Çözüm umutları...

Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlık döneminde Kıbrıs konusunda, ABD'nin devreye girmesiyle Ankara'nın Rumlar'a kritik bir 'taviz' verdiği öne sürüldü.
Güney Kıbrıs'ta yayınlanan Cyprus Mail gazetesinin yorumuna göre, Davutoğlu başbakanlık görevindeyken Ocak 2015'te Rum Lider Nikos Anastasiadis ile Davos'ta gizli bir görüşme yaptı. Haber Müdürümüz Serhat İncirli dün kendi sayfası "Pandora'nın Kutusu"nda bu konudan bir miktar söz etti...
Cyprus Mail'e göre, ABD'nin o dönemdeki Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın devreye girmesiyle gerçekleşen görüşmede Davutoğlu, Türkiye'nin 2014'de yaptığı "Türk kıta sahanlığı içinde petrol arama çalışması, savaş nedenidir" (casus belli)  açıklamasından vazgeçti. Davutoğlu, Kıbrıs'ın güneyinde, Türk kıta sahanlığına da dahil olan 6. bölgede Rumların petrol arama ruhsatı vermesine de yeşil ışık yaktı.
Davos görüşmesi sonrasında Rumlar, söz konusu 6. bölge için petrol ve doğalgaz arama ruhsatı vermek için ihaleye çıktı.

Türkiye Dışişleri, Davutoğlu - Anastasiadis görüşmesinin ardından Rumların ruhsat ihalesine ilişkin açıklama yaptı. Ancak açıklamada, 'casus belli-savaş sebebinden' bahsedilmedi.

***

Cyprus Mail'in yorumu çok ilginç.

Çünkü Güney Kıbrıs'ta yayınlanan bu gazete, "şu anda adeta savaş noktasına taşınan" krizle ilgili olarak çok nadir rastlanan bir şekilde, Türk tarafını suçlamadı... Gazete, Davutoğlu'nun bu tavizi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Lider Anastasiadis arasındaki görüşmelerin sonuca doğru ilerlemesi için verdiğini, ancak bu anlaşmayı daha sonra bizzat Anastasiadis'in bozduğunu vurguladı...

***

Ve şu anda geldiğimiz nokta...

Şu anda geldiğimiz nokta, Sayın Mustafa Akıncı'nın günde en az bir kez açıklama yaptığı, Rum tarafının Türkiye'yi suçladığı, hatta Anastasiadis'in, BM Genel Sekreteri'ne mektup yazdığı bir gergin ortamdır.

Barbaros Hayreddin Paşa bölgede arama yapmaktadır.

Bu gemiden, son derece diplomasi dışı şarkılı - türkülü - marşlı telsiz mesajları verilmektedir.

Akıncı bu mesajı eleştirmekte, UBP ve Dışişleri Bakanı tepki vermektedir.

Aslında herkes, "kahraman" olmaya çalışır gibi durmaktadır.

Akıncı, barış yanlısı olduğunu ispat etmek, UBP ve Dışişleri Bakanı da her barış çabasına karşı durmak zorunda değildir.

Seçmen peşinde koşmayın... Lütfen bir susun ve masaya oturun lütfen...

***

Şu anda, Türkiye'nin Davutoğlu'nun başbakanlığı döneminde "verdiği iddia edilen tavizden" vazgeçtiği apaçık ortadadır. Rum Yönetimi, Davutoğlu ile anlaşma çerçevesinde Türk kıta sahanlığına da giren 6. bölge için ruhsat vermiştir... Anastasiadis, ruhsat verme sonrasında, barış sürecinden son derece uzak, seçim havasına girmiş, retçi cephenin elemanı gibi davranmaktadır.

***

Doğu Akdeniz, daha önce de yaşadığımız "sıcak günlerini" yaşıyor...

Dev petrol şirketleri bölgede, haliyle bu devlerin temsil ettiği ülkelerin çıkarları da aynı bölgede...

Anastasiadis son derece "negatif" bir görüntüde.

Akıncı, UBP ile kelimenin tam anlamıyla "gereksiz" bir çatışmada...
Rum yönetimi, Türkiye'nin bölgeye Barbaros gemisini göndermesini 'provokasyon' olarak nitelendiriyor...

Yunan Dışişleri Bakanlığı, Rumların 6. bölgede petrol ve doğalgaz arama ruhsatı verdiği şirketlerin bağlı olduğu ülkelerin diplomatlarını çağırarak, Türkiye'nin son hamlesi ile ilgili şirketlerde çalışanların 'hayatlarının tehlikede olabileceği' bilgisini veriyor...

Espen Barth Eide de, 6. bölgede Türkiye ile Rum Yönetimi'nin "karşı karşıya gelme tehlikesinin bulunduğunu" açıklıyor...

Kıbrıs'ta çözümü arzulayanların umutları haliyle daha da azalıyor.
 

YORUM EKLE