Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın TDT Zirvesi’ne katılımı ve tarihi mesajlar- 1

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan’ın önerisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde 16 Mart 2023 tarihinde “Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım” temasıyla Ankara’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Olağanüstü Zirvesi katıldı. Bu zirvenin mevcut teması yanında KKTC için ilk kez katılımından dolayı tarihi bir anlamı bulunmaktadır. 
   Olağanüstü Zirve’ye T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgız Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Dönem Başkanı Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile gözlemci üye ülkeleri temsilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Macaristan Başbakanı ViktorOrban ve Türkmen Halkının Milli Lideri, Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov katılmıştır.
   Zirvede ev sahibi T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hitabında KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı da aralarında görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek: “KKTC’nin aramıza katılmasıyla aile meclisimiz daha da güçlendi. Kıbrıs Türk halkına desteğimizi somutlaştırdık. KKTC’nin tanınması ve Kıbrıs Türk halkının maruz kaldığı izolasyonların kaldırılması için vermiş olduğumuz mücadeleyi sürdüreceğiz” şeklinde içimizi rahatlatan son derece önemli tarihi bir açıklama yapmıştır.
   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da hitabında, KKTC olarak Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi’nde yer almaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek: Türkiye’de 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi nedeniyle duyduğu üzüntüyü belirtmiş, devamında, KKTC’nin depremin hemen ardından diğer ülkeler gibi imkânları çerçevesinde ilgili kurumlardan uzman personeli olabildiğince hızlı bir şekilde bölgeye gönderdiğini, Kıbrıs Türk Halkının da gönüllü yardım kampanyaları aracılığı ile topladıkları yardımları bölgeye gönderdiğini ifade etmiştir.
   Cumhurbaşkanı Tatar, asrın felaketinde millet olarak on binlerce soydaşımızı kaybettiğimizi belirttiği konuşmasında ayrıca Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nden KKTC’ni temsilen turnuvaya katılmak üzere Adıyaman’da bulunan iki takımımızı, Şampiyon Meleklerimizi, onların değerli hocalarını, çocuklarıyla birlikte orada bulunan aileleri kaybettiğimizi, ayrıca depremin etkilediği bölgelerde bulunan insanlarımızı ve vatandaşlarımızın yakınlarını da kaybettiğimizi, bunun çok büyük bir acı olduğunu dile getirerek yitirdiğimiz tüm canlara: Allah’tan rahmet dileyerek hepimizin başı sağ olsun, şeklinde konuşmasına devam etmiştir.
   16 Mart 2023 tarihinde “Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım” temasıyla Ankara’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Olağanüstü Zirvesi, KKTC açısından birçok ilke sahne olmuştur. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Olağanüstü Zirvesi’nde: Kıbrıs Türk Halkının Varoluş ve Özgürlük Mücadelesinin özünü, Kıbrıs Türk Halkına yıllardır haksız şekilde uygulanan izolasyonları, İki Devletli Çözüm Vizyonunu ve daha pek çok önemli konuyu dile getirme imkânı bulmuştur. Türk Devletleri Teşkilatı, KKTC için birçok açıdan yeni açılımlar sağlamıştır. Bu açılımların neler olduğunu önümüzdeki süreçte daha net bir şekilde hep birlikte göreceğiz.
   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Olağanüstü Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, son derece önemli konulara değinmiştir.
   Cumhurbaşkanı Tatar’ın zirvede yaptığı konuşmasında; Kıbrıs Türk Halkına uygulanan insanlık dışı izolasyonu da birlikte aşacağımıza inanıyor bu doğrultuda sizlerden somut adımlar beklediğimizi de ifade ediyorum. KKTC, Doğu Akdeniz’deki Türk varlığının, Türk dünyasının hak ve çıkarlarının temsilcisi ve yılmaz bekçisidir’’ dediği görülmüştür…
   Devam edecek…
  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kibris
Kibris - 2 ay Önce

Bu saydiginiz ulkeler kktc,yi tanisin o zaman, tc secimleri bitsin bir...tatar dakidi erdoganin pesine ,gòrelim bakayim ,,size ne kadar umut veriyor acaba tdt zirvesi,śùpheliyim

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104