haline gelmiş bulunmakta. Küresel insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı firması Mercer’in son araştırmasına göre, dünyadaki şirketlerin yüzde 51’inin Corona virüsü salgınına yönelik mücadele için herhangi bir planı veya protokolü bulunmuyor. Başarılı bir şirket olmak için bu tip durumlarla karşılaşmadan önce önlem almak, çalışanlarınızın kriz yönetimi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak gerekiyor. Önceden tedbir almamış olsanız da bu süreci başarıyla atlatmanız için hala şansınız olabilir.

   Çalışanlarınızın güvenliğini sağlamak ve sağlığını korumak için en üst seviyede önlemler alın, yeni politikalarınızı oluşturun. Teknolojiden destek alarak uzaktan çalışma olasılıklarını iş sürekliliği planlarının bir parçası olarak kapsama alın. Ağ teknolojileri devi Cisco, birçok çalışan uzaktan çalışırken, şirketlerin iş birliği becerilerini sürdürmelerine yardımcı olmak için ücretsiz Webex lisanslarını genişletiyor. Bu gibi fırsatları değerlendirin.

   Kriz yönetim planınızı oluşturun. Önümüzdeki günlerde ya da aylarda durumun nasıl görüneceğini şu an kesin olarak bilmek mümkün değildir. Karşımıza çıkabilecek yeni durumlar için bir protokole sahip olmak önemlidir. İhtiyaç halinde iletişime geçilebilecek kriz ekibi tanımlayın ve aksiyon adımlarını hazırlayın. Krizin yeni yönleri nasıl belirlenecek? Harekete geçmesi gereken ekip üyeleri nasıl bilgilendirilir? Durumun ciddiyeti nasıl değerlendirilecek? Halkla ilişkiler politikanız ve iletişim stratejiniz nasıl olacak? ve benzeri diğer adımları belirleyin. Küresel ve yerel koşullar değiştikçe politikaları değerlendirmeye ve güncellemeye devam edin. Dünya Sağlık Örgütü ve devlet kurumlarından bilgi toplayın. Krizden etkilenen veya etkilenecek olan paydaşları belirleyin onlarla iletişimin nasıl ve hangi araçlarla kurulması gerektiğini ortaya çıkarın. Düzenli simülasyon egzersizleri yapın. Belirli aralıklarla tatbikatlar yapın, iletişim kanallarını düzenli olarak test edin. Bu sayede kritik konularda hazırlıkların tam olup olmadığını önceden fark edersiniz, hızlı ve esnek davranabilmeyi öğrenir, süreçleri başarıyla atlatabilirsiniz.

   Krizler azaldığında genelde çoğu şirketlerin yaptığı gibi rahat bir nefes almak ve normal rutinlere dönmek yerine, bu zamanı değerli bir öğrenme fırsatı olarak kullanın. Kriz sonrası ekibi tarafından inceleme yapılmalıdır. Ne iyi gitti ve ne kötü gitti? Öğrenilen anahtar dersler nelerdir? Prosedürlerimizde ve destek kaynaklarımızda ne gibi değişiklikler yapmamız gerekiyor?

   Büyük kriz dönemleri herkes için başarısızlık anlamına gelmiyor. Aksine krizi fırsat bilip, olumsuzluklarını lehine çeviren birçok kişi veya şirketin hikayelerine tanık oluyoruz. Krizden yarar sağlayın. Kriz dönemi, yeni bir katma değer yaratma dönemi olabilir.

Ve son söz: “Birileri bugün gölgede oturuyorsa, uzun zaman önce birileri ağaç diktiği içindir.” Warren Buffett.

YORUM EKLE

banner107

banner75

banner108