banner6

Dolunay veya yeniay doğumlu olmak ne anlama geliyor?

banner37

"İçinde bulunduğunuz ayın potansiyellerini, nasıl geçebileceğini, dinamiklerini en iyi özetleyen unsurlardan biri astrolojide o ayın içerisinde gerçekleşen yeniay ve dolunay döngüleri ve bunu kişisel haritalarımız üzerindeki etkileridir." diyen Astrolog Bahar Bozkurt, dolunay ve yeniay enerjisinin doğum haritasına nasıl etki ettiğini açıklıyor.

Dolunay veya yeniay doğumlu olmak ne anlama geliyor?
banner99

Ay döngüsünün bir ay süresi zarfında 8 adet fazı vardır. Bunlar yeniay, hilal, ilkdördün, kambur ay, dolunay, azalan kambur ay, sondördün ve balzamik ay fazıdır. Kişisel haritalarda bu görünümlerin her biri kişiye ait farklı motivasyonları işaret eder. Bunların içinde en çok konuşulanı tabii ki yeniay ve dolunay zamanlarıdır. Peki nasıldır yeniay veya dolunay etkili bir haritaya sahip olmak?

 YENİAY

Yeniay enerjisi, adı üstünde; daha çok içinde başlatma enerjisi barındıran, tabiri caizse biraz Koç enerjisinde kalan, tecrübesiz diye nitelendirdiğimiz ama heyecanlı bir titreşimdir. Yeniay doğumlu kişiler liderlik etmek, bir durumu başlatmak, öncülük etmek için aranılan insanlardır diyebiliriz lakin başlattıkları konuyu sonlandırmakta kimi zaman zorlanabilirler. Heyecanla hareket ettikleri ve olaylara düşünmeden hemen dahil olmalarından dolayı, durumları objektif ele almakta zorlanabilirler. Karma astrolojide eril-dişil enerji dengesi çok önemlidir. Yeniay eril ağırlıklı bir enerji olduğundan; yeniay doğumlu erkekler empati kurmakta zorlanırlar ve bu nedenle (İlk 15 derecesi özellikle) maalesef ki oldukça kaba olabilir. Kısaca yeniay doğumlu erkek ve kadının üzerinde ki etkileri farklıdır. Kadınlarda ise daha çocuksu, daha tutkulu bir ruh taşıdıklarını gözlemleyebilirsiniz.

Yeniay da bir konu aniden başlayabilir ve yeniay konusunun hayatımızda neden olduğu başlangıçlar çoğunlukla başka bir konuya bağlı değildir, hızlıca da gelişebilir.

DOLUNAY

Dolunay ise daha çok sonlandırma ve bitirme enerjisini simgeler. Dolunay doğumlu bireyler özellikle kadınlar daha gergin olabilirler lakin empati yeteneği, olayları karşıt açılardan değerlendirme ve farklı merceklerden dünyayı algılama durumu diğer insanlara göre daha yüksektir.

Yeniay aksine dolunay etkisinde bir şeyler sona ererken, mutlaka başka bir şey başlar hayatımızda. Tıpkı eski evinizden ayrılıp orayla olan birlikteliğinizi sonlandırıp, kariyerinizde gerçekleşen yeni bir adım için başka bir eve taşınıyor olmak gibi ya da 5. ev diye tanımladığımız (astrolojide çocuk evi diye de geçer) yerde bir gelişmenin yaşanması, çocuk sahibi olmak gibi bir durum, astrolojik çizelgede tam karşısında yer alan 11. evde (sosyal hayatımız, gelecek planlarımız) bizi biraz daha çevreden uzaklaşmaya iter ve sosyal ortamdaki ilişkilerimizin yavaşlamasına neden olabilir. Kısaca dolunay zamanları etkiler karşılıklı çalışır, bir durumun gerçekleşmesinin başka bir durumun netleşmesine bağlı olması gibi.

Örnek vermek gerekirse dolunay doğumlu Cristina Ronaldo’nun hayatını incelediğinizde yoksullukla başlayan bir yaşantının başka bir yöne doğru nasıl evrildiğini görürsünüz. Farklı durumdaki ekonomik hayatları yaşamında deneyimlemiş olması empati yeteneğini çoğalttığı gibi, yaptığı astronomik rakamlı yardımlarla da adından söz ettirmeye devam etmiştir. Haritasında Ay göstergesi Aslan Burcu’nda da olan Ronaldo göz önünde ve kazanımları arttıkça, tam karşı hatta yer alan Güneş yani kimlik enerjisi ile hümanism, takım çalışması, yardımlaşma enerjisini de dengelemeyi aynı oranda çoğaltmıştır.

KARMİK OLARAK DOLUNAY VE YENİAY HARİTASI

Dolunay ve yeniay etkilerine klasik olarak tanımlarsak bu şekildedir. Peki karmik olarak incelersek, daha derine inersek neden bir harita dolunay veya yeniay olarak gelmiştir diye sormamız gerekir.

Karmik olarak yeniayda doğan insanlar bir kısım sorunlara sahip olabilirler. Buna rağmen enkarnasyon (önceki hayatlar) modelleri için yeni ve bilmedikleri sularda hızla büyüyerek, gelişerek bir hayat geçirirler. Karmik olarak dolunay doğumlu kişiler ise; daha önceki enkarnasyon modelinde yapmış olduğu hataları birebir görüp, bunlarla yüzleşip ve mücadele edip kendilerini tamamlanmaya çalışmak ile uğraşırlar. Üstüne bir de başka gezegenlerinde retro göstergeleri varsa ve fazlaysa hayatta daha da zorlanabilirler. Bu sebeple karmik açıdan değerlendirildiğinde yeniay doğumlular daha az sınava tabi, daha şanslıdırlar diye bir çıkarım yapabiliriz. Karmik olarak ayrıca; dolunay doğumlu bir erkek önceki hayatlarında dişil enerjili hayatlar tecrübe etmiş demektir. Ve bu erkekler hayatlarında daha feminen özellikler taşımaktadırlar. Özellikle Terazi ve Boğa gibi ilişkileri simgeleyen burçlarda dolunay doğumlu olanlar, geçmişte ilişkilerde yaptıkları yanlışları kendisi yaşayarak öğrenecek ve bedel ödeyerek dönüşeceklerdir.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104