Ders Kitabı yazarı olarak Mehmet Fuat köprülü

   4 Aralık 1890’da İstanbul’da doğan ünlü edebiyat tarihçisi ve politikacı Mehmet Fuat Köprülü, Osmanlı’nın yıkılıp Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu görmüş bir aydındır. Edebiyat yaşantısına 1909’da Fecr-i Âti topluluğuna girerek başlayan Fuat Köprülü, Osmanlı’nın son dönemlerinde, 1917-1918’li yıllarda yazdığı Milli Kıraat yani Türkçe ders kitaplarıyla hem eğitim yaşantımıza destek vermiş, hem de çöküş ve işgal psikolojisi içindeki gençlere milli konular içeren Türkçe ders kitaplarıyla milli bilinç ve direnme gücü aşılamaya çalışmıştır.   Cumhuriyet Türkiye’sinde İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü’nü kuran, Türkiyat Mecmuası ‘nı çıkartan Köprülü, Türk Tarih Kurumu Başkanlığıyla, İstanbul Üniversitesi’nde uzun yıllar öğretim üyeliğinde bulunmuştur. Osmanlı-Türk tarih ve edebiyatı çalışmalarıyla yurt içi ve dışında ünlenen Mehmet Fuat Köprülü aynı zamanda Türkiye’nin edebiyatçı Dışişleri Bakanı unvanına da sahip idi. 1950-1957 yılları arasında Adnan Menderes’in yanında, Demokrat Parti’de (DP) siyaset yapan Köprülü, 1966’da İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.
   Pek çok kitaba imza atan Fuat Köprülü’nün çocuk-genç eğitime önem verdiği görülür. Mektep Şiirleri adlı kitabını da bulunan yazarın, eğitim alanında esas katkısı yazdığı Türkçe Ders Kitapları’yla (Milli Kıraat) olmuştur. Çocuğu şekillendiren ve ulusal kültür ile evrensel kültürü tanımasını, öğrenmesini sağlayan ders kitaplarıdır. Hele ana dili Türkçe ders kitapları ve bunlardaki metinler, merak duygusunu sürükleyen, güzel-akıcı bir Türkçe ile, öğretici şekilde yazılmışlarsa, sağlanacak fayda bin kat artar. 
   Fuat Köprülü’nün 1915-1918 yılları arasında yazdığı Milli Kıraat adlı ders kitapları, altı (6) eserden oluşan bir seridir. “Çocuklarımıza milli ve medeni terbiye vermek için” yazılmıştır bu ders kitapları. I. Dünya Savaşı’nın ve yenilgilerin yaşandığı bir evrede Mehmet Fuat Bey, Milli Kıraat kitabının başına Türkiye ve Balkan yarımadasının siyah-beyaz resmini koymuş, 1912-1913 Balkan Savaşı sırasında kaybettiğimiz Avrupa topraklarını siyah renkle gösterip ortasına Türk bayrağı yerleştirerek çocuklara-gençlere, “kaybedilen ata topraklarının hatırlayın-unutmayın!” demek istemiştir.
   Milli Kıraat ders kitaplarının bir özelliği de bugün Türkçe veya diğer ders kitaplarında mutlaka aranan, olmazsa olmaz sayılan görselliktir. Fuat Köprülü’nün, dönemin zor şartları altında, sarı kağıda basılan Milli Kıraat kitabının çeşitli sayfalarına, içindeki metinle ilgili siyah-beyaz, karakalem resim eklettiği görülür. Türk ve dünya edebiyatından seçilen okuma ve şiir metinleri, değerlilik açısından günümüzdeki pek çok Türkçe ders kitabına parmak ısıttıracak niteliktedir. Mazinin bu tür değerlerini eserlerini günümüze taşıyarak onlardaki güzelliklerden yararlanmak, mazi hırdavatçılığı değildir, zengin madene yeniden dönmektir.   

YORUM EKLE

banner75