Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyaset kurumuna elbette güven kalmaz

Yapılan tüm araştırmalarda KKTC’de siyaset kurumuna duyulan güvenin giderek azaldığı ortaya çıkmaktadır. Bu artık hiç de şaşırtıcı bir araştırma bulgusu değildir. Zira Cumhuriyet Meclisi’ndeki tüm partiler sırasıyla topluma verdikleri sözleri tutmamış ve hatta kendi hükümet programlarının gereğini dahi yerine getirmemişlerdir. Sonuç olarak ise siyaset kurumuna duyulan güven ülkemizde dibe vurmuştur.
Doğal olarak güven duygusu mert olanlara karşı oluşur. Yani sözünün eri olanlar güvenilir kişi veya kurum olarak adlandırılırlar. Bizde ise kimse kusura bakmasın ama hiçbir siyasi parti topluma karşı maalesef samimi ve mert olmamıştır. Bunun bazı örneklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
-Hatırlanacağı gibi; bir parti kamu reformuna karşıdır gerekçesi ile diğer bir parti tarafından koalisyondan atılırken kurulan yeni koalisyonda Kamu reformu bir kez dahi ağza alınmamıştır.
-On altı ay süren dörtlü koalisyon hükümeti, ne dört partinin aralarında aldıkları ilke kararlarına ne de hükümet programlarına sadık kalmıştır. Özelikle, olmaz ise olmaz diye mutabık kaldıkları yolsuzlukla mücadele, sendikalaşma, iyi yönetişim ve nereden buldun yasası gibi hususlarda bir arpa boyu yol kat etmemişlerdir. Tabi ki sorduğunuzda başarısızlıklarına size birçok mazeret sıralayabilirler.
-Ersan Saner başbakanlığındaki azınlık hükümetinin akıbeti dörtlü koalisyondan farklı olmamıştır. Son UBP Kurultayı’nda Türkiye Cumhuriyeti ile Ekonomik Protokol ve Eylem Planı imzaladığı için övünen Sayın Saner protokolün gereğini yapmadığı için kaynak akışının durduğunu ve ülkenin tarihte görülmemiş iflasa sürüklendiğinin sanki toplum farkında değilmiş gibi bir tavır sergilemiştir.
Cumhuriyet Meclisi’ndeki tüm siyasi partilerin samimiyetsizliğini ortaya koyan son gündem maddesi ise karma oyun kaldırılması tartışması olmuştur. Tabi ki karma oy tartışmasından önce 7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimi sonrası tüm siyasi partilerin gaile edinmesi gereken iki konudaki duyarsızlıklarından bahsetmemiz gerekiyor.
2018 Erken Genel Seçimleri sonrası ülke açısından iki temel sorun daha belirgin şekilde ortaya çıkmıştır. Birincisi, özellikle son beş yılda tecrübe edildiği gibi; Cumhuriyet Meclisinden istikrarlı bir hükümetin (yönetimde istikrar) çıkması mümkün olmamıştır. Bunun için ya başkanlık sistemine geçilmesi veya bir partinin hükümet kuracak şekilde çoğunluk elde etmesi için seçim yasasının değiştirilmesi gerekiyordu. İkincisi ise Yüksek Mahkeme Başkanının muhtelif defalar uyardığı gibi; son derece karmaşık ve pratik olmayan seçim yasasının insan haklı ihlali yaratacak şekilde neticelenmesidir. Dolayısıyla, seçim yasasının özellikle 23 Ocak 2022 Erken Genel seçimden önce sadeleştirilmesi gerekiyordu.
2018 Erken Genel Seçimi sonrası bilindiği gibi; Cumhuriyet Meclisindeki tüm partiler farklı zamanlarda koalisyonların bir parçası olarak hükümette bulundular. Ancak, hiçbir siyasi parti seçim yasında değişiklik yapmak için samimi olarak gayret göstermedi. Seçime ramak kala ise Ulusal Birlik Partisi karma oyun kaldırılmasına ilişkin öneriyi kurulan ad hoc komitenin gündemine getirdi.  Ancak, bu öneriyi savunanların dahi samimi olmadıkları ad hoc komitede oy birliği aranması ile anlaşılmaktadır. Çünkü öneriyi savunan siyasi parti milletvekilleri arasında da karma oydan tercih almayı uman ve bu yönde oluşturulan tercih çetesinin parçası olanlar bulunmaktadır. Dolayısıyla, büyük partiler kerhen karma oyun kakmasını savunurken komitede oybirliği aramakla tercihten medet uman küçük partilerin karma oyun kalkmasını kabul etmeyeceklerini pekala biliyorlardı. İşte siyasi partilerin bu samimiyetsizliğinin farkında olan Kıbrıs Türk seçmeninin gözünde siyaset kurumu giderek itibar ve güven kaybetmektedir. Seçmenin bu güvensizliği de giderek daha şiddetli olarak sandığa yansımaktadır.
Sonuç olarak; söylemleri, manifestoları ve programları ile eylemleri bir birini tutmayan Kıbrıs Türk Siyaset kurumuna olan güven giderek irtifa kaybetmektedir. Dolayısıyla, siyaset kurumu top yekûn olarak bunu idrak etmeli ve bundan sonra siyasi mertlik açısından yeni bir sayfa açmalıdır.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Prof Dr Mustafa İlkan
Prof Dr Mustafa İlkan - 6 ay Önce

Siyaset kültürü değişmeli hocam Çok haklısınız ama daha da önemlisi denetim mekanizmaları ile oto kontrolun sağlanması Teşekkürler

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110