Alışkanlıklarınızı gözden geçirin

banner37

Hep rahat oturmaktansa, girişimlerde bulunmak daima en iyisidir. Yapabileceklerimizden daha azını yapmayı seçtiğimiz zaman, değerlendirmemizde yaptığımız bu hata kendimize olan güvenimizi etkiler

Alışkanlıklarınızı gözden geçirin
banner90
banner99

Mine CANOVA

Bu hatayı her gün tekrarladığımızda ise, yapmamız gerekenden daha azını yapıyor olmakla kalmaz, olmamız gerekenden daha azı olduğumuzu da görürüz. Bir tek hatanın ve rahatlığı seçmenin, üzerimizdeki birikimli etkisi yıkıcı olabilir.

İyi belirlenmiş bir takım hedeflere sahip olmak, her türlü hayat planının en gerekli bölümlerinden birisidir. İşe küçük aktivitelerle başladığımız takdirde, kendimizi disipline etme sürecini de devreye sokmuş oluruz. Her gün disiplinle uyguladığımız en küçük aktivite bile, hayatımızı sonsuza kadar değiştirebilecek olan inanılmaz bir süreci başlatabilir.

Alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirmeden, geleceğimizi tasarlayamayız. Akıllıca yaptıklarımızın sayısını artırmadıkça, gelecekteki ödüllerimizin sayısını da artıramayız. Hayallerimizi planlara, planlarımızı hedeflere, hedeflerimiz ise, bizi daha iyi bir geleceğe doğru her gün bir adım daha yaklaştıracak olan küçük günlük aktivitelere dönüştürmeye başlamalıyız.

Bulunduğumuz yerden ve elde ettiklerimizden memnun değilsek, geleceğimizi hazırlamanın en doğru zamanı -ŞİMDİ-dir. Kendimizi -ŞİMDİ- değiştirmezsek, gelecekte sahip olacaklarımız da değişmeyecektir. Kişi hep aynı tohumu ekerse, alacağı üründe farklı olmayacaktır.

Gerek iş, gerekse de özel hayatımızdaki günlük ilişkilerimizin çoğunu duygusal yapımız idare eder. Zaten davranışlarımızı belirleyen de, yaşadığımız deneyimlerimizin duygusal tarafıdır. Yaşadığımız olaylar ile ilgili olarak hissettiğimiz duygular ya bizi olduğumuz yerde dondurur, ya da hemen eyleme geçmek için bize ilhamlar verirler

Bugünü ne derece etkin ve verimli kullanabildiğimiz, büyük ölçüde geçmişimiz ile ilgili tutumlarımız tarafından belirlenir. Bugünün bize sunduğu en güzel fırsatlardan birisi de bir değişim sürecini başlatma imkanını vermesidir. Bugün yani şimdi, başlangıcını yaptığımız her şeyi önce kafamızın içinde oluşturmalıyız.

banner134

Gelecekte elde edeceğimiz her ödülün bir bedeli vardır. Geleceğin bizden istediği bedeli ödeyebilmemiz için, geçmişimizden ve bugünümüzden daha iyi bir hale getirebilmeyi yoğun bir şekilde arzu etmemiz gerekir. Her birimiz, hayallerimizi gerçekleştirebilecek zihinsel, ruhsal, entelektüel ve yaratıcı güce sahip bulunmaktayız. Herkeste bu güçten vardır. Yapmamız gereken tek şey, sahip olduklarımızın farkına varmak, onları geliştirmek ve ondan sonra da bu güçleri eyleme dönüştürmektir.

Başarı, ödüllerine ihtiyaç duyan ya da onları arzulayan, ama yerlerinde çakılı duran kişilere doğru değil, ilerleme arayışı içerisinde olan insanlara doğru gelir. Şunu hiç unutmayın ki, hayat, ihtiyaçlarımız oranında değil, eyleme geçtiğimiz oranda bizi mükafatlandırmak üzere tasarlanmıştır.

Dengeli bir hayat felsefemiz, engin bir karakterimiz, hayata karşı olumlu bir tutumumuz olabilir: ama bu değerleri işe yarar hale getirmedikçe ilerlemekten ziyade mazeret üreten bir kişi haline gelebiliriz.

Nasıl düşündüğümüz ve nasıl bir tepki verdiğimiz, hayatlarımızı, diğer bütün etkenlerden daha fazla etkiler. Algılama, yargılama ve hayatımızdaki ana konular ile ilgili karar verme şeklimizi değiştirebildiğimiz takdirde hayatlarımızı da değiştirmiş oluruz.

Bu gününüz dünden, yarınınız bu günden daha güzel olması dileğiyle.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75