banner6

Dekorda geri dönüşüm

banner37

Birçok eşya, aslında geri dönüşüm fikirleri ile yeniden işlev kazanabilir…

Dekorda geri dönüşüm
banner151 banner143

Özlem Üstüner POZAN

Merhaba sevgili okurlar,

Bu hafta sizlerle günümüz tüketim çağında bazı kullanmadığımız eşyalara aslında biraz rötuşlar yaparak nasıl kullanışlı bir dekorasyon objesi haline getirebileceğiniz ile ilgili bazı ipuçları vermek istiyorum.

Kullanılmayan ve depo alanlarında, kilerlerde bekleyen ya da gözümüzün önünde olmasına rağmen değerlendiremediğimiz birçok eşya, aslında geri dönüşüm fikirleri ile yeniden işlev kazanabilir.

İhtiyaç duyduğumuz bazı ürünleri direkt hazır olarak satın almaktansa, evdeki en basit malzemeler ve yaratıcılığımız ile tasarlayabiliriz. Geri dönüşüm fikirleri ile tasarlanan birçok ürün, aynı zamanda kullanıldığı mekanlara renk ve hareketlilik de kazandırmaktadır. İster mutfakta kullanılabilecek işlevsel bir ev aleti, isterseniz de duvarları ya da tavanları süsleyebilecek dekoratif ürünler tasarlayabilirsiniz. Bunun için büyük yeteneklere de gerek yok. Geri dönüşüm mantığı sayesinde artık ev ve iş yerlerinde gereksiz eşya birikimi de son bulacaktır. Kiler ve depolarda gereksiz yer kaplamaları olmayacak ve düzen sağlanacaktır. Çöpe atılmaya kıyılamayan eşyalara yeniden işlev kazandırmak, tasarruf ve düzen açısından en iyisidir.

Görseldeki örnekleri incelerseniz boş teneke kutularını birçok yerde satılan halatlarla sararak nasıl şık vazolar haline getirebileceğinizi görebilirsiniz.Daha büyük boş tenekeleriniz var ise üzerine baskılı kağıtları kaplayarak  fonksiyonel bir havluluk haline dönüştürebilirsiniz.

Sürekli kullanıp attığımız şampuan şişelerinin aslında çocuklarınızın odasındaki dağınıklığı eğlenceli bir şekilde düzenlemeye yardımcı olacak kalemlikler olarak kullanmak bence çok yaratıcı bir fikir.

Yapılmış tadilatlardan kalma eski kapıları resim çerçevesi hatta askılığa dönüştürmek evinize inanılmaz bir etki yaratmaz mı sizce de?

Kullanmadığınız çatal bıçaklara şekil vererek neler yapılabileceğine görseli inceledikten sonra siz de şaşıracaksınız.

Eski boya bidonlarını ahşap mandallarla kaplayarak çok şık sepetler haline getirebilirsiniz,eminim çok işinize yarayacaktır.

Geri dönüşüm fikirleri için verilen örneklere bakıldığında, çoğunlukla çöpe atılabilecek malzemelerin hayal gücü ile ne kadar değerlenebileceğini görebiliriz. İhtiyacımız olan ürünleri hazır olarak satın almadan önce, tasarlayabilir miyiz diye mutlaka kontrol etmeli ve kullanılmayan ürünleri bu anlamda değerlendirmeliyiz.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2017, 12:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104