Geç keşfedilen ama vazgeçilemeyen lezzet: Çikolata

banner37

Çikolatanın ana maddesi kakaodur. Kakao ise ikiçenekliler sınıfında bulunmakta olup ebegümecigiller familyasındandır

banner87
Geç keşfedilen ama vazgeçilemeyen lezzet: Çikolata
banner99

Ali ÖZÇİL

Doğal olarak yetiştiği yerler And Dağları’nın alt bölgeleri ile Amazon ve Orinoco ırmaklarının çevresidir. Yağmur alan ve ılık iklime sahip bölgelerde yetişmektedir. En büyük üreticisi yüzde 40’lık üretimiyle Fildişi Sahilleridir.

Theobromacacao ağacının tohumları kakao çekirdekleridir. Kakao tozu ve kakao yağı en önemli, yararlı besinler arasında gelmektedir. Kakao ağacının tohumları mayalanmasının ardından kurutulur. Mayalama ve kurutma işleminin ardından acı tadı kaybolur. Kurutulan tohumlar kavrulur ve un haline getirilerek yağı çıkarılır. Yağı çıkarıldıktan sonra tekrar öğütme işlemi yapılır. Bu öğütme işlemi sonucunda da kakao elde edilir. İçeriğinde yağ, azot, lif ve yağ ile yararlı mineraller bulunmaktadır.

“Tanrıların besini”, “kahverengi altın”, “insanoğlunun çok geç keşfettiği ama hiç vazgeçemediği” çikolata için farklı tanımlar yapılır. Var oluşu, bol nemli çok sıcak ve yağışlı tropik bölgelerin gölgelik yerlerinde yetişen kakao ağacının varlığına bağlıdır.

Kimileri için yalnızca hoş bir lezzet, kimileri içinse neredeyse ekmek kadar gerekli bir yiyecektir. Hammaddesi kakao çekirdeği, çok eski zamanlarda insana satın alınan para olmuş, yine bu çekirdekten hazırlanan sıvı ise yalnızca krallara layık bir içecek sayılmış. Varlığı altıncı yüzyıla kadar bilinmeyen kakao ağacının son ürünlerinden olan çikolatanın keşfi için de yağınca zengin kakao likörü, kakao yağı, şeker, emülgatör ve vanilinden oluşan özel karışım, çok değerli bir besin maddesidir.

Aztekler ise bu bitkiyi önce mitolojilerine taşımış ve onun için cennetteki iyilik ve kötülük ağacının yeryüzündeki temsilcisi demişler ve besin maddesi olarak kullanmışlar sonra da takas aracı görevi yüklemişler. Kakao kullanımı o zamanlar adeta bir uygarlık göstergesi sayılıyordu. Bu nedenle bölgedeki tüketiminin özellikle saray çevresinde çok fazla olduğu sanılmaktaydı. Söz konusu döneminde çikolata henüz üretilmemişti ama kakao içmek bir mutfak kültürü olmasından öte bugünün terimiyle bir trend halindeydi.

Günümüzde çikolatanın mutfakta özellikle de tatlı ve pastalarda kullanımı sınırsız. Çikolata güzel günlerimizin vazgeçilmez ikramı, lezzeti, mutlu bir günün anlamını artırarak daha da güçlendirmek için tüketimi sonsuza dek sürecek yiyeceklerden biridir. Şu kış mevsiminde sıcak çikolata içmek de daha keyifli olacaktır.
 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108