Damacana sularında gerekli önlemlerin alınması

Günümüz koşullarında ambalajlı su tüketiminin artması, tüketici açısından sağlıklı su kullanımına yönelik bilinçlenmeyi de beraberinde getirdiğinin kuşkusuz bir kanıtıdır. Ev ve iş yerlerinde belki de en çok kullandığımız tüketim ürünlerinden olan damacana su alımlarında dikkatli olmak gerekir. Seçeceğiniz markayı detaylı olarak araştırmak ve ona göre siparişinizi vermek, ileride oluşabilecek sağlık problemlerinizin de önüne geçmenizde etkili olacaktır.

Öncelikle tükettiğiniz ambalajlı suyun Sağlık Bakanlığı tarafından izni olup olmadığına, etiketin üzerinde izin tarihi ve sayısının bulunup bulunmadığını kontrol etmek gerekiyor. Satın aldığınız suyun 4 ayrı yerinde etiketinde, gövdesinde kabartma yazıyla, emniyet bandında ve kapağında suyun markasının bulunmansın yanı sıra, yine etiket bilgilerinde cinsi, üretim adresi, suya uygulanan işlemler ve suyun sahip olduğu parametreler mutlaka yer almalıdır. İmal ve son kullanma tarihi, parti ve seri numarası, şirket logosunun ayrıca damacana ambalaj üzerinde kabartma ile yazıyor olması gerekiyor. Güvenlik bandına önemle dikkat etmek de suyu açanın ilk siz olduğunun göstergesidir.

Diğer önemli bir konu ise; damacana su, direkt güneş ışığı almayan, yeterince havalandırılan temiz bir ortamda saklandığı sürece, değişime uğramadan en az 10 gün süreyle sağlıklı yapısını korumaktadır. Damacana suyu ayrıca serin ve kuru bir ortamda muhafaza etmek gerekmektedir. Bundan dolayı evimize gelen damacananın yıpranmamış olmasına özen göstermek gerekir. Damacana suyun kullanımının pratikliği açısından hemen hemen herkesin evinde mevcut pompaların temizliği, suyun ömrünün olabildiğince uzaması için önemlidir. Yaygın olarak kullanılan bu pompalar suda ciddi koku ve tat bozukluklarına neden olmakta ve su pompalarının iç kısmında bulunan körüklerin sürekli nemli olması buraya toz taneciklerinin yapışmasına sebep olabilmektedir. Bu da zamanla birikerek ciddi bir kirlilik oluşturmaktadır. Suda bu kötü tat ve kokuyu hissetmeye başladığınız anda pompayı yenilemeniz gerekmektedir.

Su sebillerinin su ile temas eden bütün yüzeylerinin kullanıldığı ortam şartlarına göre belirlenecek sıklıkta tek tek sökülerek yıkanması ve dezenfeksiyon işlemine tabi tutulması önemlidir. Damacana suların birçoğu sağlık standartlarına uygun değildir. Uygun koşullarda depolaması ve dağıtımı yapılmayan, mikrop ve zararlı bakteri kaynağı damacana sular ishal, diyabet, kalp ve kansere kadar pek çok hastalığa yol açıyor. Evimize çağırdığımız damacana sularını adamızda kara taşımacılığı ile yapıldığından uzun mesafe taşımacılığında soğuk zincir için geliştirilmiş değişik amaçlı araçlar kullanılması gerekmektedir. Bununla ilgili firmaların önlem alması şarttır.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104