Cumhuriyetin 35'nci yılını kutlarken...

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35’inci yılını kutluyoruz. Kıbrıs Türk halkı, 1960’dan 1963’e kadar Kıbrıs Cumhuriyeti’nde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dışlandıktan sonra 1974’e kadar Kıbrıs Türk Yönetimi’nde, 1974’ten sonra otonom yönetimde, 1975’le birlikte Kıbrıs Türk Federe Devleti’nde yaşam sürmüş ve 1983’te de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Hiçbir dönem Kıbrıs Türk halkı için kolay geçmemiştir. Halkımız hep bir mücadelenin içinden geçmiş, çok zor günleri, verdiği takdir edilesi mücadele ile geride bırakmıştır. 15 Kasım 1983 Kıbrıs Türk halkı için önemli bir tarihtir. Çünkü 1983’te Türkiye’nin de güvencesinde artık bir cumhuriyete sahip olunması gerektiği kanısına varılmıştır. Bu nedenle Kıbrıslı Türkler için 15 Kasım 1983 önemlidir.

   Cumhuriyet kurulurken hedeflediğimiz birçok noktaya varamadığımızı, birçok eksiğimizin de olduğunu kabul etmek gerekir... Yanlışlarımızı, eksikliklerimizi tamamlamak için de var gücümüzle çalışmalıyız. Toplum olarak ayaklarımızın üzerinde durursak, kendi kendimize yetersek, sorunlardan arınırsak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bizim için daha anlamlı olur.

Ülke genelinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü törenlerle kutlanıyor. Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümünü kutlarken, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda özgürce yaşaması için hiçbir fedakârlıktan çekinmeyen gelmiş geçmiş herkesi saygıyla anarız. Ülkesi için canını feda eden şehitlerimizi rahmet ve en derin saygılarımızla anar, onlara şükranlarımızı sunarız.

Bu gibi resmi günler ve düzenlenen törenler tüm ülkeler için olduğu gibi, bizim için de büyük önem taşımaktadır. Bugün düzenlenecek törenlerle duygu dolu anlar yaşanacak elbet ama bugünlere gelmemizi sağlayan herkesi aklımızdan çıkarmayalım, bunların içinde isimsiz kahramanlar da vardır. Tabii, iki önemli devlet adamımız, ayrıca teşekkürü hak ediyor.  Gösterdiği liderlik ve ülkesi için yaptığı fedakârlıkları unutamayacağımız, Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü saygı ve seviyle anıyoruz.

Unutulmaz hizmetleri olan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı da saygıyla andığımızı söylemek istiyoruz.

Rumların çözüme yanaşmaması, Kıbrıslı Türklere eşit haklar verilmesini kabul etmemeleri, Kıbrıs’ın tek hakimi kendilerini görmeleri nedeniyle Kuzey Kıbrıs Tük Cumhuriyeti kurulmuştur.

Kendilerini Kıbrıs’ın tek sahibi olarak gören ve hiçbir zaman çözüme yanaşmayan Rumlara rağmen, bir uzlaşı olması halinde Kıbrıs Türk toplumu, kurduğu cumhuriyeti bırakıp bir ortak devlette yer alabileceğini 2004 Annan Planı Referandumu’nda göstermiştir. Kıbrıslı Türklerin “evet”i çözüme yetmedi, sonraki dönemlerde de Rumlar çözüme yanaşmadı.

Rumların görmek istediği gibi azınlık olmadığımızı, kurduğumuz cumhuriyet ile gösterdik.

Kıbrıslı Türkler de Kıbrıs’ın sahibidir ve sonsuza kadar da öyle olacaktır. Kıbrıslı Türkleri azınlık gibi göstermeye, bu ülke üzerindeki haklarını vermemeye çalışan Rumlara yeni cumhuriyetle cevap verildi.

Kıbrıs’ta yaşayabilir bir çözümden yanayız ama, Rum tarafının uzlaşmaz tavrına da boyun eğecek değiliz.

Kıbrıs Tür tarafı çözümü zorlamaya devam edecek ama kimse Kıbrıslı Türklerin haklarından da taviz vermemizi beklemesin. Devletimiz 35 yaşında, gururluyuz ancak bu devletimiz iyi yönetilmedi, yıllardır birçok sorunla boğuşuyoruz. Gelmiş geçmiş tüm hükümetler, Kıbrıs Türk halkına hak ettiği yaşamı sunamadı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da dün yaptığı konuşmada ciddi sorunlarımız olduğunu söyledi, hatta bu sorunları sıraladı.

Yaşadığı sorunlar ülkemiz insanını çok zor durumlara düşürüyor, hayat kalitesinden çalıyor.

Ülkeyi yönetenlerin beceriksizliği nedeniyle zaman zaman devlet de hedef olmaktadır. Hep söylüyoruz, devletin suçu yoktur, suç yönetenlerindir.

Ülkemizin üretimden koparılması da önemli sorunlarımızdandır. Kıbrıslı Türklerin daha rahat yaşayabilmesi için önemli reformlara ihtiyaç vardır. Üretmeliyiz, bıkmadan usanmadan üretmeli, yatırımcıların önünü açmalıyız, çok çalışmalıyız. İnsan odaklı ve sorun çözme hedefli projelerle halkın önü açılmalıdır. Halkımıza güven verecek icraatlar yapılmalıdır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü kutlarız, tüm halkımıza kutlu olsun ancak, ülkemizin sorunlardan arınması için de çalışılmalıdır. Halkımızın cumhuriyete sarılabilmesi için insanca bir yaşam sürmesi, sorunlardan kurtulması, üretmesi ve onurlu bir yaşama ulaşması gerekmektedir. Bu özel günde, bu yıldönümü kutlamasında ülkemizin gerçekleri olan sorunları da unutmayalım ve çözmek için hep beraber çalışalım.

YORUM EKLE