Denktaş: Çözüm istenci sadece federal modele esir edilmemeli!

Gelişen koşullarda genel bir durum değerlendirmesi yaparak, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olduğunu açıklayan DP Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş, iç ve dış konularda net mesajlar verdi. Kıbrıs sorununda halkın çözüm istencini hiçbir şartla sadece federal çözüm modeline esir etmeyeceğini söyleyen Denktaş, “Boş umut pompalamadan, ancak umudun kaybolmasını engelleyecek girişimlerle, adamızdaki ve bölgemizdeki çıkarlarımızı koruyarak, uluslararası arenada hak ettiğimiz yere ulaşmak için çalışacağım” dedi.


Yeni, heyecan verici, mevcut gidişatın yönünü değiştirebilecek nitelikte bir manifesto ile halkın karşısına çıkacağını ifade eden Serdar Denktaş, KKTC vatandaşlarını bölerek değil, birleştirerek, ancak farklılıklarını korumalarına saygı göstererek, siyasal tarihimizde yeni bir sayfanın açılması için, öncülük yapmak için aday olduğunu kaydetti.


Serdar Denktaş’ın düzenlediği basın toplantısının tümünü de sütunumuza almaya gerek yok. Öteki sayfalarda tam metni bulmak mümkün… Biz sadece bazı önemli sözleri buraya aktarmak ve düşüncelerimizi ortaya koymaya çalışıyoruz.


Basın toplantısında “Kurucu Cumhurbaşkanı’nın oğluyum… Onun bana bıraktığı siyasi mirası har vurup harman savurma lüksüm yoktur” da diyen Serdar Denktaş, tüm dünyada salgının devam ettiğini, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 11 Ekim’de değil, gelecek yıl Nisan ayında yapılmasının en doğrusu olduğunu düşündüğünü belirtti.


Dünkü köşe yazımızda biz de vurgulamış ve seçimlerden halka gına geldiğini ifade etmiştik… Doğruya doğru! Avuç içi kadar bu ülkede sanki de dünyayı idare edermişiz gibi kendimizi havalarda uçarken görüyoruz. Değil dünyayı idare edebilmek, kendi kendimizi idareden yoksun, aciz bir durumda olduğumuzu niye kabul etmiyoruz? Barış Harekâtı’ndan bu yana geçen 46 yıl içinde 40 kadar hükümet değişti. Koalisyonlar birbiri ardına geldi. Dörtlüsünü mü istersin, üçlüsünü mü, yoksa ikilisini mi?


Tek başına iktidar ve istikrar olmadığına göre beğen de beğendiğini…


Hani sokak dondurmacısı çocuğa ‘Kaymaklı mı istersin, çilekli mi, çukulatlı mı?’ diye sorar ya! Bizim durumumuz da öyle! Bir takım kulisler, dirsek temasları, yeni koalisyon modelleri, aritmetikler, vaatler, millet adına ahkâm kesmeler… Siz sanmayın ki, meyhane köşelerinde yapılan pazarlıklarda toplumun çıkarları dikkate alınıyor. Yok öyle bir şey! Rabbena hep bana…


Bir de karşı tarafa bakıyoruz, imreniyoruz. Nikos Anastasiadis iki bakanı görevden alıyor, birini başsavcı yapıyor, diğerini de başsavcı yardımcısı? Çünkü onlarda başkanlık sistemi var. Layık olunan yere işin ehli getiriliyor. Ve sistem tıkır tıkır işliyor. Bizdeyse kabine üyeleri parti içi dengeler, ilçeler arası dengeler dikkate alınarak belirleniyor. Kısacası bizde testiyi dolu da götüren bir, boş da götüren… Hatta kıran daha makbul… Böyle bir sistemde bu toplumu ileriye taşımanın ne kadar zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ancak inatla ve ısrarla parlamenter sistem sür git ediyor. Nedenlerini burada tekrarlamaya gerek yok. Herkes de bilmektedir.


Netice itibariyle Serdar Denktaş, iç ve dış konularda ilginç görüşler ortaya koyarken, durumumuzu da açık seçik sergiledi. Özellikle dış politika konulardaki vurgulamalarına katılmamak mümkün değildir. Çünkü babasından çok şeyler öğrendi. Bunca yıllık siyaset yaşamında elde ettiği deneyimlerle “Halkımızın çözüm istencini hiçbir şartla sadece federal çözüm modeline esir etmeyeceğim” demesi çok önemli bir mesajdır.


Bunun yanında sadece BM’nin veya AB’nin dürtmeleriyle yürüyecek bir müzakere sürecine bel bağlamadan, ama onu da bir kenara itmeden; Türkiye ile tam bir işbirliği içinde, siyasal eşitliğimizi koruyacak bir çözüm modeline ulaşmak için çaba sarf etmek gerektiğini ifade eden Denktaş, Maraş’ın açılması konusundaki düşüncelerine ilişkin soruma karşılık, 2017’de bir rapor hazırladığını ve sunduğunu anımsattı.


Cumhurbaşkanlığı aday listesine Serdar Denktaş’ın ismi eklenirken, bu konudaki irdelemelerimizi önümüzdeki günlerde sürdüreceğiz.


Bu vesileyle Kurban Bayramınızı kutlar, esenlikler dileriz.

YORUM EKLE

banner75