Bir dokunuşla ne değiştirebiliriz? - *mudra *

banner37

Bildiklerimiz, sadece bir damla, bilmediklerimiz ise, bir okyanustur…Isaac Newton

Bir dokunuşla ne değiştirebiliriz?  - *mudra *
banner90
banner99

Pınar SAVUN

Mudra, şifaya ulaşmak amacıyla el parmakları kullanılarak yapılan çeşitli hareketlere verilen isimdir. Hatha Yoga’nın bir parçası kabul edilirler. Bu nedenle mudralarla şifaya  parmak yogası da denir.

Mudraların Faydası Nedir?

Her bir parmak ucunda bulunan sinirlere temas edilerek, sinirsel bir aktivite başlatılır ve her bir mudra, bedenin bir başka bölgesine ya da zihinsel - ruhsal bir duruma şifa verir. Her elin 5 parmağı ayrı bir enerjiyi temsil eder.

 Bir parmak ile bir diğerine dokunma yoluyla bedenimizi ve zihnimizi etkin bir şekilde uyarabilir ona tesir edebiliriz. Muhteşem değil mi?

Beynimizin belirli bölgelerinin bedenimizde yansımasını oluşturan bölgeler mevcuttur. Beyindeki bölgeler ile bedendeki bölgeler arasında bir nevi iletişim kanalı gibi bir ilişki bulunmaktadır. Akupunktur ve refleksoloji gibi dalların ana uğraşları bu ilişkiler üzerinedir.

Mudralar içinde uygulamada en sık karşılaştıklarımız el mudralarıdır. Buna “parmak yogası” adı da verilmektedir. Parmak ucundaki sinirlerin uyarılması ile bedenin ilişkili olduğu bölgelere şifa iletilmektedir.

Gizemli olan daima tanrısal olana değmektir. Böylece her bir mudra bizleri kozmik şuura bağlayan özel bir bağ oluşturmaktadır.Yoga’nın en tanınmış el mudrası olan Chin-Mudra (yukarıdaki duruş) sembolü altında özellikle bu mana gizlidir. Başparmak kozmik (tanrısal) olanın sembolüdür ve işaret parmağı bireyselliğin (insanın) şuurunu temsil eder. Yoga’nın en son ya da duruma göre ilk hedefi insanın kozmik şuur ile bir birlik oluşturmasıdır. Bu duruşla insan kavuşma ve özlemini ifade eder.

El parmakları ile yapılan mudra hareketleri; hafıza gücünü arttırma, zihinsel bozuklukları tedavi etme, romatizmal hastalıklarla savaşma vb. birçok şifa içeren özelliğe sahip.

Peki, mudra hareketleri nasıl yapılır? En önemli mudra hareketleri hangileridir?

Bu konuya  bir testle başlayalım; Başparmağınızı ve işaret parmağınızı birbirine değdiriniz ve bu esnada birkaç dakika olağanüstü güzellikte bir şeyi (bir doğa olayı, sportif bir başarı anı, alınan bir ödül…vs.) düşünün. Ne olduğu önemli değil yanlızca bu sizi pembe bulutların üzerine uçursun. Şimdi başparmağınızdan akan enerjiyi hissetmeye çalışın. Parmağınızın enerjisini  hissedin. Bir fark hissediyor musunuz?

1 . Hava mudrası ( Vayu Mudra )

Bu harekette, öncelikle işaret parmağınızı aşağı doğru kıvırmanız, ardından da başparmağınızı kıvırdığınız işaret parmağının üzerine basılı tutmanız gerekiyor. Diğer üç parmağınızı ise düz ve birbirine bitişik şekilde yukarıya doğru konumlandırmalısınız.

Bu hareket; romatizma, gut, yüz felci, omurga iltihabı gibi rahatsızlıklara iyi geliyor. 

2 . Su mudrası ( Varuna Mudra )

Başparmak ucu ile küçük parmak ucunu birleştirerek, bu hareketi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer üç parmağınızı bitişik bir şekilde uzatmalısınız.

Bu hareket, kas erimesini önleme, bağırsak iltihabını iyileştirme, mideyi koruma gibi görevler üstleniyor.

3 . Güneş Mudrası ( Surya Mudra )

Başparmak ucu ile yüzük parmak ucunu birleştirmeli, diğer üç parmağınızı bitişik olmayacak şekilde uzatmalısınız.

Bu hareket; kilo aldırma, cilt sağlığını güçlendirme, cilde parlaklık kazandırma, vücudu aktivite etme gibi önemli etkiler gösteriyor.

 4 . Isı mudrası ( Linga Mudra )

Öncelikle iki elinizin parmaklarını iç içe geçirmeli, ardından sol elinizin başparmağını yukarı doğru uzatarak, bu parmağınızı sağ elinizin işaret parmağı ile sarmalısınız.

Bu hareket; akciğerlere güç veriyor, vücudu canlandırıyor, bronşit ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara iyi geliyor.

banner134

5 . Sindirim mudrası ( Apana Mudra )

Öncelikle yüzük parmağınız ile orta parmağınızı içeri doğru kıvırmalı, ardından başparmak ucunuz ile bu iki parmağınızın ortasına dokunmalı, diğer iki parmağınızı da serbest bir şekilde uzatmalısınız.

Bu hareket, kabızlığı iyileştiriyor, toksinleri vücuttan atıyor ve şeker hastalığına iyi geliyor.

 Mudra hareketleri bunlarla sınırlı değil. Mudraları beş dakika uygulamak yeterlidir. İsterseniz zamanla süreyi daha da artırabilirsiniz.  Sizler de bu hareketleri deneyerek, kısa süre içerisinde işe yarayıp yaramadığını kendiniz deneyimleyebilirsiniz.

Sevgi ve bollukla kalın.

Beklemek ve ummak insan bilgeliğinin iki temel direğidir


 Francesco Dominco Guerrazzi
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 15:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75