banner6

Değişimin önündeki engel

banner37

Çoğu insan değişmek ister, değişir fakat kısa süre sonra eski alışkanlıklarına geri döner… Bunun nedeni nedir hiç merak ettiniz mi?

Değişimin önündeki engel
banner151 banner143

Mine CANOVA

Kilo verirsiniz fakat kısa bir süre sonra verdiğiniz kiloları geri alırsınız. Niye?

İrade gücüyle kendinizi kısa süreliğine değiştirebilirsiniz fakat çevrenizi değiştirmezseniz değişim sadece kısa süreli olarak kalacaktır.

Fiziksel durumunuz, neler okuduğunuz, neler seyrettiğiniz, kimlerle vakit geçirdiğiniz, zamanınızı nerede geçirdiğiniz, neler düşündüğünüz, nasıl beslendiğiniz değişimin kalıcılığını sağlayan çevresel etkenlerdir.

Çevrenizi dizayn etmekle uzun süreli değişim kalıcılığını sağlar. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu yaşamak istiyorsak öncelikle çevremize bakmalıyız.

Hepimiz aslında bulunduğumuz çevrenin bir yansımasıyız. Bizi yücelten, besleyen, geliştiren bir çevrede olabileceğimiz gibi bizi gerileten bir çevreye de sahip olabiliriz.

Evrende her şey birbirine bağlıdır. Bir alanda yapılan bir değişiklik diğer alanların da değişimini sağlar.

Öncelikle çevremizden aldığımız, beslendiğimiz bilgileri ölçmekle başlayabiliriz. Sosyal medyadan, televizyondan, çevremizde bulunan insanlardan ne türde bilgiler alıyoruz. Bunlar genellikle pozitif mi? Negatif mi? Bizleri ileriye götürecek bilgiler mi yoksa gerileten türden mi?

Yapılan araştırmaya göre çevremizden elde ettiğimiz bilgilerin p-80 oranı bizi zenginleştirmeyen, mutlu etmeyen bilgilerdir. Tam tersi insanların esas mutsuzluk sebepleridir. Peki bunu nasıl tersine çevireceğiz. Öncelikle bize gelen bilgilerin farkına vararak, gün içerisinde bizi besleyen bilgileri daha bilinçli seçerek tabi ki…

Ne kadar değersiz, çöp şeylerle beslenirsek, o kadar değersiz ve çöp şeyleri etrafımıza veririz.

Sağlığın, mutluluğun ve zenginliğin kaynağı enerjidir. Enerjiniz bol olduğunda kendinizi mutlu sağlıklı ve zengin hissedersiniz. Tam tersi enerjiniz düşük olduğunda depresif, hayat akışında olamama, konsantre olamama sorunları yaşamaya başlarsınız.

Enerji çevremizden aldığımız etkenlerden oluşur. Gün içerisinde genellikle nasıl besleniyorsunuz. Hazır konserve gıdalarla mı yoksa taze sebzelerle mi? Etrafınızdaki insanlar genellikle pozitif mi? Negatif mi? Zamanınızı daha çok bilgisayar başında ve floresan ışığında mı geçiriyorsunuz yoksa gün ışığında mı? Tüm bunlar enerji seviyesini etkileyen en büyük temel nedenlerdir.

Yapılan araştırmalarda uzun sürede her zaman çevre koşulları iradeyi yenmiştir.

Sizin kendinizi oluşturan güç, beceri, yetenek, kişisel değerleriniz, inançlarınız her zaman çevreden etkilenmektedir. Bundan dolayı çevrenizle iyi bir ortak olmanız gerekir. Çevreniz sizi destekleyen, güçlendiren bir ortağınız olması lazım. İyi dizayn edilmiş bir çevre her zaman akışta olmanızı sağlayacaktır.

Dizayn etmek, farkında olmak dereken şundan bahsediyorum; Öncelikle fiziksel çevrenize bakmakla başlayın… Ev, ofis, çalışma masanız, arabanız, biriktirdikleriniz, araç gereçler, dolabınız, aslında etrafınızda gördüğünüz her şey, eğer iyi dizayn edilmişse daha enerjik ve odaklı oluyorsunuz… Eğer gereksiz şeylerle doldurmuşsanız enerjiniz düşük, odağınız zayıf kalıyor.

Öncelikle etrafınızdaki kırık eşyaları, kullanmadığınız araç gereçleri, kullanmadığınız giyisilerinizi vermekle başlayabilirsiniz. Bunu evinizdeki odaları dolaşarak verilecekleri bir liste haline getirmekle başlayabilirsiniz. Bunu yapıp fazlalıklardan kurtulduğunuz zaman ne kadar rahatladığınıza inanamayacaksınız.

Gün içerisinde tolere ettiğiniz küçük şeylerin birikerek sizi ne kadar aşağıya çektiğini, enerjinizi çaldığını fark edip şaşıracaksınız.

Eğer çevrenizi istediğiniz gibi düzenlerseniz enerjinizi her şeyi başaracak şekle getirebilirsiniz.

Fiziksel çevre düzenlemenizi daha sonra ilişkilerinize de yansıtabilirsiniz.

Aile, arkadaşlar, meslektaşlar, komşular, sizinle günlük iletişime geçen herkes için yapabilirsiniz. İnsan doğası gereği konfor alanından çıkmak istemez. İnsanlar genellikle tanıdık olan ortamlarını değiştirmek istemezler. Kendilerini geliştirecek yeni ortamlara girmektense tanıdık ama kendilerini geliştirmeyen ortamlarda kalmayı tercih ederler. Böylelikle sabit ve konfor alanında kalıp değişime direnirler. Böylece uzun vadeli değişim hiçbir zaman gerçekleşmez.

Kendinizde kalıcı değişiklik yaratmak istiyorsanız kendinize şu 3 soruyu sormakla başlayabilirsiniz.

1) Niye bu çevrenin içindeyim?

2) Niye bu çevreyi tercih ettim, ediyorum, edeceğim?

3) Bulunduğum yer istediğim yer mi?

Bulunduğunuz çevre istediğiniz çevre ise, sizi destekliyorsa bulunmaya devam edin değilse çevrenizdekileri, araç gereçleri fazlalıkları elemeye çalışın… Ne zaman mı? Bunu hemen yapın…

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2017, 13:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104