Çocuk gibi

banner37

Eğer bir gün yolunuzu kaybederseniz bir çocuğun gözlerinin içine bakın. Çünkü bir çocuğun bir yetişkine öğreteceği çok şey vardır

banner87
Çocuk gibi
banner90
banner99

Ünlü yazar Paulo Coelho’nun dediği gibi “Bir çocuğun bir erişkine her zaman öğretebileceği üç şey vardır: 1. Nedensiz yere mutlu olmak, 2. Her zaman meşgul olabilecek bir şey bulmak, 3. Elde etmek istediği şeyi var gücüyle dayatmak.”

Evet çocuklardan öğrenebileceğimiz çok şey olduğu doğrudur…

İnsanlar dünyaya gelirken süper bir potansiyelle, çok doğal, özüne hizmet eden bir ruh haliyle geliyorlar. Fakat büyüdükçe toplum ve çevreden öğrenilen değerler, kendi öz değerlerimizin önüne geçmeye başlıyor. Hayata dair birçok yeteneği ve özelliği unutmaya başlıyoruz.

Eğer durup dinlersek, izlersek daha da önemlisi hayat koşturmasında çocuklara vakit ayırırsak kendi özümüzde var olan ve unuttuğumuz insana mutluluk veren değerleri tekrardan öğrenmeye başlarız.
 

Peki çocuklardan öğrenebileceğimiz en önemli değerler nelerdir? İşte bazıları…
 

An’ı Yaşamak:

Çocuklar anı yaşarlar… Onlar o anda keşfettikleri şeylere odaklanırlar. Geleceği ve geçmişi düşünmezler. Gelecek için endişelenmez, geçmiş için üzülmezler. Sadece şu anı yaşarlar.
 

Özgürce Yaşamak

Çocuklar, biz yetişkinler gibi, içlerinde çok gizli duygular taşımazlar. Sevinçlerini, kızgınlıklarını üzüntülerini hiç gizlemeden hissettikleri gibi yaşarlar. Dışarıya da bunu yansıtırlar. Kendi içlerinden geldiği gibi davranırlar. Hayatlarını özgürce yaşarlar. Davranışlarında gizli, saklı yada sahte hiç birşey yoktur. Bu yüzden kin tutmazlar, stres ve sıkıntı yapmazlar.
 

Korkusuz Olmak

Çocuklardan öğrenebileceğimiz en önemli derslerden biri de korkusuz olmaktır. Çünkü korkular sonradan öğrenilir. Bu konu ile ilgili olarak Eckhart Tolle “Ancak yetişkin dünyasında / dünyamızda bir çok korku; kendi beynimizin yarattığı bir illüzyondur. Aslında olmayan şeyler için yaşadığımız korkulardır.” Bunlardan bazıları: Eleştirilme korkusu, başkaları tarafından yargılanma korkusu, reddedilme korkusu, gelecek korkusu, bilinmezlik korkusu...vb. Baktığımız zaman bu korkuların hiç birinin çocuklarda olmadığını görürüz.
 

Koşulsuz Sevgi

Çocuklardan karşılık beklemeden vermeyi ve koşulsuz sevgiyi de öğrenebiliriz. Anne-babası olarak size, bir arkadaşına, evcil hayvanına yada bir oyuncağına olan sevgilerini gözlemlemeye, anlamaya çalışın. Koşulsuz sevgiyi göreceksiniz.
 

Unutabilmek

Çocuklar üzüntülerini, kırgınlıklarını ve hayal kırıklıklarını çok çabuk unuturlar. Kolayca affeder ve unuturlar. Kin tutmazlar. Halbuki bizler yetişkinler olarak; çoğunlukla “ego”larımızının esareti altındayız.
 

Mutlu Olmak

Hepimiz mutlu olmak istiyoruz! Bu konuda hiçbir şüphe yok. Fakat içimizde mutlu olabileceğimize dair kuvvetli şüpheler mevcut! Bunun için çocukları gözlemlemeniz yeterli. Küçük şeylerle de mutlu olunabileceğini çocuklara bakıp görebilirsiniz.
 

Doğruyu Söylemek

Çocuklar yalan, dolan, plan, entrika bilmezler. Kalplerindeki temizliğin eseri olarak, hep doğruyu söylerler. Eğer hepimiz çocukluğumuzda ki masumiyetimiz ile kalmış olsak, bu dünya çok daha yaşanılır ve çok daha güzel bir yer olurdu. Gerçek dostluklara ve samimiyete daha fazla rastlanırdı.
 

Hayal Gücü

Hayal olmadan hiç bir ilerleme ve gelişme olmaz. Bu yüzden belki çocuklardan alacağımız en önemli ilham, onların hayal gücünün sınırsızlığı ve renkliliğidir. Belki onlar sayesinde, geçmişte unuttuğumuz, baskıladığımız hayallerimizi tekrardan hatırlayabiliriz. Belki tekrardan o hayallerin büyüsüne kapılıp, içimizdeki o muhteşem potansiyelin ardına düşebiliriz.

İçinizdeki çocuk ruhunuzu korumanız dileğiyle mutlulukla kalın.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2018, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75