Daha saygın bir insan olmak için nelere dikkat etmelisiniz?

Daha saygın bir imaja sahip olmak hepimizin isteği… Ancak saygın olmayı istemek bunun için tek başına yeterli değil. Burada yapmanız gereken, kendinize odaklanmayı bırakmak ve diğer insanları önemsemeye başlamaktır… İnsanların mevkiinizden veya servetinizden ötürü değil de gerçekten size saygı duyması için nelere dikkat etmelisiniz?

1. Verdiğiniz sözleri tutun

Saygınlık kazanmaya başlamak için, uygulayacağınız en önemli adımlardan birisidir. Eğer, geçmişte vaatler verdiyseniz, bundan sonra yerine getirmeyeceğiniz sözler vermeyin. Her zaman verdiğiniz vaat ve sözleri gerçekleştirin.

2. Özür dilemeyi bırakın

Sürekli “özür dilerim” diyen insanlar, bunu ikinci defa tekrarladıklarında, ilk söyledikleri kadar saygı görmezler. Özür dilemenin zamanı ve yeri vardır. Bazen sonuçları, ailenizi ve arkadaşlarınızı etkileyebilecek hatalar yapabilirsiniz. Durum için, onlara üzgün olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Yalnız bunu yaparken, kötü şekilde sonuçlanmış her şey için “ özür dilerim” demeyi bırakın, bilhassa çalışma yaşantınızda.

3. İnsanların zamanını boşa harcamayın

Başkalarının zamanının değerine saygı duyarsanız, bilin ki onlar da sizin zamanınıza saygı duyacaklardır. Bunlar; bir randevuya geç kalmamak, gereksiz şeyler hakkında konuşarak toplantıların işleyişini bozmamak, süreçleri hızlandırmak, sorunları anında çözmek ve özellikle insanlar sizden daha yoğunken, onların karar vermelerini daha kolay hale getirmektir.

4. Bir an önce dedikoduyu bırakın

Hiçbir zaman, insanların yüzlerine söyleyemeyeceğiniz şeyleri arkalarından söylemeyin. Bahsettiğiniz kişileri sevmeseniz bile onlara saygı göstermelisiniz. Herkesin iyi ve kötü huyları ve özellikleri vardır, bunları dikkate alarak, karşınızdaki insanla diyaloğa girin. Unutmayın ki, İnsanların arkasından konuşursanız, itibarınız hızla kaybolacaktır.

5. Çok iyi biri olarak gözükmeye çalışmayın

Yersiz nezaket, sizi insanların gözünde iyi göstermez. Herkesi mutlu etme düşüncesi, size bu konuda çok fazla bir şey kazandırmayacaktır. Eğer, saygın bir birey olmak istiyorsanız, biliniz ki kolay etki altında kalan bir karaktere sahip olmak, sizin için bir dezavantajdır ve her zaman herkese çok mutlu gözüküyorsanız, insanlar samimiyetinizi sorgulayacaklardır.

6. Tevazu gösterin

Her zaman, doğru ve en iyi siz olamazsınız. Herkesten bir şeyler öğrenebilirsiniz. Gerçek saygınlık, tevazu göstermeyi anlamaktan gelir, siz de dahil olmak üzere, herkesin dünyaya sunabileceği bir şeyleri vardır.

7. Gerçekten “önem verin”

Eğer bir topluluğun, bir şirketin, bir arkadaş grubu veya bir takımın parçası olup başkaları için bir şeyler sunmanın yollarını düşünüyorsanız, saygın bir bireysinizdir. Değer kavramı birçok şekilde karşınıza çıkabilir, ama sonuç olarak değer kavramı dünyaya veya toplumumuza sorunlarını çözmekte yardımcı olur. Eğer, insanlara önemli bir şeyler sunarsanız, saygı kazanırsınız.

8. Hatalarınızdan ders çıkarın

Hatasız insan olmaz. Önemli olan hatanızın farkına varmanız ve hatanızdan dersler çıkarıp bir daha benzer hataları yapmamanızdır. Bir şeyler öğrenmek size güven kazandırır, başarısızlık ve kusurlar da gelişmenize yardımcı olur.

9. Ödevinizi yapın

Bunun anlamı, yapacağınız şeyler hakkında araştırma yapmanız gerektiğidir. Biriyle görüşme yapacağınızda, önce o kişi hakkında araştırmalar yapın ve bunun etkili bir görüşme olması için ihtiyacınız olan her şeyi elde edin. Örneğin; bir iş görüşmesine gideceksiniz, gideceğiniz şirketin ve oradakilerin konu hakkında neye ihtiyaçları olduğuyla ilgili araştırma yaptığınızdan emin olun. Arkadaşlarınızla konuşurken onları dinleyin ve dinlediklerinizi aklınızın bir köşesine yazın, çünkü bu ileride, onlarla ilgili bilgileri hatırlamanızı sağlayacaktır, bu da size artı puan kazandırır.

10. İlham verin

Arzularınızı ve hedeflerinizi dışa vurmaktan çekinmeden, ekibinizle veya ilgili insanlarla konuşarak onlara ilham kaynağı olabilirsiniz. Cesaretinizle karşınızdakilere ilham verebilir, onların hayal ve hedeflerinin peşinden gitmeleri için, cesaretlendirip ilham kaynakları olabilirsiniz.

11. Sorunlarla yüzleşmekten çekinmeyin

Bazı anlarda, sorun ile yüzleşmekten çekinmeyin. Yeter ki bunu diplomatik bir biçimde gerçekleştirin ve çözüm odaklı hareket edin.

12. Düşündüklerinizi doğru zamanda ve doğru kişilere söyleyin

Eğer gerekli ise düşündüklerinizi doğru zamanda ve doğru kişilere uygun bir dille söyleyin. Saygın olarak nitelendirilen insanlar, birçok konuda değerli fikirleri olan ve bu fikirlerin nasıl geliştirileceğine dair söylemleri olan insanlardır. Özellikle toplantı esnasında bir şeyler üzerine tartışırken veya gündelik buluşmalarınızda, düşündüklerinizi uygun bir dille söyleyin.

13. Dinlemesini bilin

Bazen susmalı ve sadece dinlemelisiniz. Sonu gelmeyen konuşmalar ve birkaç istisna dışında, insanların konuşmalarını bölmeniz, pek de saygın bir davranış değildir. Devamlı kendiniz hakkında konuşmayı bırakın ve insanların neler anlattığına kulak verin. Sessizliğinizi yararınız için kullanın, gerçekten insanları dinleyin ve onları anlamaya çalışın. Karşınızdaki konuşurken, konuşması bittiği anda, hemen konuşmayı devralmayın. Konuşmadan önce, biraz durup düşündükten sonra konuşursanız, bu sizin yararınıza olacak ve saygınlığınızı arttıracaktır.

14. İnsanlara önem verin

İnsanlara karşı nazik olun ve teşekkür etmeyi de alışkanlık edinin. Hayatınızdaki, çevrenizdeki, iş yerinizdeki ve evinizdeki insanlara önem verin. Gerçekten insanlara önem vermek, onlarla empati kurmak, endişelerini görmek, sizin saygınlık kazanmanız için oldukça gereklidir. Ayrıca, bu sadece kendinize odaklanmadığınızı da gösterir ve duygularınızı ortaya koyar. Bu durum, size, saygın bir birey olmak için gerekli bir unsurdur. Bunu herkesin yapamamasının nedeni de azim gerektiren bir durum olmasıdır.

15. Kendinize yapılan iyiliği unutmayın

İyi bir yönetici, başarıya ulaşmasına yardımcı olan, katkıda bulunan kişilere teşekkür etmeyi bilendir. Bir patrona, önünü açan kişiye, danışmana, müşteriye, çalışma arkadaşına ya da diğer paydaşlara teşekkür etmeyi bilmek; Bir yöneticiyi mütevazi, takdir edilen biri yapar ve çevresine olumlu etki bırakır. Ayrıca kişiye de daha iyi hissettirir.

Sizi yarı yolda bırakmayacak doğru insanlarla yoldaşlık edin, vefalı ve ketum olun, kadir kıymet bilin...

YORUM EKLE