Devlet hastanelerimiz ve hekimlerimiz bizim için çok önemlidir

Sağlık alanında, şartlı dahi olsa uzlaşmaya varılması önemlidir.

Halkımız, hekimlerin grevinin son bulmasıyla rahat bir nefes aldı.

Hekimlerin üç günlük eylemi herkesi etkiledi.

Hasta olanlar da olmayanlar da grev günlerinde endişeliydi, çünkü “sağlığımızdan” vazgeçemeyiz.

Gerçekleşen grevle; devlet hastanelerinin, hekimlerinin, sağlık çalışanlarının bizim için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

Ortaya çıkan sıkıntılardan dolayı zaman zaman devlet hastanelerinden şikayet ediyoruz.

Eski binalar, akmayan sular, bozuk cihazlar, çalışmayan asansörler, bulunamayan ilaçlar, yoğunluğundan dolayı bizimle yeterince ilgilenemeyen hemşireler veya hekimler nedeniyle zaman zaman moralimiz bozuluyor, kızıyoruz.

“Bu sorunlar neden çözülemiyor?” diye isyan ediyoruz, yetkililerden sorunları çözmesini, halkımızı mağdur etmemesini istiyoruz.

Tüm sıkıntılarına rağmen yine de çok iyi doktorların, hemşirelerin, sağlık çalışanlarının devlet hastanelerimizde olduğunu biliyoruz.

Yine en zor zamanlarımızda bize şifa sağlayacak olanın devlet hastanelerimiz olduğunun farkındayız.

Birçok insanımız özel hastanelerden hizmet alabilecek maddi güçte değildir, o nedenle devlet hastanelerimiz tek sığınacağımız yerimizdir.

Öfkemize yenilip de hastanelerimizi yerden yere vurmayalım, hekimlerimize, hemşirelerimize, sağlık çalışanlarımıza sahip çıkalım.

Elbette hastanelerdeki sorunların da çözümlenmesi gerekiyor.

Hastanelere insanlar korkarak değil, gönül rahatlığıyla gitmeli, sorunlar, eksikliklerle karşılaşmamalı.

Hastanelerdeki hekimler, hemşireler ve diğer sağlık görevlileri de ne kadar yoğun ve yorgun olsalar da halka güler yüzlü, ilgili davranmalıdır.

Bakanlık ya da hükümet ile hekimler arasındaki tartışmadan vatandaşlar mağdur olmamalıdır.

Bu üçgende en masum olan, hiç kabahati olmayan ve zarar görecek olan halkımızdır.

O nedenle önceki gün hekimlerle bakanlık arasındaki uzlaşıya en fazla sevinen halkımız olmuştur.

Üç günlük grev süresince devlet çalışanı hekimler, bakanlık ve serbest çalışan hekimlerin bir birine düşman taraflar gibi davranmaları da halkımızı üzmüştür.

Devlet çalışanı hekimler de serbest hekimler de bakanlığımız da bizimdir, üç tarafın bir birini suçlaması, kavga etmesi istediğimiz şey değildir.

Tümüne de ihtiyacımız vardır.

Olaylara yüzeysel bakmamalı ve bazı kötü örnekler nedeniyle genelleme yapmamalıyız.

Hekimler eylem ve grev yaparken, sanki hiçbir şey olmamış da keyfi grev yapıyorlarmış diye suçlanmaları neresinden bakarsanız bakın haksızlıktır.

Bu yönde yayınlar, açıklamalar görüyoruz.

Defalarca isteklerini anlatmalarına, hepimizin de tanık olduğu sorunları sıralamalarına rağmen “Ne istediklerini anlayamadık... Ne istediklerini kendileri de bilmiyor” demek, gerçekleri görmemek ve art niyet taşımaktır.

Hastanelerde karşılaştığınız ve şikayet ettiğiniz sorunların yaşanmaması için hekimler eylem ve grev yapmaktadır.

Hekimler siz vatandaşlarımız mağdur olmasın diye uğraşmaktadır, eğer hekim memnun değilse, eğer hekim iyi bir ortamda çalışamıyorsa, eğer hekim verdiği hizmetten kendisi bile memnun değilse halk nasıl memnun kalacak?

Hekimler, yalnızca maaş ve özlük hakları için değil, sorunsuz çalışabilecekleri, altyapısı düzgün, halka sağlıklı hizmet verebilecek çalışma ortamı, düzgün hastaneler de talep etmektedir.

Hekimlerin mücadelesi halk mücadelesiyle eşdeğerdir, bu nedenle olaylara bakarken at gözlüğüyle değil daha geniş bakmalı ve gerçekçi olmalıyız.

Sağlık Bakanlığı’nı da işi uzatmadan hekimlerin önerilerini dikkate almasını ve hekimlerin talep ettiği takvimlendirmeye itiraz etmemesi nedeniyle takdir ediyoruz.

Ümit ederiz ki bakanlık vaat ettiklerini fazla oyalamadan, taahhüt ettiği tarihlerde yerine getirir.

Temenni ederiz ki gelecek günlerde sağlıkta sorunları konuşmayız.

 

YORUM EKLE