banner6

Evinizi hangi renge boyamalı?

banner37

Merhaba sevgili okurlar,bu hafta sizelere duvar boyası rengi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan bahsetmek istiyorum

Evinizi hangi renge boyamalı?
banner150

banner150 banner150

Özlem Üstüner POZAN

Duvar boya renginizi seçerken odanızın fonksiyonunu değerlendirerek karar vermelisiniz.Sadece dinlenmek için kullanılacak olan bir yatak odasını mı dekore ediyorsunuz yoksa bu odada aynı zamanda çalışıyor musunuz? Mutfağınızı sadece yemek yapmak için mi kullanıyorsunuz yoksa aynı zamanda misafirlerinizi de ağırlıyor musunuz?

Duvarlarınızın renkleri odanızın ruhunu yansıtacaktır,o yüzden renk seçimini yaparken mobilyalarınızda tercih ettiğiniz renkleri göz önünde bulundurmalısınız ve  alışverişe çıktığınızda kumaş, halı, fayans gibi önemli unsurların örneklerini  nereye giderseniz gidin yanınızda götürmelisiniz.Renk kartelasından belirleyeceğiniz, odanızda mobilyalarınızla uyumlu olacağını düşündüğünüz renklerden numunelik hazırlatın ve en az 1 m2’lik alanlara uygulayıp renklere gün ışığında  bakın.

Odanız kuzeye bakıyorsa, muhtemelen sınırlı miktarda doğal gün ışığı alacaktır. Odanın zayıf ışığını dengelemek için, duvarlar için camgöbeği mavisi, çuha çiçeği sarısı veya bebek pembesi gibi sıcak, soluk renk tonlarını seçmeniz iyi olur.

Diğer taraftan, güneye bakan odalar genellikle bol miktarda doğal gün ışığı alır, hatta bazı odalarda parlamayı dengelemek için daha soğuk renk tonlarının kullanılması gerekebilir.

Evinizin duvarlarını pencere, kapı ve buna benzer diğer ahşap unsurlardan bir-iki ton koyu boyamanız evinizin hala aydınlık ve ferah olmasını sağlar. Bunun yanı sıra tam beyaz ve bir iki ton koyu boyaarasındaki kontrast evin mimari detaylarını daha belirginleştirir ve evinize daha şık bir hava katar.

Evinizin tek bir duvarını koyu renge boyamak odanıza bir odak noktası oluşturur. Duvar yerine sadece pencerelerinizi koyu renk boyamanız da aynı etkiyi yapacaktır. Bu şekilde odak noktasını odanızın pencerelerine yönlendirmiş olursunuz.

Dört duvarı da koyu renge boyamak duvarları sanki birbirine yaklaşmış gibi gösterecektir. Görünüşte odanız sanki küçülmüş gibi bir algı yaratacaktır.Bunu ancak evinizin çok büyük odalarında  doğru tonları kullanarak daha sıcak ve samimi bir görüntü almasını sağlayabilmek için yapabilirsiniz.Küçük odalardada mekanınızı daha sıcak bir havaya sokmak için koyu ama sıcak renk tonlarını seçmenizi tavsiye ederim.

Özellikle alçak tavanlı evlerde duvarları daha uzun göstermek için duvar boyanızı tavan boyanızda devam ettirek odanızın daha yüksek gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tavanda koyu renk boya kullanmanız sanki tavanınızı daha alçakmış gibi gösterir. Bu uygulamayı çok yüksek tavanlı evlerde yapabilirsiniz. Yüksek tavan evlerde boşluk hissi uyandıracağından koyu renk boya bu tip evlere daha samimi bir hava katar.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2017, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104