Beyaz renk ve çiçek, sofların vazgeçilmezidir

banner37

Kusursuz bir davet sofrası kurmak, iyi bir menü hazırlamak değil sadece

banner87
Beyaz renk ve çiçek, sofların vazgeçilmezidir
banner90
banner99

Sofra düzeni ve sunuş biçimi de en az pişirdiğimiz yemek kadar önemli. Zevkle hazırlanmış bir masa iştah açıp göz okşayacağı gibi, ev sahibinin konuklara verdiği değeri simgeler. Sadece mideye hitap eden davet hafızalardan kolay silinir.

Damak zevkinin yanında sofra sanatını da sergileyebiliyorsanız, unutulmayacak bir ziyafet hazırlamış olursunuz. Konuk sofrasında en önemli unsurlardan biri de renktir. Akla ilk gelen ise, beyazdır. Çünkü beyaz, her parçayla uyum gösteren, masada her türlü zevkle bağdaşabilen imtiyazlı bir renktir.

Açık havada kurulan samimi yaz sofralarında öğlen yemekleri için cıvıl cıvıl renkler tercih edilse de, resmi bir akşam yemeğinde beyazdan vazgeçmeyin. Yemek takımında beyaz, her tür mobilya ve sofra stiline gidecek kullanışlı bir seçimdir.

Özellikle kenarları kendinden desenli ya da sulu beyaz takımlar davet sofraları için idealdir. Beyaz takımların altına serilecek örtü de beyaz olmalı. Beyaz iş, dantel ya da fisto, bu düz beyaz örtülere renk katan aksesuarları oluşturuyor.

Davet sofrasının en önemli süsü peçetelerdir. Kağıt peçetelerden kaçının. Örtünüzde sadeliğe yer verseniz de peçetelerde gösterişten çekinmeyin. Masada farklı ve uyumsuz renklere yer vermeyin.

Masada ikinci önemli unsur da çiçeklerdir. Masa ne kadar dolu olursa olsun, kenarında, köşesinde bir demet çiçek konulacak yer bulunur. Sadece masayla yetinmeyip, masanın yakın çevresine etajer, büfe gibi yerlere yerleştireceğiniz çiçekler, küçük yemek odasında masanın ufkunu genişletmek ve zevkli bir ortam yaratmak için düşünülecek en güzel çare. Çiçekler; mevsimine, öğüne ve mobilyaya göre seçilmeli. Bahar ya da yaz aylarında bahçe ve balkonunuz yoksa, kapalı bir yerde yemek yiyorsanız çiçeklerle salonda bir bahar havası estirebilmek sizin elinizde.


Sıcak bir bahar günü kurumuş kır çiçekleri, ortanca ve papatyalar arasında verilen öğle yemeği, konuklarınıza oldukça cazip gelecektir. Akşam yemeği için masa renginize uygun laleler daha şık duracaktır. Kış sofralarını en ekonomik yoldan yılbaşı çiçekleriyle süsleyebilirsiniz. Sofra düzenlemesinde göz önüne alınacak en önemli noktalardan biri de sadeliktir. Masa, fazla doldurulmamalı ve gerekli malzemeler dışında ekmek sepeti, içki şişesi, meyve tabağı gibi yan faktörler masaya en yakın köşeye konmalıdır.


İyi bir menü ve sofra düzeninden sonra, sunma biçimi de ayrı bir hüner gerektiriyor. Her tabak için olmasa bile ortaya koyacağınız birkaç meze çeşidinde, tablosunu süsleyen bir ressam titizliğinde çalışarak konuklara sanatınızı kanıtlayabilirsiniz. Sofra düzeni görgü ve kültürün simgesidir.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2017, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75