Devlet gözetiminde zehirleme…

   Devlet, vatandaşını, göz göre göre zehirler mi?
   Devlet, vatandaşının zehirlenmesine göz yumar mı?
   Acı ama gerçek… Bahsedilen devlet KKTC ise, gözlerini kapar… Vatandaşı zehirlenir, kanser olur… İhmali olan siyasiler, karar vericiler, zehirlenip kanser olup, ölen insanların cenazelerine katılıp, sahte gözyaşları döker.
   ***
   Ombudsman’ın, Teknecik Elektrik Santrali ile ilgili hazırladığı raporda, santralin, her türlü canlıyı zehirlediğini belgeledi. Raporunda, Teknecik Elektrik Santrali’nin, tüm canlılara ve doğaya zarar veren çok ciddi bir çevre felaketine yol açtığını bildirdi.
   Başyazımızın bütünlüğünde yer alsın diye işte rapordan bazı alıntılar.
    “… 26 Aralık 2019 tarihinde son gelen akaryakıtın örnek alınmasında şahsen biz de hazır bulunduk.
    Gemiye çıkarak, uzmanlar, tasdik memuru ve ihaleye çıkan şirket temsilcisi ile bu örneklerin alınmasına eşlik ettik. Bu konu basına yansımıştı.
   Alınan örneklerde maalesef Bakanlar Kurulu’nun belirlediği yüzde 1 kükürt oranın üzerinde bir orana rastladık. Daha sonra 18 Ocak 2020 tarihinde de akaryakıttaki kükürt değerini yüksek bulduk.
   Bu akaryakıt yandığında hem makinelere zarar verir, hem de emisyon olarak, yani yaydığı hava olarak Çevre Dairesi’nin belirlediği sınırların çok çok üzerine çıkıyor.
   Çevre Dairesi ilk hazırladığı raporu, neticelerin çok kötü olması nedeniyle yayınlamamayı uygun gördü. O rapor ışığında Elektrik Kurumu’na bazı önerilerde bulundu ve eksikliklerin giderilmesi talep edildi. Ayrıca ceza da yazıldı.
   … Biz Koronavirüs’ten korkuyoruz ancak buradan yayılan hava ile her gün zehirleniyoruz. Yavaş yavaş her gün düzenli olarak zehirleniyoruz…
   … Pahalı bir şey olduğu için herkes onu göz ardı ediyor. Ancak olması gereken bir şeydir. Türkiye birkaç tesisini bu nedenle kapattı. Filtre olmaması nedeniyle emisyonda oluşan sıkıntı nedeniyle kapatıldı. Bu durum hem insanlara, hem de diğer canlılara zarar veriyor. Yani ya filtre takılmalı, ya da farklı bir yakıt türü düşünülmelidir.”
   ***
   Girne sahilleri Teknecik elektrik santrali, Mağusa Körfezi de Kalecik AKSA santrali bacalarından çıkan zehirli dumanlarla zehirleniyor.
   Bu gerçek, milletvekilleri tarafından Meclis kürsüsüne de taşınıyor.
   Sonuç, sıfıra sıfır elde var sıfır.
   Teknecik için ne yazarsan Kalecik AKSA için de geçerlidir.
   Zamanında, yüzde bir kükürt oranlı yakıt kullanılırsa bacalarda filtreye gerek yok denmişti. Ancak tablo ortada. Filtre takmayan anlayış, yüzde 1 kükürt oranlı yakıt konusunda da özen göstermiyor.
   İnsan haklarına saygının yüksek olduğu bir ülkede, ihmalden öte cinayet işlevi gören bu ihmal olsa, ihmali olanlar yargıda en ağır şekilde cezalandırılır.
   Burası KKTC… Devletin en temel görevlerinden biri vatandaşının zehirlenmesine göz yummaktır!!!
   Koltuk derdinden muzdarip siyasilerin söyleyecek sözü varsa, buyurup söylesinler.

 

YORUM EKLE

banner75